Karadeniz Pet

Önerilen Ahşap Tünek

Murat Telli

Meraklı Üye
Öncelikle merhabalar,
Kuşuma doğal ahşap tünek almak istiyorum ama dümdüz fabrika yapımı olanlardan değil, gerçek ahşap olanlardan. Önerebileceginiz bir marka veya site var mı?

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Site ismi doğa dükkan mağaza adı ağaç ücret yok. Kuru dallar duracaksın doğadan. Kabukları soracak kafese uygun kesecek ve koyacaksın

Bir ağacın dalından yapabilirsin soyarsın dalı uygun şekile getirip koyabilirsin

Yaptım hocam ama bunun kurutmasi var diyorlar o nasıl halledilir?
b4c3d8a3f60d6cb147bb3682d4bb3113.jpg

Çok güzel olmuş elinize sağlık. Zamanla kuruyacak o dert etmeyin.
Sağolun :)
Bu arada balkona koydum 1 ay sonra alıp kullanacağım bazı özler zararlı olabiliyormuş. Risk vermek istemedim kuşuma.

bir ay beklemeye gerek yok. Petek üzerine koyun maximum 1 haftaya hazır. Hangi ağaçtan bu dal?

bir ay beklemeye gerek yok. Petek üzerine koyun maximum 1 haftaya hazır. Hangi ağaçtan bu dal?
Üzülerek söylüyorum ki zararlı öze sahip olan erik ağacı :(

Kurutursam geçer diye düşünüyorum ama hazır doğal ahşap tüneklerden de alayım

Son düzenleme:
Ne zararlı özü :) öyle birşey yok direk asın tünegi,kafeste dursun.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir tane satın aldım[büyük kahverengi olan (fiyatı 20 TL)] bir tane de kendim ağaçtan alıp kaloriferin üstüne 8 saat koydum ve sonra kafese yerleştirdim. Son hali bu.
84aabe3c117e7e1dc791b030ad37cf2c.jpg
d935b271d684437f50546189e75ff346.jpg

Büyük olan tüneğe gecmiyorlar ama :(
dfbb4d345f2e46506ed25ca6bc39f83d.jpg

Herhalde ayaklarıyla saramadıgı için rahat edemedi.

Herhalde ayaklarıyla saramadıgı için rahat edemedi.

Bıçakla yontarak incelteyim mi

Üstünde durduğu kendi yaptığım tüneği de öyle incelttim

1 2 gün bekleyin degisik bir tünek oldugu icin tünemiyor da olabilir..

Evet

Kuş belli ki bu tünekten rahatsız olmuş strese girmiş korkuyor. İlla kullanmak istiyorum dersen bir tavsiyem var.
Gerçi bu sıralar kafese çok fazla müdahale ettin. Bu pek hoş bir durum değil ama son olsun diyelim şöyle yap. O tüneği çıkar kafesten ve kuşu ürkütmeyecek ama görebileceği bir yere koy. Kafese yakın olsun. Ama temas etmesin. Kuş bir süre izler ve alışır ona. Sonra kafese temas etsin ama içine koyma. Tepki vermez kaçmazsa kafese yerleştir. Bu uygulamayı aynı gün içinde değil 1'er gün süre ile yap. Kafeste ani değişimler stres sebebi olur. Stres de önemli bir hastalık sebebi olabilir.

Kuş belli ki bu tünekten rahatsız olmuş strese girmiş korkuyor. İlla kullanmak istiyorum dersen bir tavsiyem var.
Gerçi bu sıralar kafese çok fazla müdahale ettin. Bu pek hoş bir durum değil ama son olsun diyelim şöyle yap. O tüneği çıkar kafesten ve kuşu ürkütmeyecek ama görebileceği bir yere koy. Kafese yakın olsun. Ama temas etmesin. Kuş bir süre izler ve alışır ona. Sonra kafese temas etsin ama içine koyma. Tepki vermez kaçmazsa kafese yerleştir. Bu uygulamayı aynı gün içinde değil 1'er gün süre ile yap. Kafeste ani değişimler stres sebebi olur. Stres de önemli bir hastalık sebebi olabilir.
Şu şekilde yaptım:

Gitarımın rengiyle tüneğin renki aynı ve gitarı çalmadan durduğunda kuşlar gitardan kaçıyorlar. Aynı zamanda eskiden oynamaları için kilden oyuncak yapmıştım ki ondan da kaçtılar.

Benim de aklıma tüneğin rengini almak geldi. Zımpara kağıdıyla törpüledim. Hem rengi gitti hem de daha yuvarlak bir yapıya sahip oldu. Ayrıca kuşlarım da kaçmadı

Bu fotoğrafı sabah uyandığım gibi çektim
f1176f5a9af20849b506b6653fb31439.jpg

Geri