Karadeniz Pet

İshal Hakkında Bu Çözüm Geçerli mi? Zararlı mı?

MehmetD.

Yeni Üye
Bir Kuşçu ile alışveriş sırasında dişi kuşumun ishal olduğunu söyledim. Dışkısının yumuşak ve düştüğü yerde bazı dışkılarının etrafının sarardığını söyledim. Örnek resim aşağıda.

Kendisi ise bana tarif verdi fakat zararı olabilir mi bilmiyorum. Sizlere bir sormak istedim. Bana demişti ki; suluktaki suyuna 2-3 çay kaşığı çay demi ile çok küçük Kaya tuzu koymam gerektiğini belirtti. Tuz sayesine sürekli su içerken bağırsak yollarını temizleyeceği gibi çay ise ishale iyi geleceğini belirtti.

Sizce bu yöntem uygulanabilir mi?

28a3c7a5416e07cbe87fb3ab683de105.jpg

bc549bae0cda4789614d9efe1c6919fc.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kaya tuzunun öyle bir etki bırakacağını zannetmiyorum hani ishal döneminde elektrolit bakımından faydası olabilir.Ama bu tür şeylerde genelleme yapılamaz çünkü ishale sebep olan sorunlar farklı olabiliyor.Parazit kaynaklı ise elma yada beyaz sirke faydalı olabilir.Maalesef bazen ilerlemiş yada büyük sorunlarda bu doğal çözümlerde pek işe yaramıyor.Yine pirinç suyu veya haşlanmış patates kullanılıyor ama dediğim gibi her zaman işe yaramayabilir.Doğal bir ishal mi yada enfeksiyondan ötürü mü bunu anlayabilmek için dışkı rengi şekli ve kokusuna bakılır ama en kesin tanı laboratuvar testi ile mümkündür.Bağışıklık sisteminin çökmemesi için hangi kaynaklı olduğu farketmeksizin vitamin ve probiyotik takviyesi yapmak çok önemlidir.

Bir Kuşçu ile alışveriş sırasında dişi kuşumun ishal olduğunu söyledim. Dışkısının yumuşak ve düştüğü yerde bazı dışkılarının etrafının sarardığını söyledim. Örnek resim aşağıda.

Kendisi ise bana tarif verdi fakat zararı olabilir mi bilmiyorum. Sizlere bir sormak istedim. Bana demişti ki; suluktaki suyuna 2-3 çay kaşığı çay demi ile çok küçük Kaya tuzu koymam gerektiğini belirtti. Tuz sayesine sürekli su içerken bağırsak yollarını temizleyeceği gibi çay ise ishale iyi geleceğini belirtti.

Sizce bu yöntem uygulanabilir mi?

28a3c7a5416e07cbe87fb3ab683de105.jpg

bc549bae0cda4789614d9efe1c6919fc.jpg

fantazi arama derim. İshal ölümlerin %99u'na nedendir.@Selçuk YÜKSEL cevap verir görünce.

Peki resimlerden bakınca kuşun dışkısı ile ilgili birşey diyebilir misiniz. Erkek kuşun dışkılarıda mevcut ama anlaşılıyor arasındaki fark. Burnumu yaklaştırmadım ama kafes içerisinde olağan dışı bir koku yoktu.

