Karadeniz Pet

Ölmek üzere olan bir muhabbet kuşu aldım

melke

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese merhabalar, bugün adres sormak için girdiğim bir pet shopta kafeslerden birinin ortasında hareketsiz duran bir muhabbet kuşu olduğunu fark ettim. Yerde gözleri kapalı öylece duruyordu ve diğer kuşlar tarafından arada bir gagalanıyordu. Dükkandaki adama nesi var, neden böyle, ya diğer kuşlara da bulaşırsa diye sorunca patron yok gelince tedavi edecek gibi sallapati cevaplar verdi. Patronu aratıp vebal almayın bu hayvanı bana verin dedim. Bir şekilde verdi. Evde bir muhabbet kuşum daha var. Nesi olduğunu bilmediğim için ikisini ayrı odalarda tutuyorum.

Eve geldiğimde yem ve vitamin damlatılmış su koydum kafesine. Biraz yem yedi. Biraz da su içti. Ama daha sonra sıvı sıvı kusmaya başladı. Hala ara ara 3-5 parça yem yiyip ardından sulu kusuyor. Kusmuğunda hiç katı bir şey yok. Tüyleri kabarık. Gözleri sürekli kapalı; çok nadiren açıyor. Yüzündeki tüyler sulu kustuğu için birbirine yapışmış durumda. Kafasını sürekli sağ yukarı bakar şekilde tutuyor. Denge problemi var. Henüz hiç kakasını yapmadığı için kakasını görmedim. Önceki konularda okuduğum kadarıyla göğsü sivri mi diye el yordamıyla baktım. Epey sivriydi.

Dışarısı çok soğuk olduğu için veterinere götürmedim. Bir şey olur diye endişe ediyorum. Veteriner arkadaşlarıma haber saldım. Müsait olduklarında gelip bakacaklar ama anlayacaklarından emin değilim. Bana önerebileceğiniz, asla yapma veya mutlaka yap diyebileceğiniz şeyler var mıdır?

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu hayvanı kurtarabilirsek ne güzel olur.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-02-13 at 15.18.22.jpeg
    WhatsApp Image 2018-02-13 at 15.18.22.jpeg
    184.7 KB · Görüntüleme: 109
En son kakasını yaptı. İshal. Bir veteriner ile görüşüyorum. Bazı ilaçlar önerdi. Tedavi edeceğiz.

Sizi tebrik ediyorum böyle bir durumdaki kuşa yardım ettiğiniz için. İnşallah iyileşir. Bilgilendirme yaparsanız seviniriz.

Tedavi sürecinde kuşun ortamını sıcak tutmalısınız. Bir de şekerli şeyler (meyve vs.) vermeyin. Geçmiş olsun.

Kuşu şırınga ile besleyin. Besleme işini günde 4-5 defa yapmalısınız. Besleme yapınca zaten ishal olacak ona kafayı takmayın. Mamaya vitamin ve probiyotik ilavesi yapın. Yarın yaşarsa Enrocure alın. suluğuna 6-8 damla ilave edin. Mamayıda o suluktan çekerek hazırlayın. Antibiyotik verirken probiyotik vermeyin. 5 gün antibiyotik 3 gün multivitamin 3 gün probiyotik. Hergün hepsi taze verilecek.

Ne kadar güzel bir şey yapmışsınız . İnşaallah en kısa sürede iyileşir kuşunuz .

Umarım çabalarınız sonuç verip sağlığına en kısa zamanda kavuşur. Tebrikler.

Kuşu şırınga ile besleyin. Besleme işini günde 4-5 defa yapmalısınız. Besleme yapınca zaten ishal olacak ona kafayı takmayın. Mamaya vitamin ve probiyotik ilavesi yapın. Yarın yaşarsa Enrocure alın. suluğuna 6-8 damla ilave edin. Mamayıda o suluktan çekerek hazırlayın. Antibiyotik verirken probiyotik vermeyin. 5 gün antibiyotik 3 gün multivitamin 3 gün probiyotik. Hergün hepsi taze verilecek.[/QUO
Öncelikle konu sahibini tebrik ediyorum. Duyarlılık örneği göstermişsiniz.
Ayhan hocam neden antibiyotikle birlikte probiyotik verilmemeli demişsiniz ?

Son düzenleme:
"Evet neden antibiyotik ile birlikte probiyotik vermeyelim?" Probiyotiğin içinde ne var? bakteriler var yani antibiyotiğin öldürdüğü şeyler. Peki antibiyotik ile birlikte probiyotik verirsek ne olur. Çok basit cephane bizim verdiğimiz ilave bakteriye de harcanır, peki esas öldürmek istediğimiz bakteriye cephane kalır mı? Bilinmez belki kalır belki kalmaz. Şimdi tedavi etmeye çalıştığımız kuşa birde öldürmeye çalıştığımız şeyi vermek faydali mı? Bence değil. Peki Antibiyotiklerde (antibakteriyel) dost- düşman tanıma sistemi takılı mı? Ben bilmiyorum olduğunu sanmıyorum okuduğum tüm yayınlarda herşeyi öldürdüğü yazıyor.
Kısaca antibiyotik tedavisi esnasında verilecek probiyotik; verilen antibiyotiğin etkisini azaltır ve tedaviden faydalanmayı azaltır.
"Tedavi yaptım ama faydası olmadı" durumlarında muhtemel bir sebeptir.

