Karadeniz Pet

İlk kez muhabbet kuşu besliyoruz ve ne yapacağımızı bilemiyoruz artık

Duman2578

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Forumda yeniyim. Yaklaşık 3 hafta önce bir erkek ve bir dişi olmak üzere iki kuş getirdik evimize. Her ikisi de 4-5 aylıktı. Ancak ikisi de geçen süreye rağmen ne birbirlerine ne de bize alışamadılar. Erkek olan dişinin her yanına gittiğinde dişi kafesin en uzak noktasına gidiyordu. Yanyana durdukları anlar sayılıdır sürekli kavga ediyorlardı. Bir ara kaşınma krizine girdiler ikisi de, spreyle geçirdik şükür. 2-3 gün önce erkek olan kafesin içinde bir iki kez kendisini sevmeme izin verdi. Tek ayağıyla parmağıma geldi nir kaç kez. En son dün pet shop a gittik ve dişi olanı geçici süreyle bıraktık. Erkek olan bize ve eve alıştıktan sonra başka bir eş getirceğiz yerine.
Gelelim erkeğin sorunlarına. 4-5 gündür sürekli titriyor ve kabarık halde duruyor. (Dişi varken başlamıştı zaten gidişiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum o yüzden.) Dün iki farklı zamanda boynunu uzatarak defalarca kusar gibi yaptı. Araştırdım, kursak mantarı diye bir hastalığı buldum ancak takip ettim ve bugün hiç yapmadı. Ancak titremesi çok şiddetli ve sevmeme izin verdiğinde titreme hızıyla aynı hızda kalp atışını hissediyorum. İçim gidiyor. Hiç sesi de çıkmıyor.
Dışkısı da bugün biraz sulu.
Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum artık ve üzülüyorum.
Suyunu düzenli olarak değişiyorum ve vitamin damlatıyorum.
Deneyimli arkadaşlar bana yol gösterebilir mi ne yapmam gerekitği konusunda?
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 03720E09-E2B7-4173-ABB5-7D8A36F54181.jpeg
    03720E09-E2B7-4173-ABB5-7D8A36F54181.jpeg
    792.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 336785E7-A9AC-4B66-B60D-4BB44C55B585.jpeg
    336785E7-A9AC-4B66-B60D-4BB44C55B585.jpeg
    687.2 KB · Görüntüleme: 26
  • F80F2C4A-C4FC-40C0-B6A9-A1FBA0658BE5.jpeg
    F80F2C4A-C4FC-40C0-B6A9-A1FBA0658BE5.jpeg
    998 KB · Görüntüleme: 27
Arkadaşlar merhaba,

Forumda yeniyim. Yaklaşık 3 hafta önce bir erkek ve bir dişi olmak üzere iki kuş getirdik evimize. Her ikisi de 4-5 aylıktı. Ancak ikisi de geçen süreye rağmen ne birbirlerine ne de bize alışamadılar. Erkek olan dişinin her yanına gittiğinde dişi kafesin en uzak noktasına gidiyordu. Yanyana durdukları anlar sayılıdır sürekli kavga ediyorlardı. Bir ara kaşınma krizine girdiler ikisi de, spreyle geçirdik şükür. 2-3 gün önce erkek olan kafesin içinde bir iki kez kendisini sevmeme izin verdi. Tek ayağıyla parmağıma geldi nir kaç kez. En son dün pet shop a gittik ve dişi olanı geçici süreyle bıraktık. Erkek olan bize ve eve alıştıktan sonra başka bir eş getirceğiz yerine.
Gelelim erkeğin sorunlarına. 4-5 gündür sürekli titriyor ve kabarık halde duruyor. (Dişi varken başlamıştı zaten gidişiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum o yüzden.) Dün iki farklı zamanda boynunu uzatarak defalarca kusar gibi yaptı. Araştırdım, kursak mantarı diye bir hastalığı buldum ancak takip ettim ve bugün hiç yapmadı. Ancak titremesi çok şiddetli ve sevmeme izin verdiğinde titreme hızıyla aynı hızda kalp atışını hissediyorum. İçim gidiyor. Hiç sesi de çıkmıyor.
Teşekkürler
Bu arada sevmeme izin verdiğinde göğsüne değer değmez kabarması iniyor ancak titremesi devam ediyor. Sevmeme de günde bir kere anca izin veriyor zaten :(

dışkı fotosu atar mısınız ? kustuysa kusmuğu kokuyor muydu ?vitamin kullanıyor musunuz

dışkı fotosu atar mısınız ? kustuysa kusmuğu kokuyor muydu ?vitamin kullanıyor musunuz
Dışkı fotosu yüklemiştim yine ekleyeyim. Kusmadı çok şükür. Suyuna damlatıyorum vitamin.

