Karadeniz Pet

İlk yumurtalar sadece 3 tane

Tufan16

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aşağıda görsellerini paylaştığım kuşlarımın bir hafta önce ilk yumurtaları oldu iki gün önce de 3. yumurtayı bıraktı dişi ve kuluçkaya yattı. bunlardan yavru almak istemiyordum ama dişi kızgınlık dönemine girince çok huzursuz olmaya başladı erkeğin yanına attığım gibi de çiftleşme gerçekleşti. Ayrı kafeslerde duran kuşlardı ama birbirlerini tanıyorlardı ve dişi henüz 7-8 aylık kadar. Erkek bu zamana kadar hiç çiftleşme eğiliminde de bulunmamıştı kuşları saldığımda. Dişi kuşun da erkek kuşun da ilk yumurtaları. Boş çıkma ihtimalini göz önünde tutuyorum ama sadece 3 yumurta olup kuluçkaya yatması dişinin garip geldi.Normal zamanlarda dişi bugün 4. yumurtayı yapmalıydı ama olmadı. İzlediğim tüm videolar yada okuduğum tüm makalelerde 4-6 yumurtadan bahsediliyor ilk kuluçkada. daha önce başka çiftlerden 6-7 yumurta aldım ama o kuşlar deneyimli damızlıklardı. bunların ilk çiftleşmesi ve ilk yumurtalar. Bu durum için bir düşünceniz var mı? neden sadece 3 yumurta olabilir dişi henüz küçük olduğundan dolayı mı yoksa başka bir sebep olabilir mi? İlerleyen günler içinde başka yumurta yapması olası mı dişinin? bunları merak ediyorum.
2020-11-05 17.21.41.jpg

bu fotoğrafı ikinci yumurtada çekmiştim.
20210214_185604.jpg

Çiftleşme dışında sadece kızgınlık yumurtası indirmiş olabilir 3 yumurta indirebilir ilk kuluçka olduğu için normal bir durum.
Teşekkür ederim. Döllenmiş yumurtalar olma ihtimaline karşı bir süre bekleyip kontrol edip boş ise alayım mı? Yoksa hemen mi alayım dişi boşuna kendini zorlamasın diye...

İlk kuluçka ise normal. İlk yumurta çiftleşmeden kaç gün sonra geldi?
ilk yumurta yaklaşık 3-4 gün sonra oldu. Dişiyi erkeğin yanına attığımda o gün bir kaç kez çiftleşme oldu erkeğin kafesinde yuvalık çok önceden beri var kuş 45 günlükken takmıştım içinde uyuyordu. Erkek 1 yaşını geçti. Dişi kuş yuvalığı hiç yadırgamadı. Ertesi gün girdi içindeki talaşları attı sonra baktım yumurta var. 1 hafta geçti sadece 3 yumurta oldu.

Dişi hiç çıkmıyor sürekli yatıyor kuluçkada. Bazen erkek de girip onunla birlikte yatıyor.

Merhaba arkadaşlar aşağıda görsellerini paylaştığım kuşlarımın bir hafta önce ilk yumurtaları oldu iki gün önce de 3. yumurtayı bıraktı dişi ve kuluçkaya yattı. bunlardan yavru almak istemiyordum ama dişi kızgınlık dönemine girince çok huzursuz olmaya başladı erkeğin yanına attığım gibi de çiftleşme gerçekleşti. Ayrı kafeslerde duran kuşlardı ama birbirlerini tanıyorlardı ve dişi henüz 7-8 aylık kadar. Erkek bu zamana kadar hiç çiftleşme eğiliminde de bulunmamıştı kuşları saldığımda. Dişi kuşun da erkek kuşun da ilk yumurtaları. Boş çıkma ihtimalini göz önünde tutuyorum ama sadece 3 yumurta olup kuluçkaya yatması dişinin garip geldi.Normal zamanlarda dişi bugün 4. yumurtayı yapmalıydı ama olmadı. İzlediğim tüm videolar yada okuduğum tüm makalelerde 4-6 yumurtadan bahsediliyor ilk kuluçkada. daha önce başka çiftlerden 6-7 yumurta aldım ama o kuşlar deneyimli damızlıklardı. bunların ilk çiftleşmesi ve ilk yumurtalar. Bu durum için bir düşünceniz var mı? neden sadece 3 yumurta olabilir dişi henüz küçük olduğundan dolayı mı yoksa başka bir sebep olabilir mi? İlerleyen günler içinde başka yumurta yapması olası mı dişinin? bunları merak ediyorum.Ekli dosyayı görüntüle 52597

bu fotoğrafı ikinci yumurtada çekmiştim.
Ekli dosyayı görüntüle 52598

Benim kuşlarımında ilk kuluçkada 2 yumurta yaptı ikiside boştu. Yattı üzerine sonra kırdı.
Tam 17 gün sonra tekrar yumurtlamaya başladı 4 adet yumurtladı hepsi dolu.

10 güne yavrular kocaman olavaklar inşallah.

Dişinin yumurtlama siklusu benim anladığım kadarıyla kuştan kuşa değişiyor. Bu süreci ikinci kuluçkada anlayabilirsin.

Tek yapman gereken rahatsız etme sessiz ortam sağla gıda takviyen sağlam olsun. Gerisini kuşlar hallediyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi