Karadeniz Pet

çiftleşme olmuyor

gurkand11

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar
bir çift muhabbet kuşum var aldığımda çifttiler hatta dişi yuvalığa giriyordu
sürekli yanyanalar hiç ayrılmıyorlar surekli didişiyorlar öpüşüyorlar

evde gün içinde kimse olmuyor rahatsız etmiyor bende kameradan izliyorum :D

neyse kuşların surekli birbirine sırnaşması var ancak çiftleşme olmuyor dişi yuvalıga girmiyor birtek yemliği almak için elimi soktugumda kacıp giriyor...

haftada 4-5 kere havuclu mama veriyorum yumurtasız haftaiçi ve diazyme 256 ekliyorum suluklarınada haftada 2 kere vitamin ekliyorum...
haftasonları mutlaka yumurtalı mama veriyorum ve diazyme 256 ekliyorum...

aslında ben yavru almak amaçlı bakmıyorum evde kimse olmadıgı için tek sıkılmasın diye cift aldım... ama genede bu şekilde olunca insan merakla bekliyor...

kusları ürkütmemek için elimi sokup ayırmakta istemiyorum farklı kafeslere.... bu durum neden böyle zamanla duzelir mi?

birde konu dışı belki diğer arkadaslara yardımcı olur veya bana fikir verirler diye
zaman ayarlı priz alıp prize dusuk ayarda kafese dogru ufo bagladım her saat başı 15 dk ya ayarlı ufo dusuk ayarda oldugu için tahmınımce saatte 5-6 dk ısıtıyordur...
kış aylarında bu yontemı kullanacagım.... ve bununla ilgili gündüz evde kimse olmadıgı için bir tehlike arz edermi sizce...

Ne zaman çiftleşme olur bilemeyiz bu kimine göre hemen gerçekleşir kimine göre zaman alır. Yani yavru işi biraz sabır işi yem su ve mamasını vermeyin gerisine karışmayın. Ufo işine gelirsek bence tehlikeli

merhaba arkadaşlar
bir çift muhabbet kuşum var aldığımda çifttiler hatta dişi yuvalığa giriyordu
sürekli yanyanalar hiç ayrılmıyorlar surekli didişiyorlar öpüşüyorlar

evde gün içinde kimse olmuyor rahatsız etmiyor bende kameradan izliyorum :D

neyse kuşların surekli birbirine sırnaşması var ancak çiftleşme olmuyor dişi yuvalıga girmiyor birtek yemliği almak için elimi soktugumda kacıp giriyor...

haftada 4-5 kere havuclu mama veriyorum yumurtasız haftaiçi ve diazyme 256 ekliyorum suluklarınada haftada 2 kere vitamin ekliyorum...
haftasonları mutlaka yumurtalı mama veriyorum ve diazyme 256 ekliyorum...

aslında ben yavru almak amaçlı bakmıyorum evde kimse olmadıgı için tek sıkılmasın diye cift aldım... ama genede bu şekilde olunca insan merakla bekliyor...

kusları ürkütmemek için elimi sokup ayırmakta istemiyorum farklı kafeslere.... bu durum neden böyle zamanla duzelir mi?

birde konu dışı belki diğer arkadaslara yardımcı olur veya bana fikir verirler diye
zaman ayarlı priz alıp prize dusuk ayarda kafese dogru ufo bagladım her saat başı 15 dk ya ayarlı ufo dusuk ayarda oldugu için tahmınımce saatte 5-6 dk ısıtıyordur...
kış aylarında bu yontemı kullanacagım.... ve bununla ilgili gündüz evde kimse olmadıgı için bir tehlike arz edermi sizce...

bahsettiklerinizden korkunca yuvaya girme eyloemi kötü, güvenli buldugu için sürekli yuvaya kaçıyorsa yuva kızıştırma olayı epey sıkıntı olabilir.

ışık ve ısı önemli bir etmen.
kuşların resimlerini paylaşır mısınız? kamera olayını da nasil yaptınız merak ediyorum.

bahsettiklerinizden korkunca yuvaya girme eyloemi kötü, güvenli buldugu için sürekli yuvaya kaçıyorsa yuva kızıştırma olayı epey sıkıntı olabilir.

kuşların resimlerini paylaşır mısınız? kamera olayını da nasil yaptınız merak ediyorum.

resimlerini akşam gidince atarım

kamerayıda ip kamera aldım fiyatı uygundu yanılmıyorsam 150-200 tl evdeki modeme kablosuz baglanıyor internet uzerinden heryerden izleyebiliyorsunuz

Kuşların resimleri bunlar uyuyorlar di ışığı açinca uyandılar
Erkekte kursakta bir şişlik ilkdefa dikkatimi cekti mantar olduğunu sanmiyorum ama ele alıp kontrol etmek çok zor çok kaciyor ve urkutmek istemiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20181210_223139.jpg
    IMG_20181210_223139.jpg
    4.8 MB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20181210_223125.jpg
    IMG_20181210_223125.jpg
    5 MB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20181210_223029.jpg
    IMG_20181210_223029.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 32

Bir tanıdığım maydanoz, havuç ve dal darı ile araştırmaya çalışıyor sonuç alabilir mi? Doğru birşey mi yaptığı?

Bir tanıdığım maydanoz, havuç ve dal darı ile araştırmaya çalışıyor sonuç alabilir mi? Doğru birşey mi yaptığı?

merhaba,

ben dikkat etmeniz gerekenleri soyliyeylim.

dişi kuşunuz gayet kızışmış, erkek ile öpüşme kaşıma vs bunlar iyiye işaret zaten. yaşları da çiftleşme için ideal hatta birazcık da geç, geç olmasının sebebi de şu. ilk kuluçkaçyı geçirip yavru bakmayı öğrenecekler vs derken zaten zaman alıyor bu işler. 1 yaşında bir kuş tamamen 1,5 2 yaşında en mükemmel evreleri görüyor.

kuşun yuvalığa korkusundan girmesi iyiye işaret değil zira bu tavır normal de yuvalamak için "güvendiği" bir yeri aramak yerine korkudan saklanacağı bir yer olarak görmesine neden olur. yarın yavru olursa ezer, yumurta olursa kırar. tabiki bunlar en kötü senaryo. normal de ürkek olan kuş yumurladıktan sonra yuvadan bile çıkmıyor. bu yüzden bu etapda da onemli bir şey değil bu.

ben sizin yerinizde olsam şunları yapardım.

en az 4 hafta yani 1 ay ayırırdım. hiçbir şekilde de müdahil olmazdım.
bu süreçte de sürekli bakım yapardım. bakım nedir? amacınız yavru almak değilse bile
e+s vitamin takviyeleri ile ortalama 1 ay vitamin takviyesi verirdim.
hazır mama alıp, kabak, maydanoz, brokoli, havuç, kırmızı biber, kırmızı pancar, kabak sebzelerini hazır mamaya karıştırır alışana kadar verirdim.

e+s vitaminlerini mama yapmadığım zaman su ile tam. mama ile vereceğim zaman sa yarım ölçek (orjinal ölceği 1gr) mamaya, yarım ölcek suya vererek 4 haftalık takviyeyi bitirirdim.

1. hafta 6 gün E+S 1 gün probiyotik
2. hafta 5 gün E+S 2 gün probiyotik
3. hafta 4 gün E+S 3 gün probiyotik
4 hafta 4 gün E+S 2 gün probiyotik 1 gün sirkeli su şeklinde takviyeleri tamamlardım.

bu süreçte haftada 3 gün hazır mama ve yukarıda da yazdıgım sebzeleri seçerek verirdim.

1 ay sonra dişiyi erkeğin yanına koyardım. (erkek yuvalıklı kafes de olacak)

kafesin boyutuna göre max 2 tünek, kalamar kemiği ve grid kumu ile kafes düzenini tamamlar. tabanlık malzemesi olarak da mısır granülü serserdim. böylelikle kafes temizliğini de ayda 1 defa yaparak kuşları da rahatsız etmemiş olurdum.

sonrası zaten kendini belli eder.

hazır bir erkek ve hazır bir dişi ile geriya sadece 2 etmen kalıyor.

1- en az 12 saat karanlık ve sessiz ortamda uyku alacaklar.
2- en az 5-6 saat radyo, mp3 ya da kızıştırma videoları ile ortamda da ses olacak.

zaman için de ayarlanabilir, programlana bilir zaman ayarlı prizler var. 50tl yoktur ücretide.

hepsi bu kadar..

duzgün uyku ve ses kuşlar için stresi tetikler.

