Karadeniz Pet

Çiftleştirme-Eş tutması

Gürkan Şahin

Yeni Üye
Değerli üyeler,
Henüz 2 aylık erkek muhabbet kuşum var. Yanına bir de dişi almayı düşünüyorum. Sizce ne zaman alayım? Kaç aylık alayım? Bir de eş tutmama gibi bir sıkıntı oluyormuş. Acaba alacağım kuşla eş tutması için neler yapmalıyım ?
Bir de kuşun ırkı yerli. Acaba alacağım eş hangi ırk olmalı? Farklı ırk olması iyi mi kötü mü?

Merhaba, bence 1 yaşına kadar yanına eş almayın. Çünkü erkek tek olursa erkenden konuşmaya başlar. Size karşı çok ilgili, meraklı olur. 1 yaşında erkek kuşunuzu diğer kuşların olduğu kafese salmalısınız. Kendi eşini kendisi seçmeli.

1 yaşına kadar kuşları eşe atmak önerilmez ama 4/5 aylıkken bile yavru yumurta yapan kuşa şahit olmuştum bu forumda. Siz kuşum tek kalmasın yanında başka kuşta olsun sıkılmasın diyorsanız kendi gibi 2/3 aylık bir dişi alıp yanına koyabilirsiniz. 1 yaşına yaklaştıklarında ise yuvalık takabilirsiniz kafese. Yada yukarda ki arkadaşın dediği gibi birkaç ay daha tek takılır kuşunuz daha sonrasında yanına eş seçebilirsiniz.

Benim ilk kuşum dişi ve 10 gün sonra 6 aylık olacak 4 gün önce yanına 1 yaşında erkek aldım.Şu anda arkadaş arkadaş takılıyorlar.Dişi kuşum yumurta mamasını yemiyordu,erkek kuş yeyince ondan öğrendi şimdi dişi olanda yumurta mamasına abone oldu.:)

Teşekkürler arkadaşlar. Ben en iyisi bekleyeyim 2 ay sonra falan tekrar sizin görüşlerinizi almak adına yazarım.

Merhaba evde beslediğim 1 yaşında ki dişi kuşuma eş aldım ikiside birbirine kafa sallıyor kur yapıyor bazen küçük atışmalar oluyor dişi erkekten biraz iri bir sorun olur mu çiftleşmeleri için ne yapmalıyım

IMG-20200427-152737 IMG-20200427-152731 IMG-20200427-152644 IMG-20200425-153217

Merhaba evde beslediğim 1 yaşında ki dişi kuşuma eş aldım ikiside birbirine kafa sallıyor kur yapıyor bazen küçük atışmalar oluyor dişi erkekten biraz iri bir sorun olur mu çiftleşmeleri için ne yapmalıyım

IMG-20200427-152737 IMG-20200427-152731 IMG-20200427-152644 IMG-20200425-153217

Bi sorun olmaz dişinin daha iri olması daha iyi çiftleşme sırasında erkek zorlanmayacaktır.

Haftada 2 kez mama haftada 1 kez vitamin takviyesi yapın. Kafeste kalamar kemiği yoksa takın bulamazsanız kaliteli minarel blok kullanın.

Kafesin yeri alçak bir yerde ise daha yüksek bir yere alınız.

Bi sorun olmaz dişinin daha iri olması daha iyi çiftleşme sırasında erkek zorlanmayacaktır.

Haftada 2 kez mama haftada 1 kez vitamin takviyesi yapın. Kafeste kalamar kemiği yoksa takın bulamazsanız kaliteli minarel blok kullanın.

Kafesin yeri alçak bir yerde ise daha yüksek bir yere alınız.
Sağolun teşekkürler

Geri