Karadeniz Pet

İlginç bir kafes sakinleri

DeepVoice

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba forumunuzdaki ilk mesajım artık benim içni ciddi merak konusu olan ve yaklaşık olarak 7 aydır beraber olduğumuz misafirlerimiz. ilk önce ikisi için de dişi dediler geldiklerinden yaklaşık 4 ay sonra yuvalıkta yumurta görünce şaştık biri erkekmiş sarı olan (hatta adama gül ismini de koymuştuk yakıştıramıyoruz bir erkek cinsine ama ne yaparsın... o dönemler izlediğimiz her video soruduğumuz her patshop sahibi her ikisi dişi diyince yapılacak bişi yok ismi gül kaldı koca herifin. :) ) sonrasıdaki karmaşa da cinsleri ... izlediklerimiz ve sorduklarımız çekostavak diyor ama sanki dişi olanda (en azından yumurtlayan mavi oluyor) kırma gibi görünüyor ondan da çok emin olamadık. ilk sorumuz şu
bunların ırkları nedir. emin olmak istiyoruz. (cinsleri sormaya gerek kalmadı bildiğin mavi dişi sarı erkek deneyimledik:) )
bunların dışında bir de sorunumuz var... dişim sürekli yumurta yiyor (yuvalığın içinde dışarı atmıyor) en azından dişi olduğunu görüyoruz da erkek de yiyormu pek emin (kendisi arada bir yuvalığa giriyor ama göremedik yediğini belki de o yiyor zavallı reçelin üzerine kalıyor emin olamadık). Yumurtladıklarında ve yediklerinde haber veriyorlar sağolasıcalar :) şimdiye kadar nerden baksanız 15-20 ye yakın yumurta çıktı (sık sık eş tutuyorlar) ama iki yumurta asla bir araya gelmedi ertesi gün mutlaka yiyorlar... herşeyi denedik daha sakin bir odaya aldık, Yuvalığı kotrol etmedik braktık kendi haline, daha büyük bir kafes aldık, yuvalığı büyüttük, zemin olarak taşaş dediler, kum dediler denedik sonuç aynı gördüğümüz (videolardan) herşeyi denedik gene de olmadı (bir tek denemediğim kafesleri ayırmak. bunu önerirmisiniz....) son olarak ırktan kaynaklı olabilir dediler (uyumlu olmaya bilir yada çekostavak ise dediler) de çekostavak ise bile bunlar üremiyor mu bunların bir yolu vardır. bilgi paylaşabilirseniz memnun oluruz. ha şuda var yumurta yemeyi alışkanlık haline getirmişler dediler bunun için kuşları değiştirin diyorlar ama buna da pek yanaşmıyoruz ailemizin parçaları oldular... bunlarla da yaşayabiliriz. ama ürerlerse güzel olur.
sorularım ve sorunlarm bunlar yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağız. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20190721_125051.jpg
    20190721_125051.jpg
    4.1 MB · Görüntüleme: 61
  • 20190721_125112.jpg
    20190721_125112.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 55
  • 20190721_125121.jpg
    20190721_125121.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 54
  • 20190721_125128.jpg
    20190721_125128.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 43
  • 20190721_125136.jpg
    20190721_125136.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 42
  • 20190721_125150.jpg
    20190721_125150.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 40
  • 20190721_125200.jpg
    20190721_125200.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 42
  • 20190721_125211.jpg
    20190721_125211.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 37
  • 20190721_125301.jpg
    20190721_125301.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 36
  • 20190721_125308.jpg
    20190721_125308.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 34
Tür/ırk meselesini çok da kafaniza yapmanıza gerek yok, show veya diğer özel türler olmadıktan sonra, ebat haricinde pek bir şey ifade etmiyor ama görünüşe göre ikisi de çekoslovak. Bazı kaynaklarda, çekoslovakların iyi bakıcı olmadığı, hırçın olduklarından bahsedilir ama ben katılmıyorum.
Epeyce uğraşmışsınız belli. Zaten fotoğraflarda da tekrar yumurta gelecek gibi görünüyor.
Yumurtladiklarinda haber verdiklerini yazmışsınız, muhtemelen erkek dişiyi rahatsız ediyordur. Bir tek sağlıklı çiftleşme, gelecek bütün yumurtaları dölleyebilir. Benim tavsiyem, protein ve kalsiyum takviyesi ek besinler kullanıp, ilk yumurtadan sonra ayırmayı denemeniz.