Her sulu dışkı ishal değildir öncelikle bunu belirtmek gerek. Eğer sulu dışkı meyve sebze verilmediği halde bir günden fazla sürüyorsa o zaman ishal söz konusudur ve kuşta sindirim sistemini bozan bir patojen ; bakteri , virüs veya mantar var demektir. Böyle bir durumda da kaya tuzu , deniz tuzu , patates , pirinç vs vs koca karı yöntemleri işe yaramaz. İshal durumunda vücut su kaybettiğinden bol su içmesini desteklemek tabiki iyidir ama bu sorunu cilalamaktan öteye geçmez. İshale neden olan patojenin sindirim sisteminden uzaklaştırılması gerekir.
Sizin gönderdiğiniz fotoya göre kuşunuzun bakteriyel bir hastalığı var. Veterinerden tetra mezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün tedavi edin. Ayrıca probiyotik de alın aynı suya aynı miktarda katın. Tedavi sonrası da probiyotiğe devam edin.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Selçuk bey. Nereden hastalık kapmıştır bilemiyorum. Petshoptan kafes ve malzemeleri alırken mama ve yem almıştım. Haftada 3 gün mama+havuç+yumurta veriyordum. 2 günde avisol kullanıyordum. Yem olarak aspur almıştım. Kuşlar yaklaşık 1 aydır bende. Aldığım yerde çok iyi bakıldıkları söylenemez. Aldığım yerde resmen ben üşüdüm ve kuşlara acıdım da aldım. Normalde almak istemedim ama kıyamadım diyebilirim. Tabi aldığım kişi yabancı sayılmazdı o da bir etken. Belki aldığım yerde kapmıştı hastalığı. İş yoğunluğumdan dolayı gündüz hiç bir yere gidemedim. Veterinerler akşam 8 e kadar kapatıyordu. İnşallah pazartesi günü bi fırsat kollayacağım.

Sizdeyken de hastalanmış olabilir. Sebebini aramaya uğraşmayın çözüme odaklanın. Elinizden geldiğince çabuk tedaviye başlayın. Aldığınız yem ve mamaların kapalı ambalaj olduğuna , son kullanma tarihlerine dikkat edin. Yem markasını birden bire değişmeyin. Suyunu her gün yenileyin. Haftadabir suluğu dezenfekte edin. Probiyotik kullanın periyodik olarak haftada 3-4 gün. Yan etkisi ve doz aşımı yoktur.

Sizdeyken de hastalanmış olabilir. Sebebini aramaya uğraşmayın çözüme odaklanın. Elinizden geldiğince çabuk tedaviye başlayın. Aldığınız yem ve mamaların kapalı ambalaj olduğuna , son kullanma tarihlerine dikkat edin. Yem markasını birden bire değişmeyin. Suyunu her gün yenileyin. Haftadabir suluğu dezenfekte edin. Probiyotik kullanın periyodik olarak haftada 3-4 gün. Yan etkisi ve doz aşımı yoktur.

Teşekkürler Selçuk bey,

Elimden geldiğince düzenli ve temiz bakmaya çalışıyorum. Aldığım kafesi ve diğer ekipmanları kullanmadan önce dezenfekte etmiştim. Her gün sularını tazeliyorum. Haftada 2 gün avisol (petshop da vitamin olarak almıştım ama pek önerilmediğini yeni yeni öğrendim) kullanıyorum. bu hafta sularında bal kullanmaya da başladım. haftada 2 gün kullanacağım.

Petshoptan aldığım mama kapalı kapta değildi. Kilitlenebilir poşet içerisindeydi. Belki bozulmuştur diye onu kullanmaktan vazgeçtim. Forumda yeterince mama tarifi var onlardan birini kullanacağım.

Dün hobi e ve s baktım bugün sipariş edeceğim. Yemimde iyice azaldığı için hobi m007 den de sipariş edeceğim. Elimdeki bitene kadar kalan yeme azar azar karıştırırım. Biraz bütçe meselesi olduğu için kaliteyi bir anda arttıramıyorum. Probiyotik ve sizin bahsettiğiniz ilacı veterinerden almayı düşünüyorum. Online siparişe bu ilaçlarda pek güvenemedim. Zaten online da sipariş etsem anca pazartesi-salı gelir.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Hiçbir şekilde bal veya şekerli gıdalar vermeyin. Mantar şekerle beslenir. Kesin mantar yapar demiyorum ama tetikler. Hele flora bozukken mantarlara gün doğar. Sakın bal vermeyin. Kapalı ambalaj değilse her ihtimale karşı vermeyin. Versele laga alın 6 ay sorunsuz verirsiniz. Evde yapmanıza gerek kalmaz. Hastalıktan kurtulana kadar mama vermeyin.

