Karadeniz Pet

İlk defa yumurtladı

Avseque

Meraklı Üye
Merhabalar kuşum yaklaşık 3 yıldır büzimle. Dün ilk defa yumurtladı. Poposu kızarmıştı ve çok büyük dışkılıyordu. Yumurtasında da biraz kırmızılık vardı kan gibi.Ama hareketleri normal ve iştahı yerinde. Bugün kırmış yumurtayı zaten. Poposu hafif ayrık gene bugün de. Ayrık dediğim kabarınca böyle açıklık varmış gibi. Ama dediğim gibi hareketleri normal. Ne yapmam gerekir? Yumurta sıkışması hakkında birşeyler okumuştum. Bizde de var mıdır böyle bir şey? Kızıma birşey olacak diye çok korkuyorum.

Endişelenecek bir durum yok. Bunlar normal belirtiler. Kusunuzun eşi var mı?

İnternetten yumurta sıkışması resimlerine baktım. Onlar gibi değil ama poposu. Normal gözüküyor ama şişmiş biraz

normalde 48 saat ara ile yumurtluyorlar. Bazen tek yumurta da atabiliyorlar. 3 gün ara ile yumurtlamalarıda görülebiliyor. Cumartesi ilk yumurta geldiyse 2. pazartesi gelecektir. Yumurta sıkışması teşhisi ve tedavisi için erken. Yumurtayı kırması da o yumurtanın boş olduğunu kuşunuzun biliyor olmasındandır.

normalde 48 saat ara ile yumurtluyorlar. Bazen tek yumurta da atabiliyorlar. 3 gün ara ile yumurtlamalarıda görülebiliyor. Cumartesi ilk yumurta geldiyse 2. pazartesi gelecektir. Yumurta sıkışması teşhisi ve tedavisi için erken. Yumurtayı kırması da o yumurtanın boş olduğunu kuşunuzun biliyor olmasındandır.
Çok teşekkür ederim. O zaman şimdilik birşey yapmayayım

Tabi yumurtayı erkeğin çiftleşme isteğinden kırmış olma ihtimalide var. Siz gözlemleyin artık hangisi yapıyor. Kırık yumurtayı atın folluğu yıkayıp temizleyin. Sakin olun bekleyin. Yumurta sıkışması olursa altı çok şişkin hale gelir size büyük ihtimalle derdini belli eder.

Tabi yumurtayı erkeğin çiftleşme isteğinden kırmış olma ihtimalide var. Siz gözlemleyin artık hangisi yapıyor. Kırık yumurtayı atın folluğu yıkayıp temizleyin. Sakin olun bekleyin. Yumurta sıkışması olursa altı çok şişkin hale gelir size büyük ihtimalle derdini belli eder.
Şimdi geldim eve yumurtlamış folluğa dokunmamıştım yumurtayı kırdıktan sonra. Korkar da bir daha girmez diye. Ama yuva temizdi. Galiba yumurtanın kabuklarını da yemiş. Birşey olmaz değil mi yuvalığı temizlemedim diye?