Yumurtladiklarinda haber verdiklerini yazmışsınız, muhtemelen erkek dişiyi rahatsız ediyordur. Bir tek sağlıklı çiftleşme, gelecek bütün yumurtaları dölleyebilir. Benim tavsiyem, protein ve kalsiyum takviyesi ek besinler kullanıp, ilk yumurtadan sonra ayırmayı denemeniz.
çok teşekkür ederim denemediğim bir bu kalmıştı. ilginize tekrardan teşekkür ederim. ırk her ikisi de çek değil mi?? çünki mavi olanı ingiliz de benzetiyorlar sarı daha net çekotavak da bundan nasıl emin olabiliriz. ingiliz çek kırma olabilir mi kırmalar nasıl anlaşılır. bununla ilgili döküman vs bulabilir miyiz...
birde ayırma konusuda birka sorum olacaktı. aynı odada farklı kafeslerde mi tutalım, konu komşuya mı verelim ve ne kadar süre yumartalar 4-6 adet olunca erkeğe beslenme açısından ihtiyaç hasıl olur mu yoksa dişiyi bol vitamin ile besleyerek yavrular yumurtadan çıkana kadar erkeği aynı kafese almayalım mı bu süre ne olmalı ve aynı ev-oda gerekirse geçici olarak isteyen var arkadaşın sadece dişisi var oraya da bıraka bilirim. ne önerirsiniz.

Son düzenleme:
çok teşekkür ederim denemediğim bir bu kalmıştı. ilginize tekrardan teşekkür ederim. ırk her ikisi de çek değil mi?? çünki mavi olanı ingiliz de benzetiyorlar sarı daha net çekotavak da bundan nasıl emin olabiliriz. ingiliz çek kırma olabilir mi kırmalar nasıl anlaşılır. bununla ilgili döküman vs bulabilir miyiz...
birde ayırma konusuda birka sorum olacaktı. aynı odada farklı kafeslerde mi tutalım, konu komşuya mı verelim ve ne kadar süre yumartalar 4-6 adet olunca erkeğe beslenme açısından ihtiyaç hasıl olur mu yoksa dişiyi bol vitamin ile besleyerek yavrular yumurtadan çıkana kadar erkeği aynı kafese almayalım mı bu süre ne olmalı ve aynı ev-oda gerekirse geçici olarak isteyen var arkadaşın sadece dişisi var oraya da bıraka bilirim. ne önerirsiniz.
Forumda bu konularla ilgili epeyce doküman var. Isterseniz biraz arama yapın. Tür/ırk hususu ile pek ilgilenmiyorum ancak ingilizler epeyce iri kuşlar oluyor. Daha önce de söylediğim gibi, buna takılmayın. Çiftlerden biri show diğeri yerli olan kuşların yavruları neredeyse show kadar iri veya yerli kadar ufak olabilir. Bu nedenle soyağacını bilmediğimiz kuşun türü hiçbir anlam ifade etmiyor. Sadece dışarıdan bakınca renk ve boyutları dikkat çekiyor. Benim kuşlar çekoslovaktı ama her gören ne kadar iri olduğunu söylüyordu.
Ayırma meselesinde ise, burada belki 50 tane farklı fikir ortaya sürülür. Buna, kuşların davranışlarına göre kendiniz karar verin. Kontrollü olarak biraraya getirmeye çalışabilirsiniz, çünkü hem kuluçkaya yatıp hem de beslenmek veya yavrular çıktıktan sonra hem kendisini hem de yavruları beslemek zor olur dişi için. Kıskançlık, yavru veya anneye zarar verme durumu olabilir, dikkatli olun. Mümkün olduğu kadar sıklıkla yumurta maması yapıp verin dişiye.

arkadaşlar size bir konuda danışmak istiyorum.... resimdeki kuşların her ikisinin de dişi olma ihtimali var mı ? birinde duydum bana biraz saçma geldi ama yumurtaları sordum -dişiler periyodik olarak yumurtlayabilir dedi.... peki neden sadece biri yumurtluyor dedim - olabilir aynı yaş olması birşeyi değiştirmez dediler. çiftleşmeyi sordu bende videolardan gördüşü kadarı ile çiftleşme durumları var dedim. bana ilginç geldi içime kurt düşürdü vesselam.... her ikisi de dişi olabilir mi ?? cere dışında nerden anlaşılabilir tabi son duyduğum gibi yumurta dışında cinsiyet nerden belli olur

o da olabilir ama benim tahminim sarı olan erkek

Cinsiyetleri için bakmamıştım fotoğraflara ama gördüğüm kadarıyla her ikisi de dişi

arkadaşlar bir yaşıma daha girdim diye bilirim hiç aklımın ucuna gelmezdi... ha küçükken sorduğum herkez bunlar dişi dedi ama yumurtayı görünce ne bileyim biyoloji bizi ters köşeye yatırdı veselam :) demekki yumurtlamaları için erkeğe ihtiyaçları yok aslında insan biyolojisine de uyuyor ama dediğim gibi hiç aklıma gelmedi. bu da otomatik olarak yumurta sorunlarımızın tamamı komik de olsa çözüldü. yani üreteceksek bu kafese erkekler lazım :) matrix gibi bitirecek olursak "orda yumurta yok" :) neyse peki burdan devam edecek olursak... alacağımız erkekler de çekostavak olmalı doğru mudur. veeeee cereleri mutlaka ve mutlaka MAVİ olacak.... başka eklemek istediğiniz bişi varsa yönlendire bilirseniz memnun olurum. herkeze tekrar teşekkür ederim.
son olarak yine iki erkek mi alsak oksa bir tane yeter mi kafes içerisinde erkek-dişi oranı nasıl olmalı...

