Karadeniz Pet

Çiftleşmeyi engelleyebilirmiyim

mete krc

Yeni Üye
Merhabalar kuşlarım çift tuttu ve kızgınlaştılar ancak yuvalık takmadım çünkü sürekli çiftleşmelerini istemiyorum, okuduğum bazı konularda yumurta sıkışması diye bir durum gördüm kuşum ölebilir diye düşünüp nolur nolmaz diye yuvalık takmadım. Benim sorum yuvalık taksam bir defa çiftleşseler yavruları büyüdükten sonra yuvalığı çıkarırsam tekrar çiftleşirlermi?, bir kere başladımı sürekli çiftleşeceklermi? sürekli yavru bakmaktan kuşlar yıpranıp helak olmazmı ömrü kısalmazmı? (dişi kuşum 1 yaşında)

Yuvalık olmadanda çiftleşip yumurta yaparlar. Yuvalık yoksa kafes tabanına yemliğe yaparlar yumurtayı. Yuvalığı takıp yumurtalarını oraya yapıp yavrularını büyüttükten sonra eğer tekrar yavru istemezseniz yuvalığı çıkartabilirsiniz.

Cevap için teşekkür ederim cevap için yuvalığı takmak lazım o zaman ortalığa yumurtlamasından iyidir.:rolleyes:

Yuvalık olmadanda çiftleşip yumurta yaparlar. Yuvalık yoksa kafes tabanına yemliğe yaparlar yumurtayı. Yuvalığı takıp yumurtalarını oraya yapıp yavrularını büyüttükten sonra eğer tekrar yavru istemezseniz yuvalığı çıkartabilirsiniz.

ugur bey benimde yavru almak istedigim bi ciftim var o yuzden soruyorum. yavrulari buyuttukten sonra yuvaligi cikartin demissiniz de okudugum kadariyla cogu yerde daha yavrular yuvadan atlamadan ciftlesiyolar yine. yuvaligi cikaramayiz yavru varken. bunu engellemek icin ne yapalim? babayi ayirsak anne bakar mi yavrulara, ya da anneyi ayirsak baba bakar mi? ayircaksak en kucuk yavru kac gunlukken ayirmamiz dogru olur acaba?

Önceki yavru büyümeden tekrar çiftleşme çok erken değilmi eminmisiniz böyle bir durum olduğuna?
Çiftleri ayırırsanız anne veya baba tek başına yavrulara bakabiliyormu , hemde tekrar birleştirince yuvalık olmasa bile yumurtlayabiliyormuş çok sıkıntılı bir durum sürekli yavru yapmaları

evet iste. daha yavrular atlamadan tam, ciftlesip tekrar yumurta yapabiliyo hatta cogu zaman oyle oluyo sanirim. arkadasimin kuslari uc kulucka gecirdi bu yuzden arka arkaya. diyorum yuvaligi cikar yavrular atlayinca bana diyo yavrular atlamadi ama yeni yumurta geldi.o yuzden acaba birini ayirsak mi diyorum anne ya da baba. bence de cok sıkıntili yani hem anne icin hem bizim icin o kadar yavru nasil bakilir :confused: bi arkadas vardi forumda o da sormustu 7 tane falan kus o!mus evinde durduramiyorum yumurtlamayi diyodu. sanirim en sonunda yumurtladigi zaman alip atiyodu yumurtalari. oyle oyle noldu bilmiyorum.

Son düzenleme:
ugur bey benimde yavru almak istedigim bi ciftim var o yuzden soruyorum. yavrulari buyuttukten sonra yuvaligi cikartin demissiniz de okudugum kadariyla cogu yerde daha yavrular yuvadan atlamadan ciftlesiyolar yine. yuvaligi cikaramayiz yavru varken. bunu engellemek icin ne yapalim? babayi ayirsak anne bakar mi yavrulara, ya da anneyi ayirsak baba bakar mi? ayircaksak en kucuk yavru kac gunlukken ayirmamiz dogru olur acaba?

Anne veya baba bakar yavrulara. 20 günlük civarıyken ayrılabilirler.

Geri