Karadeniz Pet

Çiftleştiler Sonunda

6. Yumurta bugün geldi. 6 yumurtanın 2'si şuan dolu içgüdülerim beni yanıltmadı neyse ki. 6. Yumurta dolu mu emin değilim birkaç gün sonra kontrol edeceğim. Her şey yolunda giderse şimdilik 2 yavrumuz olacak.
Çok hayırlı olsun hocam umarım sağlıklı ve uzun ömürleri olur yavruların.

6. yumurtayı bugün kontrol ettim ve dolu. Minik'in karnını kontrol ettiğimde yumurta olmadığını fark ettim. Şu zamana kadar hep 2 günde bir yumurta verirdi, bu yüzden daha yumurtlamayacağına eminim zaten erkek kuşun da kur yapmayı kestiğini fark ettim. Birbirlerini kaşıyorlar ve erkek dişiyi besliyor ama kur yok. Eğer tahminlerim doğru ise 1. yavru 11-14 Ocak, 2. yavru 13-16 Ocak, 3. yavru da 15-18 Ocak tarihlerinde gelecek. Yeni yılda umarım her şey güzel gider ve 3 sağlıklı yavrumuz olur. Babaları gri, anneleri parçalı sarı bir kuş renkleri nasıl olacak aşırı merak ediyorum.

Arkadaşlar bugün yavruların gelişimine bakmak için yumurtaları kontrol ettiğimde normalde 3 dolu olduğunu sandığım 6 yumurtanın içinde 4. bir yumurta daha olduğunu gördüm. Şimdi aklım elvermiyor son 3 yumurta kuşların çiftleşmelerinden 1 hafta sonra gelmeye başladı. Bundan önce gelen 1. yumurtayı ikisi ayrı iken yumurtaladı, son 2. ve 3. yumurtayı da 1. yumurtadan sonra 2 gün aralıklarla yumurtaladı. Şimdi 2 ihtimal oluyor;
1- Kuşları ayırmadan önce 1 kere çiftleştiklerini gözlemlemiştim acaba o 1 kere çiftleşme gerçekten dolu bit yumurta olmasını sağlamış olabilir mi? Cevap evetse şu zamana kadar olan kontrollerimin neden hiçbirinde dolu olduğun göremedim.
2- 2. veya 3. yumurtalardan biri dolu olabilir ama çiftleşmeler başladıktan sonra 2. ve 4. gününde geldiklerinde bu kadar kısa sürede dolu yumurta nasıl geldi ve neden kontrollerimde göremedim dolu olduklarını.

Açıkçası bu durumu nasıl açıklayabilirim bilmiyorum bu yüzden mantıklı - mantıksız her cevaba açığım.

Arkadaşlar bugün yavruların gelişimine bakmak için yumurtaları kontrol ettiğimde normalde 3 dolu olduğunu sandığım 6 yumurtanın içinde 4. bir yumurta daha olduğunu gördüm. Şimdi aklım elvermiyor son 3 yumurta kuşların çiftleşmelerinden 1 hafta sonra gelmeye başladı. Bundan önce gelen 1. yumurtayı ikisi ayrı iken yumurtaladı, son 2. ve 3. yumurtayı da 1. yumurtadan sonra 2 gün aralıklarla yumurtaladı. Şimdi 2 ihtimal oluyor;
1- Kuşları ayırmadan önce 1 kere çiftleştiklerini gözlemlemiştim acaba o 1 kere çiftleşme gerçekten dolu bit yumurta olmasını sağlamış olabilir mi? Cevap evetse şu zamana kadar olan kontrollerimin neden hiçbirinde dolu olduğun göremedim.
2- 2. veya 3. yumurtalardan biri dolu olabilir ama çiftleşmeler başladıktan sonra 2. ve 4. gününde geldiklerinde bu kadar kısa sürede dolu yumurta nasıl geldi ve neden kontrollerimde göremedim dolu olduklarını.

Açıkçası bu durumu nasıl açıklayabilirim bilmiyorum bu yüzden mantıklı - mantıksız her cevaba açığım.
@Recai @Ahmet ASLAN @Yusuf Kürşat AKKUŞ
Herhangi bir fikir?

Hocam belkide senin görmediğin zamanlarda çiftleşmişlerdir. Maşallah, inşallah hepsini büyütürler

Benimde merak ettiğim bi konu var,

Genelde yumurtalar 2 gün arayla geliyor, tek çiftleşme iki yumurtayıda dölleyebilir mi ?

Hayvanın vücudunda kaç gün canlı kalabilir sperm ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam belkide senin görmediğin zamanlarda çiftleşmişlerdir. Maşallah, inşallah hepsini büyütürler

Benimde merak ettiğim bi konu var,

Genelde yumurtalar 2 gün arayla geliyor, tek çiftleşme iki yumurtayıda dölleyebilir mi ?

Hayvanın vücudunda kaç gün canlı kalabilir sperm ?

Benim görmediğim zamanlarda çiftleşmediklerine eminim çünkü ben yuvalığı taktığım zaman kavga ediyorlardı. Bir kere yuvalığı dışarıya koydum ve erkek kuş yuvalığın yakınına gelse dişi kuş dışarıda ona saldırıyordu. Sadece bir kere çiftleştiklerine eminim ve bunun dışında yumurtaların hepsini geldikleri günlerde kontrol edip not aldım. Kafamı yoruyor bu yüzden böyle bir şey mümkün olamaz çünkü. Tek çiftleşme 2 yumurtayı dölleyebilir mi bilmiyorum. Belki çok düşük bir şansa böyle bir durum olabilir. Yumurta çiftleşmeden 7-10 gün arası sonra geliyor.

