Zebra İspinozunuzla İlk Gün...

Konusu 'Egzotik İspinozlar Hakkında Genel Bilgiler' forumundadır ve Emrehan DİLEKÇİ tarafından 12 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Emrehan DİLEKÇİ
  Çevrimdışı

  Emrehan DİLEKÇİ Profesyonel

  Katılım:
  13 Aralık 2014
  Mesajlar:
  1.357
  Beğenileri:
  6
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Kedi, Diğer E. Hayvanlar
  Kuş sayısı:
  2 ile 5 tane
  Zebra İspinozları ürkek hayvanlardır, bu nedenle kuşunuzu eve getireceğiniz ilk gün;

  Eğer yanında eşi varsa veya çiftse;

  Onu kafesinde yaklaşık 1 hafta yalnız bırakın, eşiyle kafes ortamına alışmasını sağlayın, onların alışması üzün süre(ler) gerektirdiği için onlara zaman tanıyın... Bu sayede sizden ürkmeyecek, nefret etmeyecek, sizinle iyi ilişkiler kuracaklardır... Daha sonraki günlerde kafes dışına çıkarıp evi tanımasını sağlayabilirsiniz...

  Eğer kuşunuz tekse;

  A) Uçmayı çok iyi biliyor ise: Getirdiğiniz gün onu kafesin dışında evi tanıması için yaklaşık 1,5 hafta zaman tanıyın, (lakin yanına aniden yaklaşmayın, ürkütecek hareketlerden kaçının, çünkü sizden nefret edebilir daha sonra hiç alışmayabilir) , bu sayede size ve eve alışması daha kolay olacaktır... Fakat ilk zamanlarda sürekli kafes dışında tutmayın kafese alışmaz sıkıntı çıkarabilir... (stres vb. olaylar) Sonraki zamanlarda çıkarabilirsiniz... :)

  B) Uçmayı iyi bilmiyor ise: Kafesten dışarı çok fazla çıkarmamanızı tavsiye ederim, kafes dışında yaklaşık olarak 1 haftada 4-5 gün evin içinde gezmesini sağlayın, fakat gözlemlemeyi unutmayın, çünkü bu kuşlar nazik kuşlardır, uçmayı bilmeyen kuşlar duvara, pencerelere veya ayna varsa onlara çarparlar ve bu çarpmalar onlara büyük zararlar verebilir... Yine İlk zamanlarda sürekli kafes dışında tutmayın, diğer zamanlarda çıkarabilirsiniz... :)

  Sağlıklı ve Güzel Günler Geçirmeniz Dileğiyle... :)
   
  #1 Emrehan DİLEKÇİ, 12 Ocak 2015
  Son düzenleme: 17 Ocak 2015

Sayfayı Paylaş