Karadeniz Pet

İspinoz yavrularım geliyor

lasombra

Yeni Üye
Merhabalar,

İlk kez çiftleştiler ve 4 adet yumurtamız var. Kaçı dolu kaçı boş hiç bilmiyorum ellemeyi de düşünmüyorum.Yumurtalar çatlayınca haftada 2 kere yumurta maması vereceğim ( yumurta, cici bebe, yumurta kabuğu, tarçın, irmik, mısır unu, havuç, pirinç unu ) Ortamı sıcak tutuyorum. Peki başka yapmam gerekenler nelerdir? Kuşları besleyecekler mama ile sonra bu kuşlar yem kırmaya falan nasıl alışacaklar o evreleri bilmiyorum. Tabanı boşaltıp yere yem mi atacağım dal darı mı koyacağım kendileri mi girip çıkacaklar yuvaya. Heyecanımız büyük :)

Öncelikle hayırlı olsun yumurtalarınız.
Sağda solda duyduklarıniza inanmayın. Sadece kuşları rahat bırakmanız yeterli. Yuvayı fazla kurcalamayın, kuşları rahatsız etmeyin. Bulundukları ortam sıcaksa banyoluk bırakın kuşlar duş alsın ve ortam nemi de yumurtalar için uygun hale gelsin. Mama vermeyi eksik etmeyin. Anne ve baba elinden geleni yapicaktir. Zamanı gelince yavrular kendisi yuvadan atlar yem kırmaya baslar. Siz hicbir şeye karışmayın.

Öncelikle hayırlı olsun yumurtalarınız.
Sağda solda duyduklarıniza inanmayın. Sadece kuşları rahat bırakmanız yeterli. Yuvayı fazla kurcalamayın, kuşları rahatsız etmeyin. Bulundukları ortam sıcaksa banyoluk bırakın kuşlar duş alsın ve ortam nemi de yumurtalar için uygun hale gelsin. Mama vermeyi eksik etmeyin. Anne ve baba elinden geleni yapicaktir. Zamanı gelince yavrular kendisi yuvadan atlar yem kırmaya baslar. Siz hicbir şeye karışmayın.

yemlik akıllı yemlikte dursun mu yoksa yere dökmem gerekiyor mu? Ortam çok sıcak değil akşamları soğuk oluyor üstünü örtüyorum.

yemlik akıllı yemlikte dursun mu yoksa yere dökmem gerekiyor mu? Ortam çok sıcak değil akşamları soğuk oluyor üstünü örtüyorum.
Hele bi çıksınlar büyüsünlerde inşaallah yem sorunu o zamana hallederiz. Sağlıklı yavrularınız olsun inşaallah ancak mamada irmik vermeyin bir yerde okumuştum zararı olabilirmiş

Öneriniz için teşekkürler. Dikkate alacağım.

İlk yumurtalar boş çıkmıştı. Bugün ikinci parti yumurtalardan 4 adet yavrumuz doğdu. Haftada 2 yumurta maması, temiz su başka ne vermem lazım? Napmam lazım sağlıklı büyümeleri için. İspinoz yavrularım yaşasın :)

1 çay kaşığı pirinç unu
1 çay kaşığı mısır unu
yarım yumurta rendesi
küçük parmak kadar havuç

kaldı geriye yeterli mi?

Yuvadan çıkmış ispinoz yavruları var. Ben her gün yumurta maması yapıyordum bu yavruların yem kırmasını öğrenmesi için artık mamayı keseyim mi? Tabana dal darı, aspur vs koydum. Başka napmam gerek?

Merhabalar,

İlk kez çiftleştiler ve 4 adet yumurtamız var. Kaçı dolu kaçı boş hiç bilmiyorum ellemeyi de düşünmüyorum.Yumurtalar çatlayınca haftada 2 kere yumurta maması vereceğim ( yumurta, cici bebe, yumurta kabuğu, tarçın, irmik, mısır unu, havuç, pirinç unu ) Ortamı sıcak tutuyorum. Peki başka yapmam gerekenler nelerdir? Kuşları besleyecekler mama ile sonra bu kuşlar yem kırmaya falan nasıl alışacaklar o evreleri bilmiyorum. Tabanı boşaltıp yere yem mi atacağım dal darı mı koyacağım kendileri mi girip çıkacaklar yuvaya. Heyecanımız büyük :)
Haftada 1 2 kere mama yeterli olur mu.Ben her gün veriyorum.üstelik sabah aksam degiserek.1 gün aksamkini gec verdim,mamayı saniyede bitirdiler.ihtiyaç duyuyorlar demek ki...belki ben fazla veriyorumdur bilenler yazabilir.yavru sayısıda önemli.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabana koyduğum yem ve mamayı yemeğe başladılar. Ufak ufak yem kırıyorlar gördüğüm kadarıyla. Ne zaman ayırmam lazım kafesten? Pazartesi günü yuvalığın dışına çıktılar, bugün yemleri ufaktan tırtıklamaya başladılar.

Tabana koyduğum yem ve mamayı yemeğe başladılar. Ufak ufak yem kırıyorlar gördüğüm kadarıyla. Ne zaman ayırmam lazım kafesten? Pazartesi günü yuvalığın dışına çıktılar, bugün yemleri ufaktan tırtıklamaya başladılar.
BENİM FİKRİM BEKLESİNLER İYİCE YEDİKLERİNDEN EMİN OLUN