"Evet neden antibiyotik ile birlikte probiyotik vermeyelim?" Probiyotiğin içinde ne var? bakteriler var yani antibiyotiğin öldürdüğü şeyler. Peki antibiyotik ile birlikte probiyotik verirsek ne olur. Çok basit cephane bizim verdiğimiz ilave bakteriye de harcanır, peki esas öldürmek istediğimiz bakteriye cephane kalır mı? Bilinmez belki kalır belki kalmaz. Şimdi tedavi etmeye çalıştığımız kuşa birde öldürmeye çalıştığımız şeyi vermek faydali mı? Bence değil. Peki Antibiyotiklerde (antibakteriyel) dost- düşman tanıma sistemi takılı mı? Ben bilmiyorum olduğunu sanmıyorum okuduğum tüm yayınlarda herşeyi öldürdüğü yazıyor.
Kısaca antibiyotik tedavisi esnasında verilecek probiyotik; verilen antibiyotiğin etkisini azaltır ve tedaviden faydalanmayı azaltır.
"Tedavi yaptım ama faydası olmadı" durumlarında muhtemel bir sebeptir.
Hocam ben farklı bakıyorum olaya. Bence Antibiyotiği cephane gibi düşünmek yanlış. Antibiyotiğin işleyişi öyle değil.

Kuşlar , sağlıklı oldukları dönemlerde C , B vitamini gibi suda çözünen vitaminleri barsaklarında üretirler. Bu üretimi yapan da Probiyotiklerdir. Probiyotiklerin faydası bundan ibaret de değildir. Sindirime faydası , bağışıklık sistemine faydası , yediklerinden yararlanma konusunda faydası vs vs.
Antibiyotik kullanılacak kuş Hastadır ve yüksek ihtimalle de bitkin düşmüştür. Antibiyotik ve benzeri ilaçlar kuşun direncinin biraz daha düşmesine neden olur. Dolayısıyla Hasta kuşun vücut direncini yüksek tutmak gerekir. Hastalığa direnmesi ve çabuk toparlanması için. Bunu yapabilmek için de özellikle B ve C vitaminine ihtiyaçları var. Doktorlar Antibiyotik ile birlikte probiyotik kullanımı da önerir ki flora işlevine devam etsin ve kuşun direnci yüksek olsun. Probiyotik verilmeden de düzelen kuşlar oluyor. Ama probiyotikle desteklemek onlar için daha iyi diye düşünüyorum. Zaten birçok probiyotik markasının Antibiyotiğe direnci vardır yani antibiyotik onları öldürmez. Nacizane düşüncem bu yöndedir.

Doktor, veteriner, biyolog vs. değilim. Ancak mantıken Ayhan Bey gibi düşünüyorum. Fakat biraz araştırma yapayım dedim, gerçekten de antibiyotik ile beraber probiyotik desteğinin alınması gerektiği ile ilgili epeyce yazı var. Konu ile ilgili bir uzmandan yardım almak lazım sanırım.

Arkadaşlar,
Ben bunları kendi kafamdan söylemiyorum. Bu konuyu zamanında veterinere danışmıştım. Ama farklı görüşler olabilir. Antibiyotikle beraber vitamin takviyesi olabiliyor orada da etkileşim olmaması gerekiyor. Ama probiyotik ile ilgili benim görüşüm Antibiyotik verilirken probiyotik verilmemesi yönündedir.

Antibiyotikle probiyotik kullanmak sakıncalı değil aksine bozulan floranın probiyotikle desteklemesi oldukça faydalıdır. Sonuc olarak herhangi bir antibiyotik halihazırda floramızı tamamen yerle yeksan edebilecek kadar güçlü değildir. Hırpalar elbet ama probiyotik takviyesiyle barsak fonksiyonları toparlanır. Probiyotik candır :)

Arkadaşlar,
Ben bunları kendi kafamdan söylemiyorum. Bu konuyu zamanında veterinere danışmıştım. Ama farklı görüşler olabilir. Antibiyotikle beraber vitamin takviyesi olabiliyor orada da etkileşim olmaması gerekiyor. Ama probiyotik ile ilgili benim görüşüm Antibiyotik verilirken probiyotik verilmemesi yönündedir.
Tabiki öyle ben sizi veya yönteminizi eleştirmek için yazmadım. Tartışarak doğruya ulaşalım diye yazdım. Belki de ben yalnış düşünüyorumdur. Sormamın amacı da eğer yanlış biliyorsam düzeltmek amacıylaydı. Cevap için tşkler.

kuşun durumu nasıl acaba umarım birazda olsa iyiye gitmeye baslamistir. @melke

Geri