Karadeniz Pet

Çözüldü Sanmışken İshal, Tüy Dökme ve Halsizlik sorunu {İyileşme Sürecinde}

eyunal

Emektar Üye
Tekrardan selam , önce ki konum uçtuğu için güncel durumdan devam ediyorum.
Kuşum uzun zamandır ishaldi ve yaz ayından önce vil floks ile çözmüştüm , bir süre sonra tekrar devam etti ve halen süre geliyor.
Ağustos ayında kuşumu İzmir'de iki veterinere götürdüm , tatilde olduğum için bir çok imkanım kısıtlıydı.
İzmir'de ilk gittiğim veteriner antibiyotik ve yanında destekleyici ürünler ile yolladı , ancak süreç daha da kötüye gitti , önce ki konumda verilen antibiyotik içeriği yoktu buraya ekliyorum;
(metanidazol, sülfanamid, trimethoprim, gentamycin) Etken maddeleri o gün içerisinde söylemedi , daha sonra kuşun durumu gözlemlerim sonucu ağırlaştığını görünce hekimden özellikle istedim etken maddeleri.
Daha sonra İzmir'de meşhur kanatlı veterinerine gittim , ailevi bazı durumlardan ötürü kuşumu götürmeden konuştuk , mikrobiyoloji testi yapalım dediler ve swap tüpleri aldım.
Araya tatiller girdikten sonra nihayet elime sonuç gelmişti, tahlil sonucu streptococcus çıktı. Ardından hekim enrofloksasin etken maddeli antibiyotik verdi.
15 gün kullanmamı söyledi bunun yanında kendi karışımları olduğunu iddia ettikleri 5li karışımı verdiler. Kokusu ve rengi piyasada Trocan premium plus'a benziyordu,hatta aynısı desem suçluluk hissetmem.

Neyse ilk günden olumlu etki aldım. Ve 13. günde ishali kesilmiş dışkısı normal kıvama gelmişti. Ancak bazı durumlardan dolayı (ağzında ki bir yerin normalden daha farklı renkte olması) beni huzursuz etti ve bende kuşumu ilk defa oraya götürdüm.
Röntgen çekildi ve karaciğerde büyüme var dediler , ayrıca kalbi de normale göre düşük atıyormuş 2 tane ilaç verdiler bunun yanında ayağında mantar olduğunu için krem ve mantar solüsyonu yazdılar, bunun yanında iç dış parazit vs... Ben sadece karaciğer için yazılan ilacı akciğerinde de baskı olduğu için nefes açıcı solüsyonu ve mantar kremini alıp çıktım. Mantar solüsyonu almadım çünkü ekonomik olarak fatura çok yüksekti ve elimde flucan vardı zaten.

Neyse 14, günü yani 4 Eylül de ishal olmaya başladığını gördüm ,ancak ne yazık ki ağır bir rahatsızlık geçirdim ve sindirim sistemim alt üst oldu , yaklaşık 3-4 gün kuşumu ciddi anlamda ihmal ettim.

Sonuç olarak tatilim bitti Ankara'ya geldik ve yolda kesinlikle soğuk havayla veya hava akıntısına maruz kalmaması için önlemler ile geldi.
Şuan kuşum ishal bazen sindirilmemiş yem de gelebiliyor.
@umitFB beyin tavsiyesi üzerine Bactrim kullanmaya başladım.
Dışkı fotoğrafı günel sayılır, bazen sadece sulu diski yapıyor yani su çıkışı oluyor resmen

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190914-213357_Gallery.jpg
    Screenshot_20190914-213357_Gallery.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 47
Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu nereye uçtu? En son ayağından mantar var mı diye şüphelenmiştiniz. Yoktu.

Güncel dışkılar kusum dün depresyonda idi tüyleri kabarık ve uyuma eğilimi vardı. Dün camvit aminsol ve sonrasında gece irmik maması ile beraber önerilen antibiyotik verdim. Sabah erken saatlerden suyuna ilgili antibiyotiği ekledim. Şuan dışkıları böyle

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190915-103457_Gallery.jpg
    Screenshot_20190915-103457_Gallery.jpg
    872 KB · Görüntüleme: 47
  • Screenshot_20190915-103443_Gallery.jpg
    Screenshot_20190915-103443_Gallery.jpg
    947.2 KB · Görüntüleme: 47
Anladığım kadarıyla kuş yapılan yolculuklar ve tatile gittiğiniz yerde baya bir strese maruz kalmış alışıp atlamadan geri tekrar yolculuk olmuş. Bence daha fazla ilaç , vitamin vs yüklemeyin kuşa daha çok strese ve tüy dökümüne neden olur. İshali için Sade aspur ve yulaf verin fazla da müdahale etmeyin kuş kendini toparlar..

Anladığım kadarıyla kuş yapılan yolculuklar ve tatile gittiğiniz yerde baya bir strese maruz kalmış alışıp atlamadan geri tekrar yolculuk olmuş. Bence daha fazla ilaç , vitamin vs yüklemeyin kuşa daha çok strese ve tüy dökümüne neden olur. İshali için Sade aspur ve yulaf verin fazla da müdahale etmeyin kuş kendini toparlar..
Yazmayı unuttum ancak kuşun sindirim sisteminde gurultu da var yani gaz üreten bir şeyler var. Bilemiyorum belki de haklisiniz diyeceğim ama tatile çıkmadan önce de zaten ishaldi
Ekleme güncel dışkı ve ayak fotografi ayakta bir sorun var mı ? Ayrıca kuşun duruşu ile ilgili video biraz uygulayabiliyor şu saatlerde

Ekli dosyalar

• 20190915_124418.jpg
    20190915_124418.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 46
  • 20190915_125431.jpg
    20190915_125431.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
Ayakta mantar vs. yok bence, sadece biraz kuruluk var gibi. Ayağına sadece vazelin sürsen bir kaç gün yeterli bence.

İshal normal bir ishal değil, bakteriyel bir ishal. O yüzden aspurla falan düzelicek bişey değil.

Dediğim dozajda ilaç tedavisine devam et. Ara ara güncel dışkılarını ekle gözlemliyelim. Ve kuşun hal ve hareketlerini gözlemle, enerjisinin nasıl olduğunu vs.

Ayakta mantar vs. yok bence, sadece biraz kuruluk var gibi. Ayağına sadece vazelin sürsen bir kaç gün yeterli bence.

İshal normal bir ishal değil, bakteriyel bir ishal. O yüzden aspurla falan düzelicek bişey değil.

Dediğim dozajda ilaç tedavisine devam et. Ara ara güncel dışkılarını ekle gözlemliyelim. Ve kuşun hal ve hareketlerini gözlemle, enerjisinin nasıl olduğunu vs.
Artık evde değilim, bu iş anneme ve kardeşime düştü, bana sürekli bilgi vermeye çalışacaklar

Yeni video geldi yakında güncel dışkı da paylaşacağım videonun sonunda ki kafa hareketini neden yapıyor sizce ?

Yazmayı unuttum ancak kuşun sindirim sisteminde gurultu da var yani gaz üreten bir şeyler var. Bilemiyorum belki de haklisiniz diyeceğim ama tatile çıkmadan önce de zaten ishaldi
Ekleme güncel dışkı ve ayak fotografi ayakta bir sorun var mı ? Ayrıca kuşun duruşu ile ilgili video biraz uygulayabiliyor şu saatlerde
Kafes paslı mı? Eğer öyleyse zararlı olabilir kuşlar açısından. Değiştirmenizi öneririm.

Kafes paslı mı? Eğer öyleyse zararlı olabilir kuşlar açısından. Değiştirmenizi öneririm.
Pas yok ama en azından gördüğüm kadarıyla pirinç diye aldık rengi kalkmaya başladı
Güncel dışkı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190915-230358_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20190915-230358_WhatsApp.jpg
    262.9 KB · Görüntüleme: 46
Güncel dışkı

Ekli dosyalar

• IMG-20190916-WA0000.jpg
    IMG-20190916-WA0000.jpg
    85.1 KB · Görüntüleme: 43
Dışkı edit güncel eklendi wa0038 olan güncel

Ekli dosyalar