Karadeniz Pet

Çift yerine 2 erkek çıktı. Ne yapmalı ?

Hakan24

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar. Kuşcudan 30 günlük bir çift aldım. 1 hafta sonra ikisininde erkek olduğunu anladık. Çocuklar değiştirmek istemiyor kuşları. Alıştılar ikisinede. Aynı kafeste rahat dururlar mı ? Siz ne tavsiye edersiniz ?

Tercih sizin tabi.. İki erkek şuan anlaşıyorlarsa ki yavrudan almışsınız zaten beraber büyüyorlar şu durumda.. Onlar için sorun olmaz. Ama tabiki yavru alamazsınız. Öyle bir derdiniz de yoksa çocuklarınıza yoldaş arkadaş evinize mutluluk getirmesi yetiyorsa sıkıntı olmayacaktır Hakan bey..

Tercih sizin tabi.. İki erkek şuan anlaşıyorlarsa ki yavrudan almışsınız zaten beraber büyüyorlar şu durumda.. Onlar için sorun olmaz. Ama tabiki yavru alamazsınız. Öyle bir derdiniz de yoksa çocuklarınıza yoldaş arkadaş evinize mutluluk getirmesi yetiyorsa sıkıntı olmayacaktır Hakan bey..
İlla yavru almak diye bir niyetim yok. Anlaşırlarsa ne mutlu. Bazıları , kızgınlık dönemine girdiklerinde birbirlerine zarar verirler diyor. İnşallah böyle bir durum olmaz.

Bu konuda tecrübem hiç olmadı. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bugüne kadar muhabbet ve sultan papağanı besledim aynı odada ve aynı kafeste Diyorlardı ki aynı kafeste barınamazlar. Benim iki muhabbetim iki de sultan papağanım aynı kafeste yaşıyorlar. Hiç sorun yok olmadı da çok şey söyleniyor çoğu konuda. Size gelince kızışma donemi için daha kuçukler kızışma doneminde bile olsalar birbirlerine zarar verme durumlarının ben şahsen yaşanacağını sanmıyorum. Yavrular ve beraber buyuyorlar şuan O ona diğeri de ona yoldaş arkadaş olacaklardır. Dostluk kurulduğu için sorun olmaz kanaatindeyim. Tabi forumdan başka arkadaşlarda tecrübelerinden size yardımcı olacaklar.

Teşekkür ederim Ayşe hanım. Başka tavsiyesi olan arkadaşlar var mıdır ?

Ben size cözümü söylüyorum: iki tane gelin getirin. Hatta fikri asagidaki imajla da destekleyeyim.

Ekli dosyalar

• 5d70ccf8-b0b3-443d-b537-641a140ce9ed.jpg
    5d70ccf8-b0b3-443d-b537-641a140ce9ed.jpg
    34.1 KB · Görüntüleme: 48
Aynı durumu yaşadım 4 ay Süren dostluk son haftalarda büyük kavgalara döndü, birtanesini gidip dişi ile değiştirdim

Eyvah. Bu kötü işte. Şimdiden değiştirmek daha mı iyi olur ?

İleri bir tecrübem olmasada tek kelime ile şunu söyleyebilirim. DEĞİŞTİR. neden dersen abi, kuşlar büyüdükçe fıtratı gereği eş isteyecekler ve strese girecekler. Benim erkek kuşumu ben tek büyüttüm 3 aylıktı aldığımda şimdi 13-14 aylık. stresten suluğa,gaga taşına kur yapmaya başladı. bir dişi kuş sesi duysun evi turluyordu. Bu hayvanlarında belli ihtiyaçları hakları var. Sen iki kuşununda yavru olduğunu söylüyorsun. Hoşuna giden birini ayır, diğerini dişi ile değiştir. Hatta sende kalmasını istediğin erkek kuşunu dişilerin olduğu kafese sal, yavru bile olsa anlaşabileceği yem kustuğu bir dişi bulur. ilerdede eş olurlar sorunda yaşamazsın

