Karadeniz Pet

Çiftleştiler Sonunda

Öncelikle hayırlı olsun. İnşallah devamı gelir :) Dişide yumurta olduğunu belli edecek bir şişmanlama gözlemlemişmiydiniz yumurtlamadan önce ?

Saat 15'e doğru geliyor hala ses kesilmiyor ve yumurta baya kırık. Hala çıkmadı. Artık daha fazla uyanık duramıyorum. Yavrunun sağlıklı çıkacağına eminim zaten yumurta paramparça olmuş gerisini annesi halleder. Artık bi 8-10 saat sonra güncellerim durumu.

Arkadaşlar çok fazla endişelendim yavru yumurtayı paramparça etti neredeyse ama çıkamadı. Kürdan ile dikkatlice çıkardım. Gayet sağlıklı. Dişi kuş hemen aldı altına yavruyu. Elim ayağım titriyor hala. İçimden bir ses bu yavru babasına benzeyecek diyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210108-160627.jpg
    Screenshot_20210108-160627.jpg
    576.1 KB · Görüntüleme: 132
Arkadaşlar çok fazla endişelendim yavru yumurtayı paramparça etti neredeyse ama çıkamadı. Kürdan ile dikkatlice çıkardım. Gayet sağlıklı. Dişi kuş hemen aldı altına yavruyu. Elim ayağım titriyor hala. İçimden bir ses bu yavru babasına benzeyecek diyor.

Olamaz bu kerata çok tatlı[emoji1] maşallah hocam maşallah inşallah sağlıkla büyür çok sevindim [emoji106]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Maşallah çok güzel ,sağlıkla büyüsün :).....Aynı yumurtadan yeni çıkmış muhabbet kuşu yavrusuna benziyor.

😀😀😀

Kuşumız hala hayatta. Az önce kontrol için yuvalığın kapağını açtım ama annesi benden ürkmediğinden yuvalıktan çıkmıyor. Yavruyu kontrol etmek için dişiyi yuvadan çıkarttım, hemen cik cik ötmeye başladı. Yuvalığın girişini açar açmaz annesi hemen yuvalığa girdi, yavru da bıraktı ötmeyi. Yavrumuzun beslendiğini görmüştüm dün zaten, ağzına yem alıp böyle küçük küçük parçalara bölüp yediriyordu annesi. Çok hoş bir görüntüydü. Fakat dün bir şey gördüm, erkek kuş yuvalığa girdi ve yavru kuşun kafasını tuttu. Sanırım beslemeye çalıştı yavruyu tam anlayamadım ama dişi kuş kesinlikle erkek kuşu yavrusuna dokundurtmuyor. Erkek kuş yavruya dokunmaya çalışınca hemen kovdu onu yuvalıktan. Sonra da girmesine izin vermedi, yuvalığın kapısından kendisini beslenmesine izin veriyor ama girmesine izin vermiyor. Erkek kuş da dün yavru doğduktan sonra deli gibi yem yedi. Dişi kuşun böyle anaç olması bana güven veriyor en azından.

Not: Ben şuan bu yazıyı yazarken annesi yine yavruyu besliyordu. Umarım sağlıkla devam eder bu süreç.
Screenshot_20210109-025350.jpg
Screenshot_20210109-025347.jpg

Kuşumız hala hayatta. Az önce kontrol için yuvalığın kapağını açtım ama annesi benden ürkmediğinden yuvalıktan çıkmıyor. Yavruyu kontrol etmek için dişiyi yuvadan çıkarttım, hemen cik cik ötmeye başladı. Yuvalığın girişini açar açmaz annesi hemen yuvalığa girdi, yavru da bıraktı ötmeyi. Yavrumuzun beslendiğini görmüştüm dün zaten, ağzına yem alıp böyle küçük küçük parçalara bölüp yediriyordu annesi. Çok hoş bir görüntüydü. Fakat dün bir şey gördüm, erkek kuş yuvalığa girdi ve yavru kuşun kafasını tuttu. Sanırım beslemeye çalıştı yavruyu tam anlayamadım ama dişi kuş kesinlikle erkek kuşu yavrusuna dokundurtmuyor. Erkek kuş yavruya dokunmaya çalışınca hemen kovdu onu yuvalıktan. Sonra da girmesine izin vermedi, yuvalığın kapısından kendisini beslenmesine izin veriyor ama girmesine izin vermiyor. Erkek kuş da dün yavru doğduktan sonra deli gibi yem yedi. Dişi kuşun böyle anaç olması bana güven veriyor en azından.

Not: Ben şuan bu yazıyı yazarken annesi yine yavruyu besliyordu. Umarım sağlıkla devam eder bu süreç. Ekli dosyayı görüntüle 50728Ekli dosyayı görüntüle 50729
Yavru için renk tahmininde bulunun isterseniz. Bakalım kim bilecek?
İçimden bir ses bu yavru gri olacak diyor.
(Babası ve annesi)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210109-031441.jpg
    Screenshot_20210109-031441.jpg
    633.6 KB · Görüntüleme: 80
  • Screenshot_20210109-031419.jpg
    Screenshot_20210109-031419.jpg
    303.8 KB · Görüntüleme: 65
Öncelikle yavrularınız sağlıklar büyür inşallah tüyleri kadar ömürleri olur. Size bi sorum olacak evde tek çift olarak mı bakıyorsunuz kuşlarınızı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Güncelleme:
Yavrumuza çok güzel bakıyorlar. Erkek kuşumdan biraz şüphelenmiştim, acaba kuşa zarar verir mi diye ama bugün gözlemleyince kuşu çok güzel beslediğini görebildim. Sürekli yuvalığa giriyor dişiyi besliyor, kaşıyor. Dişi yavrusunu göstertmiyor pek. Sabah baktım bir anne besliyor, anne kafasını çeker çekmez erkek beslemeye çalışıyor. Şuan kafam çok rahat açıkçası. Annesi zaten baya anaçtı, babası da yavruyu-anneyi beslemeye baya hevesli sürekli gidiyor mama, yem yiyor. 2 gün sonra 2. yavrumuzun yumurtadan çıkması gerekiyor onu bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210109-151538.jpg
    Screenshot_20210109-151538.jpg
    296.9 KB · Görüntüleme: 64
  • Screenshot_20210109-151534.jpg
    Screenshot_20210109-151534.jpg
    359.4 KB · Görüntüleme: 79
Spangle baskın gen diye biliyorum. Sarı yada gri yavrulardan biri büyük ihtimalle spangle çıkar.

Geri