cihancesur

Bakıp Çıkıcam
3 Haz 2018
1
0
1
28
Sofya
www.cesurgezgin.com
Evcil Hayvanı
Cennet P., Sultan P., Köpek
Kuş sayısı
2 tane

Skopska Crna Gora'yı anlamı "Üsküp'ün Siyah Dağı". - Makedonya Üsküp'te Vodno en popüler yürüyüş seçeneği olsa da, Üsküp'ün keyifli ve eğitici günübirlik gezileri, Skopska Crna Gora Dağı'ndaki köyleri, kiliseleri ve manastırları ziyaret ediyor. Bunu yapmanın en kolay yolu bir otomobil ile, fakat hem de Banjani yada Kuceviste şeklinde köylerden birine otobüsle gidebilir ve ilgi çekici bölgelere yürüyüş yapabilirsiniz. Banjani köyündeki St.Nikita manastırı, daha önceki bir kilisenin bulunmuş olduğu bir bölgede 1307-08'de Sırp kral Milutin tarafınca yaptırılmıştır. Bu yazılı çapraz architectonical çözümün tek kubbeli bir kilisesidir. Freskler, meşhur Ohri ressamları Mihailo ve Eftihie'nin çalışmalarıdır. Ne yazık ki, Ohri'deki enerji ve Bogorodica Perivlepta kilisesinin tekniğinden yoksundurlar. Şu ana kadar büyük bir grup öğrenciye haiz olmaları ve işi denetim etmeleri oldukça muhtemeldir. Biri dikkatli bakarsa, iki kişinin fırçayı nereden aldığını ve emek harcamayı düzelttiğini görebilir. En mühim fresk, tapınaktan gelen, insanoğlunun yapıtları için karakteristik özelliklerini görebildiği Tüccarların Ardında.


Marko Manastırı (Kitka Dağı'ndaki Sushica köyü haricinde - Köye giden bir otobüs var fakat günde bir tek birkaç kez ... Köyden manastıra otuz dakika yürüyüş var, arkasında bir dere ve ufak bir piknik alanı var. ). etken bir manastırdır. 1345 senesinde Kral Volkashin tarafınca kurulmuş ve 1366-1371 yılları aralığında boyalı fresklerin donörü olan 1366 senesinde oğlu Kral Marko tarafınca tamamlanmıştır. Prilep'in başkenti yerine manastırın niçin Üsküp civarlarında inşa edilmiş olduğu bilinmemektedir. Ortaçağ krallığının Kral Marko’nun (Romanya’da Türkler’le savaşarak ölen) mezarının burada olduğu sadece Türkler tarafınca tahrip edilmiş olduğu sanılmaktadır. Kilisenin mimarisi, orta kubbeli ve nartekseki kör bir kubbeli bir haç şeklindedir. Zarif exonarthex (açık sundurma), 1830 senesinde, 19. yüzyılda manastırın eli açık bir donörü olan Hamzi Paşa tarafınca eklenmiştir. Bir Türk aristokratının bir Hıristiyan anıtı bağışçısı olması oldukça şaşırtıcıdır. Freskler, değişik becerilere haiz daha oldukça sanatçının eseridir ve iyi korunur. Görünür, sahnelerin dramatizasyon ve anlatı resminin eklenmesi eğilimi. En garip olanı, eşi olmayan bir sahne. Rahela'nın ağlaması (Mathew 2:18). Cenup cephesinde Kral Volkashin ve Kral Marko'nun portreleri boyanmıştır. - Bölgede, 13. yüzyılda inşa edilen Sushica köyünde St.Bogorodica kilisesini de (St.Nikola kilisesi olarak da anılır) ziyaret edin.


St.Bogorodica Kilisesi, Kucevishte köyü. naos 1348'den ilkin oldukça yakın bir halde inşa edilmiştir. Narteks 1355 ve 1358 yılları aralığında mahalli aristokrat Radoslav ve eşi Vladislava tarafınca inşa edilmiştir. Nathex'in yukarısında Radoslav ve Vladislava için bir gömüt kilisesi vardır. Naos fresklerinin ressamı oldukça iyi, eğitimli, Mihailo ve Eftihie'nin çalışmalarıyla tanışmış, talebe olma ihtimali oldukça yüksektir. Halen emekleri enerjilerine, renklerine ve zarafetine ulaşmıyor, sadece kompozisyonda ve figürlerin içinde oldukça iyi. Öğretmenleri şeklinde, adını simge yazısıyla şimal sütunda imzaladı, adı Grigorie. Narteksin freskleri yangın sebebiyle tahrip olmuş ve gömüt şapeli daha azca yetenekli bir ressam tarafınca boyanmıştır. Kucevishte köyündeki Mukaddes Başmelekler Michael ve Gabriel Manastırı, 14. ya da bir ihtimal 15. yüzyılın başlangıcına doğru inşa edildi. Kilise bir kubbe ile üçkonos ve cepheler üstünde detaylı seramik süslemeler. 1631 ve 1701 fresklerine tarihlenen iki yazıt vardır. Rakamlar ufak boyutlu, renkleri fukara fakat görünüm sunma çabasıyla yürekli bir çizim ile sunulmuştur. En ünlüsü, Jesse'nin büyük sunum ağacı.


Nikola Kilisesi, Ljuboten köyü. 1337 senesinde, Hanımefendi Danica tarafınca, kentin girişinde mühim pozisyonlara haiz olan (belediye başkanları yada valiler şeklinde) mühim mevkileri olan mahalli bir aristokrat tarafınca yaptırılmıştır. O, geçirdiği kocanın şerefine kiliseyi inşa etti. Bu yazılı çapraz architectonical çözümün tek kubbeli bir kilisesidir. Fresklerin bölümleri fena durumda. Mihailo ve Eftihie'nin çalışmalarından etkilendi. Sırp kraliyet ailesinin (Kral Dushan, Kraliçe Elena ve Prens Urosh) sunulması, bilhassa fotoğraf renklerinin, bilhassa de renklerin azizlerden değişik olması ilginçtir.


Tumba arkeolojik sit alanı. Hanım bedeni şeklinde oluşan evlerin seramik modelleri, Erken Taş Devri'nden gelen kıymetli buluntular arasındadır.


Cerje arkeolojik sitesi. Eşi olmayan buluntular içinde Erken Taş Devri'nden en erken tarihöncesi adam figürinlerden önde gelen Govrlevo'dan Adem olarak malum heykelcik bulunmaktadır.

Gradishte. - Erken Bizans döneminden kalma sağlam bir yerleşim. İmparator Justinianus'un naturel kasabası olan Taoresion olduğuna inanılmaktadır.

Kaynak: www.cesurgezgin.com