Karadeniz Pet

Çarpık bacak ve tedavisinde bilezik kullanımı

csamett

Yeni Üye
Merhabalar,

Muhabbet kuşlarımın 3 yavrusundan 2si çarpık bacaklı oldu. Biri yaklaşık 2 haftalık diğeri 3 haftalık.
Araştırmalarım sonucu pazartesi günü plastik kelepçelerden alıp taktım ikisine de rahat olması için 4 numara taktım. Ertesi sabah yavruların kursaklarının boş olduğunu gördüm öğlene doğru da anne baba yavruları yuvadan attı. Hemen şırınga ve yavru maması alarak elle beslemeye başladım, iki kardeş ayrı bir yuvada birlikte yaşıyor.

Büyük yavru bilezikle çok zorlandı ilk gün üzerinde duramadı ayakları hep arkadaydı biraz daha altına almaya zorladık şuan alıştılar ama ayakları zorlamaya bağlı olarak soyuldu ve biraz derin yara oldu. Bir de dün gece ikisinin de kelepçesini çıkardım fakat ikisinin de ayakları çok güçsüzdü. Dün gece kelepçe takmadım biraz ayakları rahatlasın sabah tekrar takacağım. Ya da kelepçe yerine lastik veya bandaj mi yapsam emin olamıyorum yara olmasından dolayı.

Hazır mamalarında kalsiyum miktarı düşük olduğu için mamaya ekstradan mürekkep balığı kemiğini toz yaparak ekliyorum, farklı bir şey de eklemele miyim?

Veterinerler muhabbet kuşlarıyla pek ilgilenmediği için veterinere de götürmedim. Her türlü tavsiyeye açığım, teşekkürler.

Geri