çok iyi anlaşan kuşlar bile çift olamıyor maalesef, eşleşme görülmüyor.

merhaba,

ben dikkat etmeniz gerekenleri soyliyeylim.

dişi kuşunuz gayet kızışmış, erkek ile öpüşme kaşıma vs bunlar iyiye işaret zaten. yaşları da çiftleşme için ideal hatta birazcık da geç, geç olmasının sebebi de şu. ilk kuluçkaçyı geçirip yavru bakmayı öğrenecekler vs derken zaten zaman alıyor bu işler. 1 yaşında bir kuş tamamen 1,5 2 yaşında en mükemmel evreleri görüyor.

kuşun yuvalığa korkusundan girmesi iyiye işaret değil zira bu tavır normal de yuvalamak için "güvendiği" bir yeri aramak yerine korkudan saklanacağı bir yer olarak görmesine neden olur. yarın yavru olursa ezer, yumurta olursa kırar. tabiki bunlar en kötü senaryo. normal de ürkek olan kuş yumurladıktan sonra yuvadan bile çıkmıyor. bu yüzden bu etapda da onemli bir şey değil bu.

ben sizin yerinizde olsam şunları yapardım.

en az 4 hafta yani 1 ay ayırırdım. hiçbir şekilde de müdahil olmazdım.
bu süreçte de sürekli bakım yapardım. bakım nedir? amacınız yavru almak değilse bile
e+s vitamin takviyeleri ile ortalama 1 ay vitamin takviyesi verirdim.
hazır mama alıp, kabak, maydanoz, brokoli, havuç, kırmızı biber, kırmızı pancar, kabak sebzelerini hazır mamaya karıştırır alışana kadar verirdim.

e+s vitaminlerini mama yapmadığım zaman su ile tam. mama ile vereceğim zaman sa yarım ölçek (orjinal ölceği 1gr) mamaya, yarım ölcek suya vererek 4 haftalık takviyeyi bitirirdim.

1. hafta 6 gün E+S 1 gün probiyotik
2. hafta 5 gün E+S 2 gün probiyotik
3. hafta 4 gün E+S 3 gün probiyotik
4 hafta 4 gün E+S 2 gün probiyotik 1 gün sirkeli su şeklinde takviyeleri tamamlardım.

bu süreçte haftada 3 gün hazır mama ve yukarıda da yazdıgım sebzeleri seçerek verirdim.

1 ay sonra dişiyi erkeğin yanına koyardım. (erkek yuvalıklı kafes de olacak)

kafesin boyutuna göre max 2 tünek, kalamar kemiği ve grid kumu ile kafes düzenini tamamlar. tabanlık malzemesi olarak da mısır granülü serserdim. böylelikle kafes temizliğini de ayda 1 defa yaparak kuşları da rahatsız etmemiş olurdum.

sonrası zaten kendini belli eder.

hazır bir erkek ve hazır bir dişi ile geriya sadece 2 etmen kalıyor.

1- en az 12 saat karanlık ve sessiz ortamda uyku alacaklar.
2- en az 5-6 saat radyo, mp3 ya da kızıştırma videoları ile ortamda da ses olacak.

zaman için de ayarlanabilir, programlana bilir zaman ayarlı prizler var. 50tl yoktur ücretide.

hepsi bu kadar..

duzgün uyku ve ses kuşlar için stresi tetikler.

çok iyi anlaşan kuşlar bile çift olamıyor maalesef, eşleşme görülmüyor.

açıklamaların için çok teşekkurler dedigini derhal uygulayacagım

açıklamaların için çok teşekkurler dedigini derhal uygulayacagım

rica ederim

E+S takviyeleri için yerli ürün kullanmanızı tavsiye ederim zira evdesiniz zaten, üretici olsanız nekton gibi başka markalar önerirdim.şuan önerim fiyat ve performans için hobi: link burada fiyatı da gayet makul.
probiyotik içinse link burada fiyati da gayet uygun. n11 den kargo parası ödemeden daha ucuza alabilirsiniz ben n11 den almiştim. burada

ek arada bir 2 hafta da 1 kızıl darı verebilirsiniz. bu kadar.