Karadeniz Pet

İlk yavrularım için bilgi lütfen

Rıfat Bor

Meraklı Üye
yaklaşık 6.5-7 aylıkken yumurtalayan kızımızın 5 yumurtası oldu. herşey yolunda görünüyor 4. yumurta bugün çıktı daha. 2-3 günde 1 yumurtalı mama hazırlıyorum.

birkaç sorum var sizlere

dişi çok büyümeden yavruladığı için bu yavrular büyüdüğü sırada ikinci kere yumurtlasın istemiyorum dinlenmesi için erkeği ayırırsam bakmaz ya da strese girer diye ayırmıyorum ne yapmam lazım hiçbiri zarar görmeden nasıl dinlendirebilirim?

eş değişikliğini ne zaman önerirsiniz?

yavruların takibini yapmak için bilezik takmak isterim ama belirttiğim gibi bunlar ilk yavrularım ve üretici değilim. bireysel kullanım olarak petshoplarda bilezik satılıyor mu yoksa bir yere üye olup bilezikleri o şekilde mi almalıyım?

yavruluğun içi sizce ne durumda? temiz mi pis mi? nasıl ve ne zaman temizlemeliyim?
yedek bir folluk almak istedim ama hagen markanın yedek folluğunu bulamadım. ayakların yapışan dışkılar olursa ne şekilde temizlemeliyim?

bir de şu an çatı katındalar ve hava soğumaya başladı. oturma odasına almayı düşünüyorum kafesi, sizce sorun olur mu yer değiştirmem ya da onlarla aynı odada olmamız?

gözleri ne zaman açılır? ele alışkın olarak büyümeleri için kaçıncı günden itibaren ele almalıyım?

ZJQOlV.jpg
[/url][/IMG]

o986J9.jpg
[/url][/IMG]

Son düzenleme:
çok çirkinler maşallah :D 8. günden sonra gözleri yavaş yavaş açılmaya başlar. 20 günlük falan olduktan sonra ilgilenirsin her gün 5 10 dakika kadar. bütün yumurtalar çıkmadan yerini değiştirme, hepsi çıkınca değiştirirsin. tabi çok soğuksa o da tehlikeli. yavrulukta temiz sıkıntı yok. bir de yumurtayı günlük vermeni tavsiye ederim bu günlerde.

Eş ayrımından veya yer değişikliğinden strese girip girmemesi kuşunuza bağlı. Bence bir deneyin salona almayı. Yavrular biraz büyüyünce baba besler. Yavruları anne babaya paylaştırarak ayırmayı deneyebilirsiniz. Ama eş değişikliğini hiçbir zaman sevemedim. Sevenleri neden ayırasınız. Yalnız bu tarz plastik yuvalıklarda çarpık bacaklık daha olası o nedenle en azından tabanı tahta olmalı. Ele alışmaları içinde yuvadan alın biraz tüylenince oynayın onlarla.

Bileziği petshoplarda bulamazsınız. Bilezik için eğer dernek üyeliği yoksa internette özel bilezik yapanlar var. Onlara sipariş ederek bilezik temin edebilirsiniz. Ama beli bir sayının altında sipariş kabul etmiyorlar bildiğim kadarıyla. İrtibata geçip sormak gerekiyor. Bir diğer seçenek ise elinde fazla bilezik olup dağıtmak isteyenlerden temin edilebilir. Bu durumda bilezik bilgileri o kişiye ait olacaktır.

Ozel bilezikler var. Onlardan siparis verebilirsiniz ya da dernege uye olup oradan da temin edebilirsiniz. Daha onceki tecrubelerime dayanarak yer degisikligi kustan kusa degisir. Bircok takimim zamaninda yer degistirdi bu sekilde. Iclerinden birkaci haric sorun yasamadim. Yavrularin gozleri 7 gunden sonra acilmaya baslar. 7 gun sonunda kuyruk uzerinde durmaya baslarlar. 25 gun ve sonrasinda cok korkutmadan yavrulari alistirmaya baslayabilirsin. Tabii cok fazla olmamakla birlikte. Hepsine masallah. Gule gule buyusunler.

hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim

sadece 2 soruma hiç cevap alamamışım :)

ayakların yapışan dışkılar olursa ne şekilde temizlemeliyim? bir de sürekli kullandığımız odada birlikte olmamız sorun olur mu? baba pek ele gelmiyordu ama anne elimizde omzumuzdaydı hep. şu an korumacılık yaptıkları için baya yabani davranıyorlar.

ek bir sorum daha olacak yem çimlendirme olayını pek beceremedim ama saksıya yem atmıştım çıkan yeşilliklerden verdiğimde bayıla bayıla yiyorlar. bunları vermem sakıncalı mı?

internette bilezik üretenleri bir araştırayım ama bana sanırım 50 tane bile çok fazla bir yıl için çünkü 2. bir çiftim var ama yuvalığa ilgileri yok onlardan pek ümitli değilim.

bir çift daha yapacağım çek veya ingiliz almak istiyorum buradan da sesimi duyurayım :)

hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim

sadece 2 soruma hiç cevap alamamışım :)

ayakların yapışan dışkılar olursa ne şekilde temizlemeliyim? bir de sürekli kullandığımız odada birlikte olmamız sorun olur mu? baba pek ele gelmiyordu ama anne elimizde omzumuzdaydı hep. şu an korumacılık yaptıkları için baya yabani davranıyorlar.

ek bir sorum daha olacak yem çimlendirme olayını pek beceremedim ama saksıya yem atmıştım çıkan yeşilliklerden verdiğimde bayıla bayıla yiyorlar. bunları vermem sakıncalı mı?

internette bilezik üretenleri bir araştırayım ama bana sanırım 50 tane bile çok fazla bir yıl için çünkü 2. bir çiftim var ama yuvalığa ilgileri yok onlardan pek ümitli değilim.

bir çift daha yapacağım çek veya ingiliz almak istiyorum buradan da sesimi duyurayım :)
Hayirlisi olsun. Diski yapisirsa ilik suyla ayaklarini temizleyebilirsin. Fazla rahatsiz etmedikce ayni odada olman bir sorun teskil etmez. Bilezige gelince de tanidigin bir ureticiden 10 15 kadar temin edebilirsen o sorun da ortadan kalkar. Bende cek ve ingiliz yavrulu yumurtali takimlar var ama toplu satmayi dusunuyorum. Yine de dusunursen yardimci olmaya calisirim.

Hayirlisi olsun. Diski yapisirsa ilik suyla ayaklarini temizleyebilirsin. Fazla rahatsiz etmedikce ayni odada olman bir sorun teskil etmez. Bilezige gelince de tanidigin bir ureticiden 10 15 kadar temin edebilirsen o sorun da ortadan kalkar. Bende cek ve ingiliz yavrulu yumurtali takimlar var ama toplu satmayi dusunuyorum. Yine de dusunursen yardimci olmaya calisirim.

ben kütahyadayım o yüzden aradığım gibi muhabbet bulmam zor, cem caner bey var görüştük ama genelde jumbo çiftleri var ,diğerlerini de pek satmak istemiyordu. burada ne yazıkki başka üreticiyle tanışamadım facebooktan aradım ama aktif kullanıcı yok sanırım.
sizin takım kuşları da görmek isterim ama buraya ulaşırken sıkıntı çeksinler istemem.

ben kütahyadayım o yüzden aradığım gibi muhabbet bulmam zor, cem caner bey var görüştük ama genelde jumbo çiftleri var ,diğerlerini de pek satmak istemiyordu. burada ne yazıkki başka üreticiyle tanışamadım facebooktan aradım ama aktif kullanıcı yok sanırım.
sizin takım kuşları da görmek isterim ama buraya ulaşırken sıkıntı çeksinler istemem.
Mesajlarım da var ilan olarak ama şehir dışı yollamaya bende karşıyım. Çünkü dolu takımlar. Yine de Kütahya ve yakın illerden bakarsanız yardımcı olacaklar çıkacaktır.

son yumurtanın bu sabah çıkması gerekiyordu hala bir hareket yok. etrafı biraz pislik kaplanmış azıcık temizleyip ışık tuttum 2/3 ü karartı görünüyor ama dolu mu bilemedim. acaba gecikmeli çıkma durumu oluyor mu? diğerlerinin hepsi zamanında çıktı o yüzden şaşırdım

Son düzenleme:
Dişi kuşunuzun gözlerinde gri halka oluşmuş sanki 6-7 aylıktan büyük görünüyor.. bu halkalar genellikle 1,1.5 yaşla belirginleşmeye başlıyormuş.. Eğer yavruyken almadıysanız, tekrar yumurtlar diye endişelenmenize gerek olmaz..

yavruyken aldım daha gagası siyahtı o yüzden yaşı konusunda 15gün kadar sapmayla eminim. göz halkası flaştan baya belirgin çıkmış. normalde o kadar açık renk bir halka görünmüyor

Geri