Karadeniz Pet

1.5 aylık muhabbet kuşunda popoya dışkı yapışması

Kboncuk

Yeni Üye
Merhaba. Muhabbet kuşumu yeni aldım. Aldığımda popo kısmı ve ona yakın tüyleri pisti az da olsa şimdi arada poposunda dışkı görüyorum 2 gün oldugu için geleli genelde kafes içinde sabit duruyor yem yiyor dışkısında ishal gibi problemleri yok. Ama dediğim gibi arada tüylerine ve poposuna dışkısı yapışabiliyor kendide rahatsız oluyor. Bu yüzden bugün ılık su ile poposunu ve tüylerini temziledim. Bunun olması normal mi yoksa bagırsak problemimi var?

Eve yeni geldiği için sulu dışkı ilk günler görülebiliyor.

Merhaba. Muhabbet kuşumu yeni aldım. Aldığımda popo kısmı ve ona yakın tüyleri pisti az da olsa şimdi arada poposunda dışkı görüyorum 2 gün oldugu için geleli genelde kafes içinde sabit duruyor yem yiyor dışkısında ishal gibi problemleri yok. Ama dediğim gibi arada tüylerine ve poposuna dışkısı yapışabiliyor kendide rahatsız oluyor. Bu yüzden bugün ılık su ile poposunu ve tüylerini temziledim. Bunun olması normal mi yoksa bagırsak problemimi var?

Popoya dışkı yapışması normal değil. Muhtemelen kabız. Yeminde aspur ve sarı darı oranı fazla olabilir. Bonnie marka yem kullanın ve salatalık, marul yedirin.

Popoya dışkı yapışması normal değil. Muhtemelen kabız. Yeminde aspur ve sarı darı oranı fazla olabilir. Bonnie marka yem kullanın ve salatalık, marul yedirin.
Sizler daha tecrübelisiniz tabi lakin internette okuduğum kadarıyla yavru kuşların poposun da dışkı kalması normal dir temizlemeyi bilmedikleri için zamanla düzelicektir diye yazılar okudum bunlar yanlış bilgimi

Sizler daha tecrübelisiniz tabi lakin internette okuduğum kadarıyla yavru kuşların poposun da dışkı kalması normal dir temizlemeyi bilmedikleri için zamanla düzelicektir diye yazılar okudum bunlar yanlış bilgimi

Temizlemeyi bilsin yada bilmesin kuş dışkısını yaptığında yapışmaz hiç bir zaman. Kuş dışkısını yapınca popoda kalır sonrada kendi temizler diye bişey yok yani ;) Dışkısını yapınca direk düşer, popoya yapışmaz. Yapışıyorsa yüksek ihtimalle kabızdır.

He belki şu olabilir. Yavru kuşlar yuvada iken poposuna veya diğer taraflarına dışkı bulaşabilir. Ama yuvada değilde kafesteyse, yavru olsun yada olmasın dışkının yapışması kabızlık işaretidir. Ve kabız kuşların yeminde aspuru azaltıp keten tohumunu arttırmak gerekir ve sulu sebzeler yeşillikler verilmesi gerekir.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim yeşillik yedirmeye çalısacagım :)

Geldiğinden beri bir kere su içti yeşilliğede alışkın değil nasıl yapacagım bilmıyorum

Geri