Karadeniz Pet

Şahmettin GÜNEŞ Ile Sektörel Sohbetimiz

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
DSC0004-620x411.jpg

Mesleğe nasıl başladınız?
Bu sektörün en eski insanlarından biriyim. Ortalama 22 yıldır bu sektördeyim. Sektöre ilk başladığımızda daha başlangıç noktasındaydık. Şuan sektörümüz Tarım Bakanlığı’nın çıkardığı kanuna göre, bu sektörde gerçekten adaletli, dürüst çalışan insanların yeri var. Şu anda Türkiye’de tek ruhsatı olan çiftliğiz. 4 tane şubem var. Şubelerimin de hepsi ruhsatlı. Yeni çıkan yasalara göre; ruhsat almayanlara zaten Tarım Bakanlığı bunların gerekli bilgilerini veriyor. Bu işi hakkıyla yapanlar, bu sektöre emek verenler devam edecektir, etmeyenler kapatılacaktır.

Ülkemizdeki pet sektörünü nasıl değerlendirirsiniz?
Hayvan satışı dünyanın her yerinde var. Merdiven altında mama satanlar, kaçak yolla yapanlar değil; uygun koşullarda, işini hakkıyla yapan, geniş yerler için güzel bir iş. Merdiven altı satış yerleri kapandığı taktirde bu sektör gelişecektir.

Kadıköy Belediyesi’nin kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Pet shoplar olarak % 80 imiz haksız durumdayız. Bize 2012’nin 3. ayında Tarım İl’den gelip herkese imza attırdılar, 2012’nin sonuna kadar herkes ruhsatını alacağına dair. 2013 geldi sadece 21 kişi ruhsatını aldı. 800 kişiden sadece 21 kişi ruhsat aldı. 130 tane çiftlik var, sadece 1 tanesi ruhsatlı. Ben bu kararı destekliyorum. Gerekli şartları yerine getirmeyenler kapatılsın.

Mesleğinizde zorluklarla karşılaştınız mı?
Çiftlik kurmak kolay değil. Çiftliğimde 400 tane hayvan var. Türkiye’de resmi ithalat yapan 2 firmadan biriyim. Geriye kalan 800 kişi hiçbir ithalatı olmadan yıllardır bu hayvanları satıyor. Benim firmamda 38 kişi çalışıyor. Akvaryumdan başlayarak bu seviyelere geldim. Firmam çok karalandı. Çok şikayet edildi. Üzerime haksızca gelindi. Ona rağmen yükselmeye devam ettim. 1 ayda 72 kez denetleme geçirdim. Fakat ruhsatım, tüm belgelerim olduğu için altından kalktım.

Çiftliğinizde ne tür hayvanlar var, nasıl bir çalışma izliyorsunuz?
Çiftlikte 10 kişi çalışıyor. Bütün hayvan ırklarını üretiyoruz. 400 tane hayvan var. Çiftlikte sadece kedi ve köpek besliyoruz. Yasal olmayan hiçbir hayvanı çiftlikte barındırmıyorum. Macaristan ve Bulgaristan’dan ithal ediyoruz. Yolda da hayvanların sağlığı için, 8 saatlik duraklarda durdurup, 6 saatlik istirahat verdiriyoruz. Sonra tekrar 8 saatlik yola çıkarıp çiftliğe getiriyoruz. Burada koşullarımız Avrupa Birliği standartlarındadır. Ben isterdim ki hayvanlar dışardan ithal edilmek yerine bizim ülkemizde üretilsin. Hava şartlarımız da aynı hatta daha sıcak. Ama yapamıyoruz. Çünkü bu işi yapanlara darbe vuruluyor. Üretim yapacaklara devlet teşvik primi veriyor.

MaşAllah işlerini böyle hakkıyla alnının akıyla düzgünce yapanları Rabbim böyle yüceltir. Allah tekerine taş değdirmesin hakkında hayırlısı olsun ustamızın.

Geri