Ekli dosyalar

• A416B22D-7984-48C5-BE32-9773CB2B941A.jpeg
    A416B22D-7984-48C5-BE32-9773CB2B941A.jpeg
    792.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 8EADA4B4-C557-4A1E-BD59-7E664907C54D.jpeg
    8EADA4B4-C557-4A1E-BD59-7E664907C54D.jpeg
    687.2 KB · Görüntüleme: 20
Arkadaşlar merhaba,

Teşekkürler
Bu fotoğraftaki kuş dişi. Bıraktığınız kuş bu mu ?

evet dişide olabilir ceresini net bir şekilde atar mısınız

Bu fotoğraftaki kuş dişi. Bıraktığınız kuş bu mu ?
Merhaba, evet kuş muhtemelen dişi. Aldığımız yer erkek dedi. Bir başka petshop anlaşamıyorlar diyince direk çünkü ikisi de dişi dedi. Tekrar aldığımız yere gittik diğerini bırakmak için abi erkek bence mavi falan dedi biz de çok bilgi sahibi olmayınca öyle demekki dedik geldik eve. Sizin mesajı görmeden önce de eşimle baya bir araştırdık siz de direk böyle sorunca artık eminiz galiba dişi olduğuna ☺️

Teşekkürler. Kullandığımız vitamin B-Vitaxi. Peki dişi olması bir süre tek olmasında sorun olur mu? Ya da bizr alışmasında. Biraz vakit geçirdikten sonra eş getirmeyi düşünüyoruz da.
Tek olmasında sorun olmaz zaten size alışması için daha avantajlı bu durum. Kumlu tünek var sanırım çıkarsanız iyi olur tahta tünek yeterlidir.

Tek olmasında sorun olmaz zaten size alışması için daha avantajlı bu durum. Kumlu tünek var sanırım çıkarsanız iyi olur tahta tünek yeterlidir.
Her iki ürünü de temin edeceğim hemen. Tünekler plastik o yüzden bunlar takılmış. Hediye olarak gelince bu şekilde gelmişti. Ben de araştırdım tahta tüneğin daha iyi olacağını. İlk dışarı çıkışımda alacağım. Teşekkürler bu arada valla

evet bu kuş dişi
Merhaba, size bir sorum olacaktı. Ne yaptıysam elime alıştıramadım bu kızı. Benden korkmuyor, elimden yem yiyor ama elime değmemek şartıyla. Bazen kısacık da olsa gagasını göğsünü sevdiriyor ama onun dışında tık yok. Odaya alıştı uzun süre kafesten çıkmadan kalırsa beni görünce heycanlanıyor kapıyı açmam için. Günün bir çok saati kafesin üstünde oturup etrafı izliyor. Salıncağa binmiyor. Oyuncağıyla da oynamıyor. Günde 1-2 kere de bir şeye sinirlenip çığlık çığlığa bir kaç tur atıp odada kafesin üstüne geri dönüyor. Nedendir bilmiyorum.
Sanırım kendisine bir eş getireceğim artık üzülüyorum tek olmasına.

Merhaba, size bir sorum olacaktı. Ne yaptıysam elime alıştıramadım bu kızı. Benden korkmuyor, elimden yem yiyor ama elime değmemek şartıyla. Bazen kısacık da olsa gagasını göğsünü sevdiriyor ama onun dışında tık yok. Odaya alıştı uzun süre kafesten çıkmadan kalırsa beni görünce heycanlanıyor kapıyı açmam için. Günün bir çok saati kafesin üstünde oturup etrafı izliyor. Salıncağa binmiyor. Oyuncağıyla da oynamıyor. Günde 1-2 kere de bir şeye sinirlenip çığlık çığlığa bir kaç tur atıp odada kafesin üstüne geri dönüyor. Nedendir bilmiyorum.
Sanırım kendisine bir eş getireceğim artık üzülüyorum tek olmasına.
Yanlışlıkla tamamlamadan yolladım.

Bizim bu kız sizce kaç aylık? 1 ay önce alırken 3-4 aylık denmişti ama araştırmalarıma göre sanki biraz daha büyük.
Yanına 2-3 aylık bir erkek getirsem sorun olur mu? 2-3 aylık istememin sebebi alışmaya daha müsait olacağını düşünmem. Ama ay farkı da sorun olsun istemem

Geri