petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Zeytinyağı lekeleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Süleyman Kara tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Süleyman Kara

Süleyman Kara Active Member

Beğenileri:
    59

Arkadaşlar, kuşum bir sakatlık yaşadı, ayağı daha doğrusu bacağı baya şişti ve 15 gündür basamıyordu. Zeytinyağı ile her gün iki defa ovdum bacağını, şimdi şiş baya indi ve yavaş yavaş normal yürüyüşüne dönmeye başladı. Yalnız bir sıkıntı var; net görülmesi için kuşumu yıkayıp resmini çektim: Kanadının altında ve bacağına yakın yerlerindeki tüylerinde zeytinyağı olduğunu düşündüğüm sarılıklar var. Yıkadıktan sonra pamukla silmeme rağmen çıkmadı. Sanırım kuş yağ sürdüğüm yeri kaşıya kaşıya vücudunun başka yerlerine de taşımış ve şimdi arınmıyor. Tüylerinde büyük boşluklar var gibi, çok üzülüyorum. Bir tavsiyeniz var mı, nasıl temizlemeliyim kuşumu?

2. armand0

armand0 Guest

Kardeşim bu kuşun hali ne böyle ya siz neden yıkıyorsunuz kuşu onu anlamadım ayrıca bu bildiğiniz eziyet yani madem bacağında bir sorun var veterinere götürün tedavi ettirin inşallah tekrar sağlığına geri dönerde sizinde bu davranışınızdan kurtulur hayvan

3. Oğuz ATEŞ

Oğuz ATEŞ New Member

Beğenileri:
    0
    Bence iyileşene kadar yıkamıyacaktınız zamanla zeytinyağı geçer zaten en yakın zaman da veterinege götürün kuşu yoksa ölücek hayvan baksana.

4. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    yıkamasaydınız keşke :( veterinere götürseydiniz daha iyi olurdu :( işkence yapmışsınız hayvancağıza :( inşallah hasta olmaz ve ayacığıda düzelir..

5. cikiciki

cikiciki Member

Beğenileri:
    0
    Kuşun bu haliyle yaşaması mucizelere bağlı :(

6. Sevtap DERİN

Bu kuş kaç aylık? Zeytinyağı lekesi geçerdi elbet niye bu kadar takıntı yaptınız ki? Ve bu kuşun hali ne böyle?

7. Duranettin ERAYDIN

gündüz yıkasaydınız bari güneşin altında çabuk kururdu

8. Süleyman Kara

Beğenileri:
    59
    Arkadaşlar, üşütmeden, incitmeden yıkadım. Buna tabi ki hepinizden daha fazla önem veriyorum. Hayvan sürekli kaşınıyor, yıkanmak rahatlatır diye düşündüm. Yıkanmış hayvan böyle görünüyor, yâni etinin görünmesi anormal değil, tüyleri toplandığı için. Sorumdan ziyade resimle ilgilenen arkadaşlar için bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım; en az sizler kadar kendi kuşumu düşünüyorum, rahat olun.
    Zeytinyağını da kuşu aldığım adamın tavsiyesi ile sürdüm ve işe yaradı, az önce kuşumu normal şekilde yürüyorken gördüm şükür ki.
    Bir iki arkadaş zeytinyağıyla ilgili cevap vermiş, onlara teşekkür ederim.

9. Mustafa Demir

Hayvanda french molt hastalığımı var?

10. Ekincan EROL

Ekincan EROL Active Member

Beğenileri:
    1
    Tüy dökümünden sonra leke kalmayacaktıkr. Geçmiş olsun

11. Süleyman Kara

Beğenileri:
    59

Yağdan arındırdıktan sonra kuşum nihayet derli toplu görüntüsüne kavuştu. Veteriner zeytinyağının hiçbir olumsuz etkisinin olmayacağını söyledi. Ayrıca kaşıntı için sprey, göz kızarıklığı için damla ve göz çevresine sürülecek bir sıvı ile kuşumun hızlıca toparlanması için karışık vitamin verdi. Tedavileri uygulamaya başladım, inşallah kısa süre içinde bitkin halden kurtulup geveze günlerine geri döner. :)

12. Süleyman Kara

Beğenileri:
    59

13. Sevtap DERİN

Geçmiş olsun, en yakın zamanda iyileşmesi dileğiyle. İlaçlarını düzenli kullanın, hava akımında kalmamasına dikkat edin. :)

14. hasiyne

hasiyne New Member

Beğenileri:
    0
    masallaah bu son halimi ?

15. Tuan MAKSEL

Gelismeleri bizimle paylasmaniz dileği ile.gecmis olsun.

16. kartall82

kartall82 Guest

zeytinyagi zaten zararsizdir kus kendisi zaman icinde temizlerdi kendisini siz kusu yıkayarak hata yapmışsınız kus yaşayacaksa bile bu şekilde devam ederseniz yaşayacağini zannetmiyorum ben

17. armand0

armand0 Guest

Düzelmiş baya tabi bu son hali ise bidahada böyle yıkamaya filan kalkmayın yani hasta olup ölebilir

18. Süleyman Kara

Beğenileri:
    59
    Evet bu şu anki hali. Yıkanmasa kaşıntıdan ölebilirdi, tüyleri her yerden toplanmış haldeydi ve derisi görünüyordu. Kaşına kaşına kalan tüylerini de yolacaktı. Yıkayarak kurtardım neyse ki. Hava akımında kalmıyor elbette :) hatta penceresiz odaya koyup kafesinin üstünü örtüyorum geceleri, malum havalar soğuyor.

19. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    Cok cok tatliii

20. speedy_one

speedy_one Member

Beğenileri:
    0
    Yıkadı diye neden bu kadar yüklendiniz ki anlamadım açıkçası. İlk resmin altında da belirtmiş var olan durumu net bir şekilde göstermek için diye. Derdine çare bulabilmek için böyle bir riski göze almış,o kadar düşünmese 15 gün boyunca tutup yağla ovalamaz. İnşallah yakın zamanda toparlanır mubiş,çok geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş