Karadeniz Pet

İki kuşun aynı kafeste durması

seula192

Yeni Üye
Merhabalar! Bundan yaklaşık 1.5-2 ay öncesinde ikinci muhabbet kuşumu edindim. Kendisi erkek ve french molt hastalığı var. Üstüne üstlük bir kanadı yok ama çok oyuncu, çok hareketli bir kuş. Aynı zamanda 4 yaşında bir erkek kuşum daha var ve kendisi gayet sağlıklı bir kuş. Bu ikisi gerçekten de çok iyi anlaşıyorlar, sürekli birbirlerini takip edip oyun oynuyorlar, hiç kavga ettiklerini görmedim. Sorum şu ki, ikisini de şu zamana kadar ayrı kafeslerde tuttum ne olur ne olmaz diye ve arada sırada aynı kafeste nasıl davrandıklarını gözlemledim. Acaba iki erkek kuşu aynı kafeste tutmamda bir sakınca var mı? Ve dediğim gibi kuşumun birinde french molt hastalığı var ve bunun diğer kuşa bulaşma ihtimali var mı?

French molt'un bulaşıcılığı hakkında net bir veri yok henüz fakat genel olarak fiziksel temas ile bulaştığına denk gelmedim. French molt sorunu olan kuşların üretime dahil edilmesi gelecek kuşağın french molt olma sorununa sebep oluyor.

Kuşlarınızın aynı kafeste olmalarında sorun görmüyorum fakat ilerleyen süreçlerde french molt olan kuşunuzu üretime dahil etmemenizi öneririm.

Geri