alpdna

Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
12 Haz 2016
914
403
63
istanbul
www.muhabbetkusu.com.tr
Evcil Hayvanı
Cennet P., Monk P.
Kuş sayısı
2 tane

1_200.jpg


İguana Türleri


İguana türleri farklı varyasyonlar sonrasında oldukça büyük değişikliklere uğrasa dahi temel türleri aşağıda bulunmaktadır. 18-20 yıl ömürleri olan bu hayvanlar oldukça asil bir kökenden gelip günümüze kadar ulaşmıştır. Genel memleketleri Amerika bölgeleridir. Ve evde beslemeye uygunlardır.

Güney Amerika İguanası: Bu tür temel iguana varlığının habercisidir. Bu tür ağaçları sever ve ağaçlarda yaşar. Çok iyi tırmanıcılardır. Ve gözlemlere göre kuyruklarını oldukça kuvvetli bir şekilde kıvrak hareketlerde kullanırlar. Yeşil-mavi bir sırt yapısını sarı renkteki diğer vücutları karşılar. Boyları ortalama 1.60 metredir.

Deniz İguanası: Galapagos adalarında yaşayan iguana türleri arasında en çok bilinenidir. Bu tür temel iguana türün biraz daha değişikliğe uğramış halidir. Büyük topluluklar halinde yaşayıp toplu olarak kendilerini savunurlar. Bunun yanında kayalar üzerinde konaklayarak adalar arasında seyahat ederler. Boyları 1.20 metre civarını bulabilir. Bu tür temel su kertenkelesi ailesinin en büyükleridir.

Kara İguanası: Deniz iguanası ile aynı yaşam alanını yani Galapagos adalarını paylaşan bu tür o canlılara göre çok daha saldırgan ve tehlikelidir. İguana türleri arasında nadir olarak görülen yenilebilir eti ve yumurtası nedeniyle nesli tehlikeye girmiş durumdadır. Bunlar kıyıdan uzak bir yaşam sürerler. Bu nedenle otçul bir beslenme özelliği sergilerler.

Varanlar: Temelde iguana değillerdir ancak boyutlarıyla benzerler. Daha iri olabilirler. Avustralya ve Afrika civarlarında yaşarlar. Güçlüdürler ve tehlikelidirler.