Karadeniz Pet

İlk yumurta geldi ne yapmaliyim

Hasan METE

Meraklı Üye
Merhabalar. Eş tutmuş bir çiftim var yuvalik taktim pek bi beklentim yoktu. O yüzden yuvaliğin altina bişey koymadim boştu 2 gün önce biraz kalin talaş koydum dişi dişari atti hepsini. ama bu gün baktiğimda dişi yumurtlamişti. Bende hemen temiz bir kartonun ortasini kesip koydum içine.
1.sorum dişi yumurtayi köşeye koymuştu kartonun ortasina koydum yumurtayi tekrar baktim yine köşedeydi yumurta, dişi neden böyle yapiyor.
2.sorum yuvaligin altina hamster talaşı koysam olur mu?
Bunu disinda ne yapmam lazim deneyimli bilgilerinizi bekliyorum simdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20170205_003445.jpg
    IMG_20170205_003445.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 30
Bu saatten sonra yuvalığa fazla müdahale etmeyin. Karton koymamanız daha doğru olurdu. Yuvalığın içini ve yumurtaların durumunu dişi kendisi ayarlar.

Yuvaligin ortasinda çukur kismi olmadigi için öyle yaptim

Hasan bey,Dişi yuvasında birşey istemiyorsa istemiyordur, sizin müdahale etmeniz yersiz bir davranış olmuş,strese girip yatmayabilir yumurtayı kırabilir siz mümkün mertebe hiç yuvalığı ellemeyin mümkünse kartonuda alın.O kartonu düşman olarak tehlike olarak görecektir.

Ama yuvaliğin alti dümdüz bu yüzden tüm yumurtalari bi araya toplayamaz ve hepsi ayrik durur diye düşünmüştüm. Çift tarafli bantla zemine iyice sabitledim sanki zemin o şekildeymiş gibi. Bakalim 1 gün daha bekletiyim. Bu arada hazir mama kullansam olur mu?

Karton nemlendikçe parçalanacaktır zaten ayrıca dişi kuşta kemirerek parçalayacaktır kartonu.
Hazır mama kullanırsanız olur. Yavrular çıkana kadar haftada 2-3 defa yavrular çıktıkça gün aşırı veya hergün verilebilir.

uğur bey ve yavuz bey teşekkür ederim. bu dediklerinizi uyulayacağım

Nedir son durum?
@Uğur GENÇ bu gibi hazırlıksız durumda kafese dolu çay tabağına yulaf koymak kartondan daha yararlı olur mu?
Aslında pet marketlerde yuva kılı diye 2 3 liraya satılıyor yuva için

Yuva kılı kanaryalar için. Hamster talaşı uygun olacaktır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

şu andan sonra hamster talaşı koysam olur mu? dişiyi rahatsız etmiş olurum dimi?

son durum karton hala duruyo ve dişide herhangi bir anormal durum görmedim