MURAT AVCI

Aktif Üye
16 Eyl 2014
26
1
3
sivas
Show / Jumbo(İngiliz) / Hollanda / Çekoslovak / Yerli (Standart ) ve Kırık... Tüm bunlar ne bakalım

Yerli Muhabbet Kuşu
Aslında bu kuş standart Muhabbet Kuşudur.Doğada sadece yeşil olan bu tür Avusturalya kökenli bir kuştur.Diğer renkleri çeşitli çalışmalarla elde edilmiştir.Bu diğer renkler dünyada American Budgerigar / Amerikan Muhabbet Kuşu olarak bilinmektedir.Bunun sebebi ise doğalın dışında olan bir çok mutasyonun bu ülkede çıkmasıdır.İdeal boyu 18.8 cm'dir.
Kırık ( Ara Boy ) Muhabbet Kuşu
Bu ırk ara boy bir kuştur.Yerli ile İngiliz muhabbet kuşlarının eşe atılması ile ortaya çıkan yavrulara verilen ırk adıdır.Belirli,kabul edilen bir standarda sahip değildirler.Ancak üretimde bakıcı olarak ve pet sektöründe satış amaçlı önemli bir yere sahiptirler.
Çekoslovak Muhabbet Kuşu
Bu ırk da ara bir boydur.En göze çarpıcı özelliği ise oldukça uzun bir kuyruk yapısına sahip olmasıdır.Bunlar çok iri yapılı kuşlar değillerdir,ancak ortalama 25 cm gibi bir uzunluğa sahiptirler.Ayrıca çok iyi bir bakıcı kana da sahip değildirler.Oldukça agrasif yapılı ve üreme dönemleride çok fazla kıskançlık yapan kuşlardır.Genellikle Hollanda dediğimiz ırk ile karıştırılırlar.Ayrımı oldukça basittir aslında,Yerli'den daha uzun bir kuyruk yapısı ve Hollanda'dan daha ince bir yapısı vardır.
Hollanda Muhabbet Kuşu
Bu ırk benim şahsen en favori ırklarımdandır.Oldukça iyi birer bakıcıdırlar ve bence show üreten her kümeste olmalıdırlar.Çekoslovak ırkıdan daha iri yapıda ve çok daha sakin bir yapıda olan ırktır.Bunlarda ne yazık ki, İngiliz'lerle karıştırılır.Ancak benekleri iri yapıda olmasına rağmen asla İngiliz'lerdeki gibi çok sayıda değildir.Ve kafa yapıları ise daha zarif bir yapıdadır.Boyları ortalama 19 ila 20 cm arasındadırlar.
Jumbo ( İngiliz ) Muhabbet Kuşu
Bu ırk ise adından da anlaşılacağı üzere İngiltere'de geliştirilen bir Muhabbet Kuşu Irkıdır.Bu ırk Showlara giden yoldur ancak asla Show Muhabbet değildir.Ve bunların da hepsi Show Kanı taşımaz,bunu ayırmak ciddi bir bilgi ve tecrübe ister.Oldukça sıcak kanlı olan bu ırk da çok iyi bir bakıcı kana sahiptir.Showlar bu ırkın ayrıştırma yöntemi ile eşleştirilmesiden elde edilmiştir.Bunların da boyutları satandard olarak ortalama 22 cm civarıdır.Bol benekli bir ırktır.

Show ( Duruş ) Muhabbet Kuşları
Bu ırk yukarıda da yazdığım gibi İngiliz Muhabbet Kuşlarıdan uzun süren ayrıştırma çalışmaları ile elde edilmiştir. Muhabbet Kuşunun en özel ve pahalı ırkıdır.Malesef her İngiliz Muhabbet Kuşu Show değildir.Bu ırk oldukça spesifik özelliklere sahiptir ve yalnızca profesyonel üreticilerin çalışabildiği,yavru alabildiği bir ırktır.En spesifik özelliklerinden bazıları ise, bir manken edası ile kendini sergilemesi,kafa tüylerini açması ve tünekte ki 30 derece açı ile durmasıdır.Bu ırk minimum 21.6 cm olmalıdır.ALINTIDIR
 
Son düzenleme:

bjk70

Profesyonel
25 Eyl 2014
627
0
16
Paylaşım için teşekkürler

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Yusuf Kürşat AKKUŞ

Moderator
Muhabbet Kuşu Üreticisi
27 May 2013
10,790
705
113
İstanbul/Pendik
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Cennet P., Diğer E. Hayvanlar
Kuş sayısı
20 tane ve üzeri
Paylaşım için teşekkür ederiz
 
Tepkiler: Sudse

Ferdi NAMLI

Profesyonel
25 Ocak 2015
598
12
18
Güngören/İstanbul
İyi bir konu olmuş elinize sağlık.
 

botaninko

Süper Üye
23 Şub 2015
172
0
0
İstanbul
"iyi bir bakıcı kana sahiptir"
"Oldukça iyi birer bakıcıdırlar"

gibi cümleler var. bakıcı kan ile ne demek istiyor?
 

Gizem TÜRKCAN

Profesyonel
30 Ağu 2014
582
4
18
İstanbul-Bursa
Bilgilendirici bir konu olmuş ellerinize sağlık. İnternetteki standart ırk sınıflandırması konusundan çok daha açıklayıcı olmuş. Ayrıca Pakistan ırkını da eklerseniz ve tüm ırklar için daha fazla örnek fotoğraf koyarsanız kusursuz bir konu olur.
 

RoaringLion

Yeni Üye
4 Ocak 2014
24
1
1
Ankara
hocam kuşumun ırk'ı cinsi nedir bir bakar mısınız

 

Mudo DURMUŞ

Profesyonel
1 Şub 2014
1,638
62
48
İstanbul/ Avcılar
www.youtube.com
hocam kuşumun ırk'ı cinsi nedir bir bakar mısınız

Senin kuş yerli güzel bi kuş eğitim konusunda favorim once yerli sonra hollanda.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:33 -->-> Daha önceki mesaj 21:32 --

Emeğine sağlık çalışma güzel olmuş ırk konusunda sıkıntı yaşayan arkadaş sayısı çok fazla forumda