Karadeniz Pet

ÇİFTLEŞME NEDEN OLMUYOR

mustafa..ogut

Yeni Üye
MERHABA İKİ ÇİFT MUHABBET KUŞLARIM VAR BİRBİRİNE YAKINLIK GÖSTERİP İLGİLENİYORLAR TÜY DÜZELTME ÖPÜŞME FİLAN DİŞİNİN KAFESE GİRİP ÇIKMASI HATTA ERKEK DİŞİ KAFESTE İKEN ONA MAMA KUSMASI BİR HAFTA ÖNCE KADAR ERKEK DİŞİNİN ÜZERİNE CIKTI 3 SN BİLE ZOR DURDU ERKEK ÇOK İSTEKLİ DİŞİ İSTEKSİZ ERKEK SÜREKLİ AYAK ATIP DURUYOR AMA DİŞİ ORALI BİLE DEĞİL ŞİMDİ AYIRDIM DOĞRU BİR KARAR MI ACABA (BU ARADA AYRI KAFESE KOYDUM BİRBİRLERİNİ GÖRECEK ŞEKİLDE ERKEK KAFESİ PARÇALAMAK ÜZERE DİŞİ ORALI BİLE DEĞİL ARA BİR NADİREN ÖTÜYOR SADECE)

Levent abi gerekenleri söylemiş zaten. Kuşların fotoğrafları varmı yaşlarına,tüyde olup olmadıklarına,kızışıp kızışmadıklarına bakardık. 1 hafta kadar ayrı kalsınlar bu sürede erkek yuvalık olan kafeste kalsın,1 hafta sonunda birleştirin kuşları tekrar ve herşeyi zamana bırakın.

Levent abi gerekenleri söylemiş zaten. Kuşların fotoğrafları varmı yaşlarına,tüyde olup olmadıklarına,kızışıp kızışmadıklarına bakardık. 1 hafta kadar ayrı kalsınlar bu sürede erkek yuvalık olan kafeste kalsın,1 hafta sonunda birleştirin kuşları tekrar ve herşeyi zamana bırakın.
KOYU YEŞİL OLAN ERKEK DAHA DOGRUSU GECENLERDE 3 SN KADAR ACIK YEŞİLİN ÜZERİNE ÇIKTIGI İÇİN BİLİYORUM :)
37396
37397
37398
37399

Hocam maşallah kuşlarınıza dişiyi farklı kafese alıp nijer tohumu,buğday ruşeymi,keçi boynuzu tozu gibi kızıştırıcı ürünleri mamasına katıp verin 1 hafta kadar ayırın. Erkekte bu süre içinde yuvalık olan kafeste kalsın. 1 hafta sonunda dişiyi erkeğin yanına alıp bekleyin sadece.
Ayrıca dikkatimi çekti tünekler tele çok yakın eğerki tünek uzunluğu yeterli gelirse yanlama değilde uzunlamasına tek tünek kullanabilirsiniz ama tünek uzunluğu yeterli gelmez ve kuşlar konduğunda sallanıypr hareket ediyor ise bu şekilde kalsın ama biraz daha tüneği telden uzaklaştır 6. Yada7. Tele tak tüneği kuşlar daha rahat eder

Hocam maşallah kuşlarınıza dişiyi farklı kafese alıp nijer tohumu,buğday ruşeymi,keçi boynuzu tozu gibi kızıştırıcı ürünleri mamasına katıp verin 1 hafta kadar ayırın. Erkekte bu süre içinde yuvalık olan kafeste kalsın. 1 hafta sonunda dişiyi erkeğin yanına alıp bekleyin sadece.
Ayrıca dikkatimi çekti tünekler tele çok yakın eğerki tünek uzunluğu yeterli gelirse yanlama değilde uzunlamasına tek tünek kullanabilirsiniz ama tünek uzunluğu yeterli gelmez ve kuşlar konduğunda sallanıypr hareket ediyor ise bu şekilde kalsın ama biraz daha tüneği telden uzaklaştır 6. Yada7. Tele tak tüneği kuşlar daha rahat eder
teşekkürler hocam ALLAH razı olsun mama nijer tohumu zaten vardı 1 hafta uzun süre değilmi tabi yine siz bilirsiniz.
peki birbirilerini görsünlermi ?

teşekkürler hocam ALLAH razı olsun mama nijer tohumu zaten vardı 1 hafta uzun süre değilmi tabi yine siz bilirsiniz.
peki birbirilerini görsünlermi ?
Görsünler 1 hafta daha iyi olur ne kadar ayrı kalırlarsa o kadar iyi :)

Rica ederim ayrıca dişiyi koyduğunuz kafes salma çifthane tarzı büyük kafes olursa çok daha iyi olur sürekli kanat çırpar uçar.