Alperen beyin yaşadığı tecrubeye üzüldüm.. Karar sizin Hakan bey... Takas durumuna maalesef ben karşıyım. Eve alıştır insanlara alıştır sonra olmadı değiştir. Biran önce karar verin ne olur. Takas yapacaksanız dişi ile o size alışmadan olsun bitsin. Ya da her canlının farklı huyunun olacağını göze alıp alperen beyin yaşadığı sorunun sizde yaşanmaması olasılığı ile bebişler sizde çocuklarınızla mutlu yaşasın. Tercih sizin.. (bu naçizane fikrim yanlış anlamayın lütfen)

Ben olsam değiştirirdim. Yavru alacak olma ihtimaliniz de çocuklar için güzel bir tecrübe olacaktır. Onları gözlemleyecek ve bilgi edinecekler. Ayrıca sizin gözleminiz doğrultusunda sorumluluk duygularında ciddi bir artış olacağı kanaatindeyim. Muhtemelen çocuklar çok fazla müdahalede bulunacağı için yavru almanız zor gibi ama belli de olmaz... Bence değiştirin iyi geçinirler geçinirler bir gün bir bakmışsınız biri diğerini yolmuş..

Benimde bir sorum olacak. Diyelimki elimde bir kuş var bir petshopa gidip bunu değiştirmek istiyorum dediğimde üzerine bedel talep ediyorlar değilmi?

Bazıları talep ediyor, bazıları etmiyorlar. Size neden değiştirmek istediğinizi sorduğunda, 'ben bunu dişi diye aldım ama erkek çıktı' derseniz talep edeceklerini sanmıyorum. ama 'ben bunun erkekmi dişimi olduğunu anlayamadım acayip bir cere rengi var' derseniz üstüne bedel alırlar. benim başıma geldi oradan biliyorum. Ama önemli bir yerin altını çizelim. Eğer oturduğunuz yere yakın bir üretimhane ve üretici varsa oradan alın, petshoptan değil.

Böyle birşey olmaz ya. İnsanın hevesini kursağında bırakıyorlar. Çocuklar olmaz diyor. İlerde kavga ederlerse ayrı bir kafese alırım belki. Bilemedim ??

Eğer kuşlarınızın hem bedenen hemde ruhen sağlıklı yetişmesini istiyorsanız eş almanız gerekir. çünkü 1- 1.5 yaşına kadar öten kuşlar bir süre sonra sessizleşip hayata küsüyorlar

Vaz geçmek istemiyorsanız, 2 tane gelin alın :)

Güzel söylüyorsunuz ama biraz zor olur benim için :) Dün gittim kuşcuya . Resmi gösterdim . Bu erkek dedi. Sen bana dişi diye verdin deyince ; arada olabiliyo , getir değiştirelim diyor. Değiştirmek öyle kolaymış gibi. Adamı gırtlaklayasım geldi !!

Aynı kafesde yavruyken büyüdükleri için anlaşmazlık gibi bir durum olmaz.
Değiştirmek istemiyorsanız 2 tane eş alabilirsiniz bu genç delikanlılara.

Alperen beyin yaşadığı tecrubeye üzüldüm.. Karar sizin Hakan bey... Takas durumuna maalesef ben karşıyım. Eve alıştır insanlara alıştır sonra olmadı değiştir. Biran önce karar verin ne olur. Takas yapacaksanız dişi ile o size alışmadan olsun bitsin. Ya da her canlının farklı huyunun olacağını göze alıp alperen beyin yaşadığı sorunun sizde yaşanmaması olasılığı ile bebişler sizde çocuklarınızla mutlu yaşasın. Tercih sizin.. (bu naçizane fikrim yanlış anlamayın lütfen)
hatta şuan profil resmimdeki kuşlardan bahsediyorum yeşil olanı vermek zorunda kaldım , artık birbirlerini durmadan tünekten aşağı atarcasına saldırılar başlamıştı

Geri