Karadeniz Pet

İlk aldığım muhabbet kuşu biraz garip ama olsun :)

Ömer Taha

Yeni Üye
Arkadaşlar 4 gün önce evde dursun zaman geçirelim diye bir muhabbet kuşu aldım olta tüfek satan yerden. Öğreneceğim çok şey olduğundan ilk buradan başlamak istedim.

İlk resimler

vg14VD.jpg

mGYLay.jpg

ZLbd6A.jpg

Kuşu ilk gördüğümde 7-8 tane kuşun içerisinde tabandaki yemlikde yemleniyordu arada biraz ötüyorda ama anladığım kadarı ile keyfi bir ötüş değildi, benim düşüncem burda sıkılmıştır bu bunu kurtarayım oldu ve satıcıya söyledim. Satıcı başka veriyim sana bunu ne edecen dedi bana ben yok illa bu olsun dedim tamam dedi kasada ilk defa böyle bir müşsterim oldu dedi :cool:

Durum göründüğü gibi,

Eve ilk geldiği günün ertesi cıkardım onu dışarıya.
Evin ortasında gezip duruyordu kanat da tüy yok uçmaya yelteniyor ama uçamıyor öyle geziyor parmağımı ayaklarının dibine getirip biraz sürtüğümde parmağıma geliyor biraz dişliyor arada. Elimden yemek yemiyor halının üstüne yem döküyorum tavuk gibi otluyor :rolleyes: acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyorum bu kuş hakkında bilmiyorum ama illaki bir tavsiye veren çıkar benim ricam tecrübeli birilerinin tecrübelerinin birazını benimle paylaşması. Bugün hava yağmurluydu galiba biraz ishal olmuş son durum bu okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kuş yavru değil tüyü dökümünde mi anlamadım inşallah aldığnız yerde tüylerini yolamamıslardır

Yavru da değil gerçekten. Ne yapmışlar o kuşa öyle. Belkide bir hastalık bilemiyorum. Ama çok üzülüyorum böyle kuşları görünce :( Sizi de tebrik ederim duyarlılığınızdan dolayı..

Yorumlariniz için teşekkürler benim ilk düşüncem başka kuşlarinin onu yolması yönünde oldu düzgün beslemeye gayret edecem bakalim tüy cikacakmi birde burnundan sıvıda gelmiyor hasta değil gibi tahmini kaç aylıkdır fotoroflardan daha küçük gözüküyor.

Tebrik ederim sizi, aslinda esas boyle zor durumdaki hayvanlara sahip cikmak lazim. Ornek bir davranis. Insallah ustalarimiz hastaligi konusunda bilgi sahibidir. Ve biran once toparlar

Bu hastalığa sanırım fransız tığ dökümü diyorlar bir araştır istersen

gerçekten tebik ederim inşallah kuşu toplarsınız

Sanırım arkadaşın dediği gibi fransız tüy dökümü hastalığı. Tedavisi yok fakat iyi bakımla kuş sağlığına kavuşabilir.

Ben benzeri belirtileri o hastalıkta görmüştüm birde kanat tuglerini yolmus sanki bana öyle geldi sırt bölgesi ve kanat tugleri vb yerlerde bölgesel olmadığı için öyle geldi bana tabi kesin karar veterinerlerde bende veterinere gidiyorum ağa

french molt değil sadece tüyleri yolunmuş tüylerin rahat ve hızlı çıkması için arko krem sürebilirsiniz.

Ama kesin teşhis benim veya buradaki arkadaşların söylemesiyle olmuyor maalesef

Hepinizin yorumları için teşekkürler, bu forumdan bir kaç yem tavsiyesi aldım onları uygulayacağım. İnşallah toplar tüylerini, şuanda canlı duruyor bitkin değil arada ötüyor zamanla ne olur görürüz inşallah gelişmeleri bu forumda paylaşırım.

Bu kuş zamanla toplar iyi bakım yem sebze meyve mama havuç b vitamini normal vitamin ile zamanla bu aşamadan cok iyi yerlere gelir.yem olarakda zengin içerige sahip yem kullanabilirsiniz içinde yulaf olması bu aşamada cok önemli

şuanda kanatlarının dibinde biraz kanama var galiba kafese çarptı kanatlarını şimdi yara merhemi alıp sürmeyi deneyeceğim.

Kafese çarpma değil bence stresten kendi tuyunu yoluyor siz onunla sürekli ilgilenin banyo verin rahatlasin maşallah kusunuza inşaallah düzelecektir

Hepinizin yorumları için teşekkürler, bu forumdan bir kaç yem tavsiyesi aldım onları uygulayacağım. İnşallah toplar tüylerini, şuanda canlı duruyor bitkin değil arada ötüyor zamanla ne olur görürüz inşallah gelişmeleri bu forumda paylaşırım.

Kardeş son durumu paylaşır mısın lütfen?