Karadeniz Pet

Çiftleşen Muhabbet Kuşları Hakkında

Erdal YILMAZ

Yeni Üye
Herkese merhaba, yaklaşık 7 aydır beslediğim dişi muhabbet kuşumun yanına, ona yakın yetişkinlikte bir eş aldım. Kuşları önce 1-2 saat kadar ayrı kafeslerde yan yana tuttum, daha sonra dayanamayıp aynı kafese aldım.

Kuşlar çok kısa sürede kavga etmeden birbirine alıştılar, ve yan yana geldikten yaklaşık 1 saat sonra çiftleştiler. Her şeyin bu kadar hızlı gelişmiş olmasına açıkçası şaşırdım. Çiftleşme durumu ertesi günler 3 kez daha gerçekleşti. Ne tesadüftür ki hepsine de şahit oldum. :)

Asıl sorular şunlar; Yuvalık henüz elime ulaşmadığı için, çiftleşmeden 5-6 gün sonra takmış olacağım. Bu bir sorun teşkil eder mi? Diğer bir konu ise, dişi kuşu kafes dışında uçurtmak bu süreçte soruna yol açar mı?

Kuşlar birbirlerine sık sık yem kusuyor ve birbirlerini kaşıyorlar.

Teşekkürler

1.jpg

En kisa zamanda takin yuvaligi yavru almak istiyorsaniz salmayin derler lakin yuvalik takildiktan sonra hic ilgi gostermez baska yerlere yer yapmaya calisirsa oyle kafeste kalsin diger turlu salin ona gore yol izlersiniz

Kuslarinizdan yavru almak istiyorsanız kafes disina çıkarmayın kuslarinizi. Ve yuvaligida en kisa sürede takip gerekli ihtiyaçları sağlayıp bekleyin. Inşallah en kisa sürede yavrularını görürsünüz. Masallah kuslariniz çok güzel ve kondisyonlari iyi.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Yuvalığı 1 saat önce taktım, dişi sürekli girip çıkmaya başladı bile. Bakalım ilerleyen günler ne gösterecek. :D

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Yuvalığı 1 saat önce taktım, dişi sürekli girip çıkmaya başladı bile. Bakalım ilerleyen günler ne gösterecek. :D

Maşallah :) Eşe attıktan 1 saat sonra çiftleşme... yuvalığa hemen alışma.. herkese nasip olmaz :)

Bizimkiler nazlı dişi herhalde yuvaya girene kadar izmir marşını 100 defa söylettiriyorlar :) Tebrik ederim çok şanslısınız inşallah en kısa zamanda yavrularınıza kavuşursunuz :D

Yeniden merhaba. :) Kuşlarım 18 Şubat tarihinden bu yana sürekli çiftleşiyorlar, birbirlerine yem kusmaya devam ediyorlar, dişi kuş son 1 haftadır sürekli yuvalığa girip çıkıyor (yuvalığı takalı 1 hafta oldu) ancak kızışmış durumda değil, ceresi pembe durumda. Dişi sürekli ayak atmaya devam ediyor.

2 günde bir yumurta maması veriyorum, taze yem, arada sebze takviyesi ve su değişimi yapıyorum.

Sizce yavrulaması için, daha ne kadar beklerim. :D

Yeniden merhaba. :) Kuşlarım 18 Şubat tarihinden bu yana sürekli çiftleşiyorlar, birbirlerine yem kusmaya devam ediyorlar, dişi kuş son 1 haftadır sürekli yuvalığa girip çıkıyor (yuvalığı takalı 1 hafta oldu) ancak kızışmış durumda değil, ceresi pembe durumda. Dişi sürekli ayak atmaya devam ediyor.

2 günde bir yumurta maması veriyorum, taze yem, arada sebze takviyesi ve su değişimi yapıyorum.

Sizce yavrulaması için, daha ne kadar beklerim. :D
Çiftleştikten 15 gün sonra yumurtlayacaktır.Duruma Göre Zaman 16 Gün Filan Olabilir.

