Karadeniz Pet

Çiftleşen Muhabbet Kuşları Hakkında

Sağ olun, gözüm gibi bakıyordum kuşlara, olayın şokundayım şu an. 7 aydır beslediğim dişi kuş, erkek kuş geldikten 20 gün sonra hayatını kaybetti.

Kafesi ve tüm ekipmanları sıcak su ile yıkadım, temizledim. Erkek şu an tek kaldı ve tüyleri kabarık vaziyette kafesin dibinde, tam da dişi kuşun öldüğü yerde uyuyor.

Ev ortamında güneş gören, rüzgar almayan bir yer de besliyordum. Hafta da en az 2-3 kez yeşillik ve yumurta maması veriyordum. Nerede hata ettiğimi düşünüyorum ama, henüz sebebini anlayabilmiş değilim. :/
erkek kuşta mı aynı şekilde duruyor

Erkek düne kadar iyiydi, dişi öldükten sonra aynı şekilde durmaya başladı. Sürekli yem tüketiyor ve yemliğe tünemiş uyuyor, sanırım erkek kuş sıkıntılı.
büyük ihtimalle erkek kuşta hastalık vardı dişiyede bulaştı tahminimce

Arkadaşlar erkek kuş yaklaşık 18 saattir kafası kanatlarının arasında, tüylerini kabartmış şekilde hareketsiz şekilde duruyor. Kuşun yanına eş almak çok dert değil, ancak erkek kuş hasta ise yeni alacağım dişi kuşa da sorun çıkartabilir diye düşünüyorum.

Sizce ne yapmak lazım?

Teşekkürler

Gecmis olsun kusunuzun kaybi kotu olmus erkek de yalniz kaldigi icin yada bir hastaligi oldugundan bu durumda olabilir en sagliklisi beklemek yeni gelen kusun sonu iyi olmayabilir yem yiyor mu kusunuz

Gecmis olsun kusunuzun kaybi kotu olmus erkek de yalniz kaldigi icin yada bir hastaligi oldugundan bu durumda olabilir en sagliklisi beklemek yeni gelen kusun sonu iyi olmayabilir yem yiyor mu kusunuz

Erkek yem tüketiyor ancak çok az yedikten sonra hemen aynı haline geri dönüyor. Kafesin dibinde, dişinin öldüğü yerden yukarıya diğer tüneklere çıkmıyor. Dışarıdan elimi uzattığım zaman kaçan kuş, hiç bir tepki vermiyor. Beklemekten başka bir şey elimden gelmiyor.Teşekkürler.

ben yeni kafes aldım önce kolonya fısıfısladım yıkadım ardından içini elma sirkesi ile temizledim sonra sabunlu su ile yıkadım

Arkadaşlar kafayı yemek üzereyim, birden bire sağlıklı kuşlara ne olduğunu anlayamıyorum. Erkek şu an bu durumda. Ayakta duracak halde değil, ayakları morarmış vaziyette. Enjektör ile mama yedirdim, yaklaşık 6 saattir gözlemliyorum. Gittikçe daha da kötüleşiyor.

17155984_10155127184122094_8064070486120885996_n.jpg

Erkek kuş az önce hayatını kaybetti. Üst üste gelen bu ölümlerden sonra yeni kuş alırmıyım bilemiyorum.

Ciddi bir tedavi önerisi sunan olmadığı için de, buraya boşuna yazdığımı gördüm. Cinsiyet tahmini, kaç aylık soruları arasında, bu tarz durumlar ne yazık ki ilgi çekmiyormuş.

Sağlık olsun diyelim.

Erkek kuş az önce hayatını kaybetti. Üst üste gelen bu ölümlerden sonra yeni kuş alırmıyım bilemiyorum.

Ciddi bir tedavi önerisi sunan olmadığı için de, buraya boşuna yazdığımı gördüm. Cinsiyet tahmini, kaç aylık soruları arasında, bu tarz durumlar ne yazık ki ilgi çekmiyormuş.

Sağlık olsun diyelim.
sen kafesi tertemiz et istiyorsan yeni kuş al başın sağolsun

Sağlık olsun diyelim.

Sağlık olsun diyelim.
keşke veterinere götürebilseydin bea