arkadaşlar bir yaşıma daha girdim diye bilirim hiç aklımın ucuna gelmezdi... ha küçükken sorduğum herkez bunlar dişi dedi ama yumurtayı görünce ne bileyim biyoloji bizi ters köşeye yatırdı veselam :) demekki yumurtlamaları için erkeğe ihtiyaçları yok aslında insan biyolojisine de uyuyor ama dediğim gibi hiç aklıma gelmedi. bu da otomatik olarak yumurta sorunlarımızın tamamı komik de olsa çözüldü. yani üreteceksek bu kafese erkekler lazım :) matrix gibi bitirecek olursak "orda yumurta yok" :) neyse peki burdan devam edecek olursak... alacağımız erkekler de çekostavak olmalı doğru mudur. veeeee cereleri mutlaka ve mutlaka MAVİ olacak.... başka eklemek istediğiniz bişi varsa yönlendire bilirseniz memnun olurum. herkeze tekrar teşekkür ederim.
son olarak yine iki erkek mi alsak oksa bir tane yeter mi kafes içerisinde erkek-dişi oranı nasıl olmalı...

kanun bir eşten yana :)

Cerenin tamamı tek renk ise erkek, ağırlıklı beyaz veya tamamı beyaz/krem renkte ise dişi. En kısa bu şekilde anlatılır sanırım. Detaylı bilgi için internette fotoğraf araştırın.
Kafeste çok kuş beslenecekse mutlaka dişi sayısı daha fazla olmalı

Kuşların ikiside dişi yumurtalarda kızgınlık yumurtası bence mavinin yanına güzel bir erkek almalısınız..

Cerenin tamamı tek renk ise erkek, ......
arkadaşlar benim anlamadığım konu bu cümlelere bakacak olursak sarı renkli Gül'ün ceresi tek renk. aksine reçelin ceresinde mavileşme var (kızgınlık dnminden mi bilimiyorum) harbden tuhaf bir kafes oldu ya... eminmiyiz arkadaşlar her iksinin de dişi olduğuna?? resimler gereken kadar büyüyor galiba dikkatli bakabilir miyiz. şimdi durduk oturduk yere gereksiz bir erkek daha almayalım :) savaş çıkmasın kafeste :)

İyi de emin oldum demişsiniz ama bence bu kuşların ikiside dişi yumurta yapan kızgınlık yumurtası yapıyor sağlıkla besleyin

arkadaşlar benim anlamadığım konu bu cümlelere bakacak olursak sarı renkli Gül'ün ceresi tek renk. aksine reçelin ceresinde mavileşme var (kızgınlık dnminden mi bilimiyorum) harbden tuhaf bir kafes oldu ya... eminmiyiz arkadaşlar her iksinin de dişi olduğuna?? resimler gereken kadar büyüyor galiba dikkatli bakabilir miyiz. şimdi durduk oturduk yere gereksiz bir erkek daha almayalım :) savaş çıkmasın kafeste :)
Siz benim yazdığımdan istediğinizi almışsınız. Devamında cere beyaz/krem rengi ise dişidir yazıyordu. Benim gördüğüm kadarıyla cerenin rengi krem, kızgınlıktan dolayı koyulaşmaya başlamış, yakın zamanda kahverengi olup yara kabuğuna benzer hal alacak

Siz benim yazdığımdan istediğinizi almışsınız. Devamında cere beyaz/krem rengi ise dişidir yazıyordu. Benim gördüğüm kadarıyla cerenin rengi krem, kızgınlıktan dolayı koyulaşmaya başlamış, yakın zamanda kahverengi olup yara kabuğuna benzer hal alacak
özür dilerim dikkat edince öyle gibi oldu galiba kusura bakmayın süleyman bey. kusura bakmayın heyecanımıza verin hala şoktayız yumurta olayından dolayı. gerçekten niyetim kötü değildi. devamını okuyunca farkettim. :(

özür dilerim dikkat edince öyle gibi oldu galiba kusura bakmayın süleyman bey. kusura bakmayın heyecanımıza verin hala şoktayız yumurta olayından dolayı. gerçekten niyetim kötü değildi. devamını okuyunca farkettim. :(
Estağfirullah, özür dilemenize gerek yok.
Sanırım yavru almayı istiyorsunuz. Eğer öyle ise dişilere yakın yaşta bir erkek alıp hangisi ile anlaşırsa ayrı kafese koyarsınız. Ancak öncelikle hangisinin yumurta bıraktığından emin olun bence.

Estağfirullah, özür dilemenize gerek yok.
Sanırım yavru almayı istiyorsunuz. Eğer öyle ise dişilere yakın yaşta bir erkek alıp hangisi ile anlaşırsa ayrı kafese koyarsınız. Ancak öncelikle hangisinin yumurta bıraktığından emin olun bence.
çok teşekkür ederim bu doğrultuda devam edieceğim yoluma yardımlarınız için teşekkür ederim tekrar

Geri