Karadeniz Pet

Özel kuru mama tarifim ve basit mama tarifim

ardat44

Yeni Üye
Hepinize merhaba kuşlarıma verdiğim ve kendi yaptığım kuru mama tarifini sizinle paylaşmak istedim yanında basit bir mama tarifi daha verdim.

Kuru mama malzemeleri:3 adet cicibebe,yarım petibör,2 çay kaşığı irmik,1 çay kaşığı pirinç unu,4 parça tuzsuz etimek,yarım çay kaşığı tarçın,çeyrek çay kaşığı keçiboynuzu tozu,4 çay kaşığı nijer tohumu,haşlanmış bir yumurtanın kabukları,4 çay kaşığı yulaf ve 1 çay kaşığı buğday rüşeymi

Yapılış:Cicibebe,petibör ve tuzsuz etimek rondoda çekilir.Ardından kalan malzemeler eklenip iyice karıştırılır.Mama kuşa verilirken üzerine haşlanmış yumurta ve havuç ekleyin.

Uyarı:Yavrulu kuşa nijer tohumu verilmemesini tavsiye ederim.Yumurtalı mama maksimum 4 saat kafeste kalmalıdır.

Basit mama malzemeleri:1 adet cicibebe,haşlanmış çeyrek yumurta,haşlanmış yumurtanın kabukları,çeyrek havuç ve 1 çay kaşığı irmik

Yapılış:Cicibebe,haşlanmış yumurtanın kabuğu ve irmik havanda ezilir, un haline getirilir.Havuç rendelenir ve yumurta çatalla ezilir.Sonra hepsi iyice karıştırılır.

Ellerinize sağlık.Gayet besleyici,güzel bir mama olmuş.Ben de irmik, zararlı olmadin diye nadiren fındık, havuç,yulaf,yumurta kabukları koyuyorum.Cici bebeyi koymuyorum çünkü öğrendiklerime göre cicibebede süt var ve kuşlar sütü sindirmekte zorlanıyor.Dikkat etmenizi öneririz

Maalesef mama tarifiniz muhabbet kuşlarına uygun değil. Mama’da Nijer olmaz , yulaf olmaz , cicibebe veya petibörde olmaz. Tarçın ve keçiboynuzunu aynı anda kullanamazsınız kısaca bu tarifi vermeyin derim..

Maalesef mama tarifiniz muhabbet kuşlarına uygun değil. Mama’da Nijer olmaz , yulaf olmaz , cicibebe veya petibörde olmaz. Tarçın ve keçiboynuzunu aynı anda kullanamazsınız kısaca bu tarifi vermeyin derim..
Yulaf bir miktar koyuyordum.Bilmiyordum sağolun hocam artık yulaf koymam.

Ellerinize sağlık.Gayet besleyici,güzel bir mama olmuş.Ben de irmik, zararlı olmadin diye nadiren fındık, havuç,yulaf,yumurta kabukları koyuyorum.Cici bebeyi koymuyorum çünkü öğrendiklerime göre cicibebede süt var ve kuşlar sütü sindirmekte zorlanıyor.Dikkat etmenizi öneririz
Bende artık cicibebe kullanmam sağolun.

Güzel bir tarif.. Ama cicibebe de şeker bulunuyor. Ve de şeker muhabbet kuşlarına zararlı..
Bir daha koymam teşekkürler.

Tarif iyi niyetli de olsa tamamen yanlış olduğunu düşünüyor ve konunun silinmesi taraftarıyım @Ahmet ASLAN
Af
Hocam peki bana önerebileceğiniz bir kuru mama tarifi var mı?

Geri