Benim görmediğim zamanlarda çiftleşmediklerine eminim çünkü ben yuvalığı taktığım zaman kavga ediyorlardı. Bir kere yuvalığı dışarıya koydum ve erkek kuş yuvalığın yakınına gelse dişi kuş dışarıda ona saldırıyordu. Sadece bir kere çiftleştiklerine eminim ve bunun dışında yumurtaların hepsini geldikleri günlerde kontrol edip not aldım. Kafamı yoruyor bu yüzden böyle bir şey mümkün olamaz çünkü. Tek çiftleşme 2 yumurtayı dölleyebilir mi bilmiyorum. Belki çok düşük bir şansa böyle bir durum olabilir. Yumurta çiftleşmeden 7-10 gün arası sonra geliyor.

Bilemedim hocam.

Tabiki bir ciftlesmede yumurtalar da dölleme olabilir anne karnında dizili olur onlar. 2. Şık ancak üzülerek söylüyorum ki kuslarinizi çok iyi takip edin bu iyi zamanları ileride çok şiddetli kavgaları olabilir ve bu ölümlerle sonuçlanabilir yavrular çıktıktan sonra iyi takip edin yavrular 3 haftalık olunca iyi takip edin

Eğer yumurtalar döllenmek için hazır durumdaysalar tek çiftleşme ile 2 yumurta bile döllenir.Bu hormonlar ile ilgili bir konu.

Tabiki bir ciftlesmede yumurtalar da dölleme olabilir anne karnında dizili olur onlar. 2. Şık ancak üzülerek söylüyorum ki kuslarinizi çok iyi takip edin bu iyi zamanları ileride çok şiddetli kavgaları olabilir ve bu ölümlerle sonuçlanabilir yavrular çıktıktan sonra iyi takip edin yavrular 3 haftalık olunca iyi takip edin
Sürekli takipteyim hocam zaten korkum erkeğin dişiye bir şey yapabilecek olması değil çünkü yapamayacağı biliyorum. Dişi çok fazla baskın ve anaç bir kuş. Bununla beraber erkek de öyle çok baskın bir kuş değil, aksine ürkek ve çekingen bir kuş. Daha önce kafesin içine pislemiyor ve dışarıda erkeği yuvalığa yanaştırmıyordu. Şuan tek korkum erkeğin yumurtalara veya yavrulara zarar vermesi. Çünkü hala ayak atma görüyorum. Dişi izin vermiyor bu yüzden umuyorum ki yavrular doğunca bir nebze kızgınlığı azalır. Dişi de erkek yuvalığa girince kendisini beslenmesini istiyor bunları görebiliyorum. İlk seferleri olduğu için biraz tedirgin oluyorum. Yoksa çok güzel anlaşıyorlar şuan. Ama anlamadığım şey ben yumurtaları sürekli olarak kontrol ettim. 6. yumurta geldikten 2 gün sonra yumurtaları kontrol ettiğimde 6. yumurtada küçük bir kalp atışı gördüm 4. bir dolu yumurta yoktu . 4. bir dolu yumurta varsa ben neden bunu şu zamana kadar göremedim çünkü 3. Yumurta 23 Aralık'ta geldi. En azından 11 günden bahsediyoruz.

Gözünden kaçmıştır olabilir. Erkeğin dişiye zarar verecegini kim söylediki benim korkum dişinin erkeğe zarar vermesi

İlk yavrumuz bugün yumurtasını kırdı. Yaklaşık 30-40 dakika önce odamda cik cik sesleri duymaya başladım. Yuvalığın içerisinden geldiğini fark ettim. Kapıyı açtığımda yavrumuzun kabuğunu kırdığını gördüm. Sesi hiç kesilmiyor neredeyse 5 dakika aralıklarla sürekli ötüyor. Kızım 1.5 yaşında, benimle geçirdiği yaklaşık 16 aydan sonra sonunda anne oldu.
WhatsApp Image 2021-01-07 at 22.47.32 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-01-07 at 22.47.32.jpeg

İlk yavrumuz bugün yumurtasını kırdı. Yaklaşık 30-40 dakika önce odamda cik cik sesleri duymaya başladım. Yuvalığın içerisinden geldiğini fark ettim. Kapıyı açtığımda yavrumuzun kabuğunu kırdığını gördüm. Sesi hiç kesilmiyor neredeyse 5 dakika aralıklarla sürekli ötüyor. Kızım 1.5 yaşında, benimle geçirdiği yaklaşık 16 aydan sonra sonunda anne oldu.
Ekli dosyayı görüntüle 50699Ekli dosyayı görüntüle 50700
Gözünaydın, sağlıkla büyüsünler inşallah.

Hayırlı olsun kardeşim inşallah sağlıkla büyütürler [emoji1689][emoji7]

Gözünaydın.Dünya'ya yeni canlar gelmiş.Sağlıkla doğsunlar ve yaşasın.🐣

Az önce ben salonda iken bir bağırtı geldi. Gittim baktım yumurtada yavru kuş 2. bir delik daha açmış. Sabah olmadan çıkar diye tahmin ediyorum.
Evet Sabah kalktığınızda size kendini tam olarak gösterir.Günaydın cıvıltısı yapar.:)
Ben güvercin bakarken yavrular sabah tam olarak yumurtadan çıkınca kontrol ederdim ve hoş geldin derdim..Çok güzel bir mutluluk 😍

Geri