Karadeniz Pet

Şakir oldu Shakira :)

Arda Can Kasap

Yeni Üye
Herkese merhabalar...
Burdada sordugumda disi diyenler cikmisti kusum icin.İyice sorup soruşturdum evet dişiymiş:) Tabi başta zor oldu benim için zira 3 aydır oğlum diye sevdigimiz kuş dişi çıkıyor kolay değil.Şakir olan adını Shakira yaptık :)
Nese soruma geleyim.
İlk kez dişi kuş besledigimden birkac biseyi ögrenmek istedim.

1-)Tamam 3 ayı doldurduk ama dişi oldugunu yeni ogrendigim icin sunu bilmek istiyorum öncelikle dişi bir kuşun bakımı icin ekstradan yapmam gereken birsey varmı.Ne bileyim yaşi ilerledikce yanina eş almalimiyim mesela ne zaman almaliyim kac ayliga ulastiginda almaliyim.Veya tek bakamazmiyim disi bir kuşa.

2-)Dişi bir kusu kendime nasil alistirabilirim.Dedigim gibi 3 ay oldu kusu alali ama ben hep erkek sandigimdan ısırmalarinı sorun etmiyordum eninde sonunda alisir diyordum.Suan sırtima omzuma konuyor kafasina estiginde öpüyor falan ama hala kızmaları bagirmalari mevcut.Bu tepkileri nasıl olabildiğince azaltabilirim.

Teşekkürler iyi geceler

Kizginliga girmedigi surece sikinti yok. Kizginliga girdiginde bu sevecen tavirlari kalmiyor. Kendini soyutluyor. Vede yumurtluyor. Kac tane yumurtlayacagi belli olmuyormus. Yaptigim arastirmalara gore yumurtlamaktan olenlerde mevcutmus. Bu surecte bakim zorlasiyor. Hayvan zayifliyor. Hem gucunu korumak icin bakmak zorundasin, hemde kizginliktan ciksin diye fazla enerji yuklememen lazim.
Diyelimki bu duruma uzuldun yanina es alayim dedin, kizginligin gerginligi ile anlasamiyor yada aldigin kus yuz vermiyor , boyle oluncada disi daha sinirleniyor falan

Her disi kizginliga giriyormu ? Girmeyenleri biliyorum.
Eger ben ilerde es alabilirim diyorsan simdi almani tavsiye ederim. Hazir kusunda ufakken bulmak kolay olur. Esli oluncada egitmek, alistirmak zor diyolar. Yok ben es almam tek bakicam dersende hayirli olsun.

Kizginliga girmedigi surece sikinti yok. Kizginliga girdiginde bu sevecen tavirlari kalmiyor. Kendini soyutluyor. Vede yumurtluyor. Kac tane yumurtlayacagi belli olmuyormus. Yaptigim arastirmalara gore yumurtlamaktan olenlerde mevcutmus. Bu surecte bakim zorlasiyor. Hayvan zayifliyor. Hem gucunu korumak icin bakmak zorundasin, hemde kizginliktan ciksin diye fazla enerji yuklememen lazim.
Diyelimki bu duruma uzuldun yanina es alayim dedin, kizginligin gerginligi ile anlasamiyor yada aldigin kus yuz vermiyor , boyle oluncada disi daha sinirleniyor falan

Eger ben ilerde es alabilirim diyorsan simdi almani tavsiye ederim. Hazir kusunda ufakken bulmak kolay olur. Esli oluncada egitmek, alistirmak zor diyolar. Yok ben es almam tek bakicam dersende hayirli olsun.
Bravo dostum. Çok güzel açıklamışsın. Bize de sadece onaylamak düşer.

Bir olay ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi...