Karadeniz Pet

Çimlendirilmiş Buğdayı Dezenfekte Etme Sorunsalı?

timesinfinity

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar.Oğluşuma buğday çimlendirmek istiyorum.Ama malum suyun içinde kaldığı için bi süre sonra küflenebilir.Yani kuşa fayda sağlayım derken bakteri kapmasına neden olup zarar da verebilirim.İnternette Vanodin ile dezenfekte edin denmiş ama şu an kendisini alabilecek durumda değilim.Dezenfektan olarak kullanabileceğim başka bi madde var mı,evde bulunan? Tecrübeli ve deneyen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Dediğim gibi kaş yaparken göz çıkarmayalım sonra.

Ayrıca bişi daha sormak istiyorum.Çimlendirmek yerine suyunu çektirerek buğdayı haşlasam yine faydalı olmaz mı ki? Hem bu durumda küf ya da bakteri gibi bi sorun da olmaz.

Son düzenleme:
Elma sirkesi ile dezenfekte edilebilir. Elma sirkesi bütün mikrop ve bakterileri öldürmekte yetersiz olduğunu söyleyen üreticiler var ama hiçbirşey yapmadan vermekten daha iyidir bence.Bunun yanında bol su ile de yıkanması gerekir.

Dezenfekte etmekte yetersiz geleceğini söyleyenler varsa denemek istemem açıkçası.Kuş sonuç itibariyle iç bakteri kapabilir.Vanodin harici doğal yöntemle olmuosa çimlendirmemeyi tercih ederim.Peki merak ettiğim buğdayı haşlayıp vermek nasıl olur? Haşlayıp verdiğimizde de vitamin kaynağı olur mu ki

Dezenfekte etmekte yetersiz geleceğini söyleyenler varsa denemek istemem açıkçası.Kuş sonuç itibariyle iç bakteri kapabilir.Vanodin harici doğal yöntemle olmuosa çimlendirmemeyi tercih ederim.Peki merak ettiğim buğdayı haşlayıp vermek nasıl olur? Haşlayıp verdiğimizde de vitamin kaynağı olur mu ki
Olmaz. O zaman faydası olmaz. Çimlendirmede faydanın 300 katına çıktığına dair yazılar var.

Tamam teşekkürler.O zaman mecbur dezenfektan alıcaz.Alınca başlarım artık çimlendirmeye.

Buğday filizlenmeye başladığı anda en yüksek protein oranına ulaştığı için haşlanmış olarak vermek pek fayda etmeyecektir. Suda uzun süre bekletmezseniz ve suyu günde 3 4 defa değiştirirseniz mantarlaşma olmadan filizlenecektir. Daha sonra birazda sirkeli su ile yıkadığınızda sorun yaşamazsınız. Bende araştırdım bu konuyu sirkeli su ile yıkıyorum bir sorun yaşamadım.

Buğday filizlenmeye başladığı anda en yüksek protein oranına ulaştığı için haşlanmış olarak vermek pek fayda etmeyecektir. Suda uzun süre bekletmezseniz ve suyu günde 3 4 defa değiştirirseniz mantarlaşma olmadan filizlenecektir. Daha sonra birazda sirkeli su ile yıkadığınızda sorun yaşamazsınız. Bende araştırdım bu konuyu sirkeli su ile yıkıyorum bir sorun yaşamadım.
Teşekkür ederim cevabınız için.Ne kadardır yapıosunuz peki.

Daha önce bilmiyordum sadece yıkayıp veriyordum o zamanda sorun yaşamadım, ama sonra öğrendimki dezenfekte etmek lazımmış 2 3 haftadır bir iki kere bu şekilde yaptım. Bu forumda tartışılmıştı konu. Araştırabilirsiniz isteseniz o konuda oldukça faydalı bilgiler var