Karadeniz Pet

Üretim Nasıl Yapılmalı?

Berşan Değirmenci

Meraklı Üye
Cümleten Selamun Aleyküm. Umarım bütün arkadaşların,abilerin,ablaların,kardeşlerin sağlıkları ve keyifleri yerindedir.

Uzun zamandır hobihanemi büyütmek ve bu hobiyi yaparken daha profesyonel olmak için uğraşıyorum. Bu husus doğrultusunda evimizin kullanmadığımız bir fransız balkon tipinde sadece içeriye gömmeli balkonu var. Buraya hem bir salma hem de tel apart kafeslerle üretim kısmı oluşturmak istiyorum. Siz değerli üstadlarımdan ve arkadaşlarımdan fikirlerinizi söylemenizi arz ederim. Şu anda Allah'ın bereketi ve rahmeti ile her yanımızı kar ile doldurdu bu yüzden çokta net fotoğraflar çekemedim fakat yaza doğru balkonu cam ile kapatmayı düşünüyorum. Eğer yer sıkıntısı ve alanı çok daraltma gibi bir durum söz konusu olmaz ise duvarları strafor veya yumurta kolisi ile kaplamayı da düşünüyorum. Bunun sebebi sesten daha ziyade sıcaklık kaybını ve ani düşüşleri engellemek bu yüzden her türlü farklı fikre açığım.

Ölçü olarak yükseklik merdivenin olmadığı düz tabandan, tavana 2 buçuk metreden biraz fazla.
Korkuluklardan duvara uzunluk ise 50 cm. Korkuluksuz olarak ise 10-15 cm daha artıyor uzunluk.
En ise başlangıç duvarından evin içine doğru 2 buçuk metreden fazla. Merdivenlere kadar ise 180 cm civarında.

Bu şartlar altında her türlü fikre ve öneriye açığım. Konuyu şimdiden açarak sağlam bilgiler toplayıp her şeyi doğru zemine sağlam şekilde oturtarak ilerlemek istiyorum. Sadece kafesler ve salma konusunda değil kullanılacak r vb madde, gerekirse ısıtıcı,aydınlatma, kafes düzeni, boş alanları daha verimli kullanma gibi her türlü konu da yardımlarınızı bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/yNjq0y.jpg

http://i.hizliresim.com/R1GDGR.jpg

http://i.hizliresim.com/l34ZNJ.jpg

Dar bir alan o yüzden milimetrik düsünmek gerekiyor. Surada insanin ölcüleri gösterilmis:

109336.jpg

420mm yani 42 cm sirf zaten senin yan yan girebilmen icin gerekli, senin ise korkuluklar varken 50 cm boslugun varmis. O yüzden tek ihtimal karsidaki duvara üst üste 50cm yüksek 50 cm genis 5 tane blok konulabilir. Salman ise abarti bir fikir gibi geliyor bu balkon icin. Hem balkonun disaridan görüntüsünü bozacaktir hem de zaten aile izin vermeyecektir gibi geliyor. Fakat karsidan bakildiginda sadece dolap gibi duracak ve balkondan direkt giriste de karsinda kafesler oldugu zaman yine akla bir noktada yatkin.

upload_2017-1-7_12-29-6.png

Dar bir alan o yüzden milimetrik düsünmek gerekiyor. Surada insanin ölcüleri gösterilmis:

109336.jpg

420mm yani 42 cm sirf zaten senin yan yan girebilmen icin gerekli, senin ise korkuluklar varken 50 cm boslugun varmis. O yüzden tek ihtimal karsidaki duvara üst üste 50cm yüksek 50 cm genis 5 tane blok konulabilir. Salman ise abarti bir fikir gibi geliyor bu balkon icin. Hem balkonun disaridan görüntüsünü bozacaktir hem de zaten aile izin vermeyecektir gibi geliyor. Fakat karsidan bakildiginda sadece dolap gibi duracak ve balkondan direkt giriste de karsinda kafesler oldugu zaman yine akla bir noktada yatkin.

Ekli dosyayı görüntüle 6206

Ortalama bir kafes ile geçip geçemeyeceğimi deniycem bana sığarım gibi geliyor çünkü kafeslerin eni 45-50 cm arası olucak. Derinlikleri ise 35 cm civarin da olucaktır. Korkulukları kaldırıp dışa doğru bir duvar üstüne camlar yerleştirilebilir ama bu altta kalanların ışığını keser biraz. Bilemiyorum belki de komple kapatıp bir salma şeklinde olabilir.

Yeni bir yerlesim bölgesi belli ki, etraftaki binalarin hepsinde fransiz balkon var ve parlak parlak korkuluklari var. Simdi o balkon komple pimapenle falan kapatilirsa bence oldukca dikkat cekici miktarda cirkin görünür ben sahsen o ufak balkonda korkuluklari kaldirmak gibi bir modifiye yapmazdim, deymez bence. Komsular zaten bu tarz durumlarda sikayette bulunabilirler binamizin görünüsünü bozuyor diye. Sirf pimapenin renginden dolayi bile takanlar var... Ayrica sayet kapatilmazsa, acik alanda üretim konusu da oldukca hassas. 2. kattasiniz genis bir cadde yokus var muhtemelen esinti kolonunda bu balkon. Bir tane salman ve arkasinda da kuslarin girebilecegi bir kapali koruma bölgesi olmali rüzgar vs. almayan. Bir de acik olursa komsular sesten rahatsiz olacaktir benim 5 ciftlik önerimde dahi oldukca rahatsiz edici miktarda ses cikartiyor bu kuslar bir arkadasa evinde az miktarda cift ile üretim yapan birisinden kus alirken görmüstük. Bence apartmanda olacak is degil bu. Bodrum katinizin durumu nasil? Bossa eger orada ses izolasyonu yapilip üretim yapilabilir.

Yeni bir yerlesim bölgesi belli ki, etraftaki binalarin hepsinde fransiz balkon var ve parlak parlak korkuluklari var. Simdi o balkon komple pimapenle falan kapatilirsa bence oldukca dikkat cekici miktarda cirkin görünür ben sahsen o ufak balkonda korkuluklari kaldirmak gibi bir modifiye yapmazdim, deymez bence. Komsular zaten bu tarz durumlarda sikayette bulunabilirler binamizin görünüsünü bozuyor diye. Sirf pimapenin renginden dolayi bile takanlar var... Ayrica sayet kapatilmazsa, acik alanda üretim konusu da oldukca hassas. 2. kattasiniz genis bir cadde yokus var muhtemelen esinti kolonunda bu balkon. Bir tane salman ve arkasinda da kuslarin girebilecegi bir kapali koruma bölgesi olmali rüzgar vs. almayan. Bir de acik olursa komsular sesten rahatsiz olacaktir benim 5 ciftlik önerimde dahi oldukca rahatsiz edici miktarda ses cikartiyor bu kuslar bir arkadasa evinde az miktarda cift ile üretim yapan birisinden kus alirken görmüstük. Bence apartmanda olacak is degil bu. Bodrum katinizin durumu nasil? Bossa eger orada ses izolasyonu yapilip üretim yapilabilir.

Bodrum katımız yok maalesef, birçok insan balkonlarını kapattırıyor bir sorun yaşadıkalrını görmedim eğer pimapen,pvs sorun olcaksa normal uzun cam ile kapatırım gerekirse bu restoran usulü. Bir de teras balkonu var fakat oranın akıbeti belli değil kapatılcak mi eve mi dahil edilicek durum net değil. Şu anda kuşlarım üst katta ki fazla kullanılmayan küçük bir banyo da duşakabin yerindeler.

O alanda üretim olmaz çok dar olsa bile hava bakımından çok çok 4-5 çifti kaldırır. 10-15 çift atarsan o alana hastalık ve ölümler kaçınılmaz olur.

Komsular ses duymasa bile ''bunlardan bit pire bulasir zaten kus gribi de revacta colugumuz cocugumuz hasta olacak'' falan diye aglayabiliyorlarmis. Belediyeye gidecek en ufak sikayette zabitalar kapiya dayanir. Forumlarda okudugum kadariyla büyük ceza miktarlari konusuluyor 8 bin tl falan.

Eger sadece hobi olacaksa, satis olmayacaksa da yine ugrastirici bir ismis:

''2 yıl önce bu konuyu tarım il müdürlüğüne sormuştum. Kendi eviniz sinırları içerisinde 49 adet kuştan daha fazlasına bakilamayacagi, olan bütün kuşların bilezikli olması gerektiği, kuşların hepsinin kayıt altına alınarak müdürlüğe bildirilmesi gerektiği, kusunuzu kime verirseniz kimlik fotokopisi üzerine kuşun bilgilerini yazarak en geç 15 gün içinde müdürlüğe verilmesi gerektiği (satış yasak, hediye olarak) , her 3 ayda bir gelecek görevliye kuş kayıt bilgilerini tekrar göstermesi gerektiği gibi bircok şey siralamislardi. Ayrıca ilk kayıt yaparken satış ruhsati değilde benzeri bir izin belgesi için evrak ve ücret olduğunu söylemişlerdi.
Şimdi durum nedir bilmiyorum. Çünkü 2 yıldır isim dolayısıyla bu hobiye ara verdim.''

Komsular ses duymasa bile ''bunlardan bit pire bulasir zaten kus gribi de revacta colugumuz cocugumuz hasta olacak'' falan diye aglayabiliyorlarmis. Belediyeye gidecek en ufak sikayette zabitalar kapiya dayanir. Forumlarda okudugum kadariyla büyük ceza miktarlari konusuluyor 8 bin tl falan.

Eger sadece hobi olacaksa, satis olmayacaksa da yine ugrastirici bir ismis:

''2 yıl önce bu konuyu tarım il müdürlüğüne sormuştum. Kendi eviniz sinırları içerisinde 49 adet kuştan daha fazlasına bakilamayacagi, olan bütün kuşların bilezikli olması gerektiği, kuşların hepsinin kayıt altına alınarak müdürlüğe bildirilmesi gerektiği, kusunuzu kime verirseniz kimlik fotokopisi üzerine kuşun bilgilerini yazarak en geç 15 gün içinde müdürlüğe verilmesi gerektiği (satış yasak, hediye olarak) , her 3 ayda bir gelecek görevliye kuş kayıt bilgilerini tekrar göstermesi gerektiği gibi bircok şey siralamislardi. Ayrıca ilk kayıt yaparken satış ruhsati değilde benzeri bir izin belgesi için evrak ve ücret olduğunu söylemişlerdi.
Şimdi durum nedir bilmiyorum. Çünkü 2 yıldır isim dolayısıyla bu hobiye ara verdim.''

O balkon daire olarak bize bağlı araksı ise apartmanın içine merdivenlere dayalı hatta orda ki pencere apartman penceresi fotoğraflarda gözüküyor mu bilmiyorum ama. Belki sadece yaz aylarında kuşları buraya koyabilirim o zaman.

yazında sıkıntı olabilir güneş dogrudan vurursa telef olurlar.
Cam balkon muhakkak şart. 45-50 cm lik üretim kafeslerinden alıp yuvalıkları önden takarsanız 5 çift felan bakabilirsiniz.
Ama bence yapılan masrafa deymez bi süre sonra daracık alanda ugrasmaktan sıkılıp vazgecebilirsiniz

yazında sıkıntı olabilir güneş dogrudan vurursa telef olurlar.
Cam balkon muhakkak şart. 45-50 cm lik üretim kafeslerinden alıp yuvalıkları önden takarsanız 5 çift felan bakabilirsiniz.
Ama bence yapılan masrafa deymez bi süre sonra daracık alanda ugrasmaktan sıkılıp vazgecebilirsiniz

Öneriniz için teşekkür ederim belki farklı fikirler çıkar diye sormak istedim ama çoğu yönden zarara sürükleyen bir girişim olucak gibi duruyor.

Berşan ustam. Balkon sadece 5li box kafesi kaldırır gibi görünüyor. 5li box kafes için de o kadar uğraşmanıza gerek yok bence. 4lü 5li box alıp odanıza veya müsait bir odaya koyup hobiye öyle devam edin derim şahsen. Salma olarak da misal box kafesinizin üstüne kendi yapımınız veya bulabildiğiniz büyük bir salma kafesi yerleştirip öyle deneyebilirsiniz. Yani böylesi daha uygundur kanaatimce. Keşke balkon çok daha müsait olabilseydi.