Oo şanslısınız ben yaklaşık 5 aydır bekliyorum geçen hafta çiftleştiklerine şahit oldum başka yaptılarmı bilmiyorum

Sanırım kuşlarım benimle oyun oynuyor, bu sabah yine 2 kez çiftleştiler, bakalım bu işin sonu nereye varacak. :D

Sabırlı olun. Benim çift kuşum eş tutsunlar diye yapmadığım kalmamıştı.6-7 kere ayırmışımdır. Sabır yoktu. ayırıyordum 2 gün sonra gene birleştiriyordum. en son küçük kafeste tek tünek sistemi yaptım yuvalık taktım. eş tuttular ve dişi kuşum 3 gündür yuvalığa girip çıkıyor, keşif yapıyor. gerçekten sabır çok önemli

Evet arkadaşlar bende aynı yöntemi denedim ve olumlu sonuçlar alıyorum bence ayırmaktan çok kuşların daha çok vakit geçirmesi için bu yöntem oldukça uygun ve ideal.:):)

Merhaba, dişi kuşum 2 gündür tüylerini kabartmış vaziyette halsiz ve uyku modunda duruyor. 2 günde bir yumurta maması ve sebze veriyordum.

Sık sık çiftleşiyorlardı, acaba yumurta yüzünden mi sıkıntı yaşıyor anlayamadım. Sizce ne yapmak lazım?

Teşekkürler.
17022459_10155120391462094_3860187640787722356_n.jpg

Erdal Yılmaz bey daha önce eğer yumurta verdiyseniz Bir sıkıntı oluşturmadıysa simdi de oluşturmaz diye düşünüyorum tabi yumurta bayat değilse Mama vermemenizi tavsiye ederim bu arada maşallah kuşlarınız çok güzel :)

Arkadaşlar dişi kuşum hayatını kaybetti, 2 gündür tüyleri kabarık duruyordu, burayada yazmıştım ancak elimden bir şey gelmedi. :(

Geçmiş olsun başınız sağolsun benimde ilk dişi kuşum böyle olmuştu. İlk başta sessizleşti daha sonra kabarık durmaya başladı en sonda da artık kafesin dibinde durmaya başladı ve akşamına ölfü maalesef. O zamanlar ölmeden konu açmıştım bende denilenleri yaptım,ama hastalık hakkında kesin birşeye varılmamıştı. Ama ben sonradan soğuk su verdiğim için soğuk alıp hastalanıp öldüğünü düşünüyorum. Yaz mevsimiydi kuzenimde ben soğuk su veriyorum dedi sende ver dedi bende birkaç gün soğuk su verdim ondan olduğunu düşünüyorum.

Geçmiş olsun nazar deydirdiniz herhalde kuşa :(

Sağ olun, gözüm gibi bakıyordum kuşlara, olayın şokundayım şu an. 7 aydır beslediğim dişi kuş, erkek kuş geldikten 20 gün sonra hayatını kaybetti.

Kafesi ve tüm ekipmanları sıcak su ile yıkadım, temizledim. Erkek şu an tek kaldı ve tüyleri kabarık vaziyette kafesin dibinde, tam da dişi kuşun öldüğü yerde uyuyor.

Ev ortamında güneş gören, rüzgar almayan bir yer de besliyordum. Hafta da en az 2-3 kez yeşillik ve yumurta maması veriyordum. Nerede hata ettiğimi düşünüyorum ama, henüz sebebini anlayabilmiş değilim. :/

Erdal bey ilk olarak geçmiş olsun bence sizin bir kabahatiniz yok kuşunuz ağır bir tüy değiştirme döneminden geçiyorsa birde erkek kuşunuz çiftleşmek için baskı yapıyorsa hayvan kaldıramamıştır. Veya hastalanmıştır. Benim ilk kuşumda hastalanıp öldü kafeslerini her hafta sıcak suyla yıkardım çok titizdim. Her hafta sularına ilaç damlatırdım. Mama verirdim. Yemlerini eksik etmezdim. Ama öldü işte yapacak bir şey yok bence biraz ona yakın bir kuş alın :(