Zamanla öğreneceğiz artık. İshal kuşa bal ve mama verilmeyeceğini bilmiyordum. Çay kaşığının ucu ile küçük bir balı suda eritip 2 suluğa dağıtmıştım. Evi arayayım da hemen suyu değiştirsinler. Mamayı Çarşamba gününden beri vermiyorum. Vermemeye devam edeyim. Bilseydim balı da vermezdim. Neyse ki bal oranını düşük tutmuştum.

Teşekkürler Selçuk bey.

Selçuk bey,
Peki dişi kuşta durum böyleyken kafesleri de ayrıyken erkek kuşta neler yapmamı önerirsiniz?

Erkekle temasını önleyin. Ona da bulaşmasın. Eğer onda hastalık belirtisi yoksa ona tedavi uygulamayın.

Her sulu dışkı ishal değildir öncelikle bunu belirtmek gerek. Eğer sulu dışkı meyve sebze verilmediği halde bir günden fazla sürüyorsa o zaman ishal söz konusudur ve kuşta sindirim sistemini bozan bir patojen ; bakteri , virüs veya mantar var demektir. Böyle bir durumda da kaya tuzu , deniz tuzu , patates , pirinç vs vs koca karı yöntemleri işe yaramaz. İshal durumunda vücut su kaybettiğinden bol su içmesini desteklemek tabiki iyidir ama bu sorunu cilalamaktan öteye geçmez. İshale neden olan patojenin sindirim sisteminden uzaklaştırılması gerekir.
Sizin gönderdiğiniz fotoya göre kuşunuzun bakteriyel bir hastalığı var. Veterinerden tetra mezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün tedavi edin. Ayrıca probiyotik de alın aynı suya aynı miktarda katın. Tedavi sonrası da probiyotiğe devam edin.

@Selçuk YÜKSEL bey tetra mezatin kullanımının bugün 5. Günü. Dışkıdan ve dişi kuştan resim koyuyorum. Ayrıca tetra mezatin kullanımına bi örnek resim koydum sizce doğru oranda mı kullanmışım. Ayrıca kuşun tüyleri hala kabarık. Bir kaç gündür tüy dökmüyor. Davranışlarında bir değişiklik olmadı. Ya da ben farketmiyorum.

Sizce bundan sonra izleyeceğim yol nasıl olmalı. Probiyotik kullanımına devam mı.

a4e958f7f465831b6ef46b63a10661dc.jpg
c563d55ebb44b8d86e9ec41a7c4a6f99.jpg
2a5b452b10df89014004db4276720b56.jpg
d31f142d82eb372c91416084a2b41879.jpg
c0a93d309b27836cb91fbea70228b2b3.jpg

İlaç oranı çok yüksek mercimek tanesinin 4 katını koyuyorsunuz. Ayrıca tetrayı hemen kesip mikostatin ve flagyle alın eczaneden eve gelir gelmez iki damla damlatın ağzına. Her birinden birer damla. Sonrasında sabah akşam birer damla 7 gün. Kuş tricomonasmış

Son düzenleme:
Kardo kepçeyle vereydin

mobil uygulama ile gönderildi.

İlaç oranı çok yüksek mercimek tanesinin 4 katını koyuyorsunuz. Ayrıca tetrayı hemen kesip mikostatin ve flagyle alın eczaneden eve gelir gelmez iki damla damlatın ağzına. Her birinden birer damla. Sonrasında sabah akşam birer damla 7 gün. Kuş teicomonasmış

Bugün nöbetçi eczanelere bir bakayım bulabilirsem hemen alayım.

Fakat hastalığı anlamadım Selçuk bey. Ne demek oluyor. İnternette araştırmaya çalıştım ama net birşey bulamadım. Google hep başka birşey öneriyor.

Geri