Berşan ustam. Balkon sadece 5li box kafesi kaldırır gibi görünüyor. 5li box kafes için de o kadar uğraşmanıza gerek yok bence. 4lü 5li box alıp odanıza veya müsait bir odaya koyup hobiye öyle devam edin derim şahsen. Salma olarak da misal box kafesinizin üstüne kendi yapımınız veya bulabildiğiniz büyük bir salma kafesi yerleştirip öyle deneyebilirsiniz. Yani böylesi daha uygundur kanaatimce. Keşke balkon çok daha müsait olabilseydi.

Bazen ekstra bir 40 50 cm neleri değiştiriyor vay be :(

Nasip kısmet ustam. Olmadı 2 çifthaneyle başlarsınız, duruma göre 3e 4e çıkarırsınız. Veya dediğim gibi direk 4lü veya 5li boxı alıp evin müsait bir yerine koyarsınız. :/

Şu anda banyodalar aslında ve bazı avantajları gibi dezavantajları var. Mesela ışık sorunu yaşıyorum tap tepelerinde bir pencere var ama küçük sayılır ve havalar özellikle kışın erken kararıyor yetersiz ışık alıyor. İkincisi lavabo için içeri girip çıkılıyor ışık açılıp kapanıyor gece vakitlerinde o da bi sorun. Ama sıcaklığı koruyor ve havası yumuşak oluyor nemi de tutmasından dolayı. Koku da dezavantaj sayılabilir ama aşırı derecede sorun değil.

Şu anda banyodalar aslında ve bazı avantajları gibi dezavantajları var. Mesela ışık sorunu yaşıyorum tap tepelerinde bir pencere var ama küçük sayılır ve havalar özellikle kışın erken kararıyor yetersiz ışık alıyor. İkincisi lavabo için içeri girip çıkılıyor ışık açılıp kapanıyor gece vakitlerinde o da bi sorun. Ama sıcaklığı koruyor ve havası yumuşak oluyor nemi de tutmasından dolayı. Koku da dezavantaj sayılabilir ama aşırı derecede sorun değil.

Aynen ustam siz zaten olanı söylemişsiniz. Fakat ev içinde bakamayacaksanız veya 2. 3. çifte geçmek zor olacaksa (Çünkü banyo da bir yere kadar) şimdilik sadece hobiye devam edin bence.

Bugün petshopta kus isigi diye bir sey gördüm uv isik yayiyormus onlar ne icindi tam olarak acaba? Karanliktaki kuslar icin düsünülmüs bir sey mi acaba?

Bugün petshopta kus isigi diye bir sey gördüm uv isik yayiyormus onlar ne icindi tam olarak acaba? Karanliktaki kuslar icin düsünülmüs bir sey mi acaba?

Muhabbet kuşları ultraviole ışınları ayırt edebilir ve onu görürler birbirleri üzerinde. İnsanlar için zararlı olsa da fazlası onlar içinde zararlı tabi bazen yanıklara bile sebep olabilir düşün yani. Ama etkisi baya belirginmiş çünkü bi anda doğal hayatlarında ki gibi güneşli bir yerdeymiş gibi hissediyorlar. Kendilerini farklı renkler içinde görüyorlar vb. Ayrıca sanırım e, d ya da b vitaminiydi güneşten alınan vitamin onu arttırıyor.

O zaman senin icin ideal bir sey degil mi? Benim icin de öyle cünkü direkt olarak camin önünde degiller.

O zaman senin icin ideal bir sey degil mi? Benim icin de öyle cünkü direkt olarak camin önünde degiller.

Fazlası zarar ama. Yanık yapar ve kör eder ayrıca fazla vitamin tüy dökümüne de sokabilir. Fiyatları da baya tuzlu ayarlanabilir var mı bilmiyorum bi ara bakmıştım. Sen bulursan sizin ordda bana da yolla :D