Erkeğin göğüs tüyleri biraz dağınık gibi belki ara tüyde olabilir ama kısa sürüyor meraklanmayın 1 hafta bu şekilde ayrı kalsınlar daha sonra birleştirin. Ayrıca sirkeli su ile kuşları yıakrsanız hem rahatlamış olurlar,hem yeni çıkan tüyleri daha parlak sağlıklı olur hemde temizlik açısından kuşlara yararlı olur.

merhabalar kuşlarımın kızışması için birbirlerini görecek şekilde ayrı kafeslere almıştım bir hafta sonunda birleştirdim ilk yan yana geldiklerinde erkek dişinin üzerinde 2 saniye kadar felan durdu sonra tık yok ve bu arada dişi kuşumuz ayırmazdan önce yuvalıga girip çıkıyordu yuvayı kemirip erkek ile gayet iyi anlaşıyordu şimdi ise yuvaya hiç girmiyor hatta yaklaşmıyor bile sürekli tünekte ve erkek yanına geldiği zaman bazen kavga bile ediyor tekrar ayırdım birbirlerini görmüyorlar ama seslerini çok rahatlıkla duyabiliyorlar şimdi ayrı oldukları için erkek kıyameti koparıyor dişiden hiç ses cıkmıyor kuşlar ayrı iken yemlerini ve mamalarını gayet iyi yiyorlar ama yan yana gelince dişi cok nadir yem ve mama yiyor sürekli erkeği ağzına kusarken görüyorum yuvalıgın içinde çok az talaş ve kuş kumu koydum ve benim dişi kuş neden erkekten iri erkek çok istekli dişi oralı bile değil ve dişi genelde hareket etmeyi pek sevmiyor

merhabalar kuşlarımın kızışması için birbirlerini görecek şekilde ayrı kafeslere almıştım bir hafta sonunda birleştirdim ilk yan yana geldiklerinde erkek dişinin üzerinde 2 saniye kadar felan durdu sonra tık yok ve bu arada dişi kuşumuz ayırmazdan önce yuvalıga girip çıkıyordu yuvayı kemirip erkek ile gayet iyi anlaşıyordu şimdi ise yuvaya hiç girmiyor hatta yaklaşmıyor bile sürekli tünekte ve erkek yanına geldiği zaman bazen kavga bile ediyor tekrar ayırdım birbirlerini görmüyorlar ama seslerini çok rahatlıkla duyabiliyorlar şimdi ayrı oldukları için erkek kıyameti koparıyor dişiden hiç ses cıkmıyor kuşlar ayrı iken yemlerini ve mamalarını gayet iyi yiyorlar ama yan yana gelince dişi cok nadir yem ve mama yiyor sürekli erkeği ağzına kusarken görüyorum yuvalıgın içinde çok az talaş ve kuş kumu koydum ve benim dişi kuş neden erkekten iri erkek çok istekli dişi oralı bile değil ve dişi genelde hareket etmeyi pek sevmiyor
Aynı benim dişim :) nolacak böyle :)

Bu dişi kuşlardaki delilik genetik mi acaba :D ben mama yada yeşillik koyduğum zaman dişi erkeği yaklaştırmıyor keyfi isterse erkeğe bırakıyor çekiliyor kenara :) 2-3 hafta önce 2 gün sabahları çiftleşirken gördüm sonra hiç bir faaliyet olmadı yumurtlamada olmadı şimdi öyle takılıyorlar bende bekliyorum bakalım çiftleşecekler mi?

muhabbet kuşu kur yapma ve çiftleşme için öncelikle kuşların birbirini eş tutması, kur yapması, birbirinin ağzına yem kusması en önemli kriterdir. Bunlar gerçekleştikten sonra havuçlu yumurta maması (üstüne bebe bisküvisi de eklenebilir) nijer vb kızıştırıcı tohumların yer aldığı kuru mama takviyesi ve ayrıca suluğa bal ya da vitaminler katılabilir(ölçülere dikkar edilmeli abartılmamalı). Bundan sonra kafes düzeni çok önemli yeni eş tutacak kuşların kafesinde çok tünek olmamalı, bir tane yuva girişinde olması yeterli. Kafesin içinde ayna, salıncak, zil türü kuşların ilgisini ve dikkatini çekecek oyuncaklar olmamalı. Sonuçta kuş yanında var olan canlı bir eşe mutlaka yönelecektir. Yine de yönelmezse kuşlara çiftleşme videolarını izletin, yavru muhabbet kuşunun sesini dinletin, yuvaya sahte yumurta atın.

Sabırlı değilsiniz herşeyden önce sabırlı olmanız gerekiyor