Karadeniz Pet

1 hafta arayla tüy dökümü devamlı kaşıntı yorulma

cetu

Meraklı Üye
Merhaba
7 yaşındaki muhabbet kuşum 1-2 aydır devamlı tüye girip duruyor 1 hafta duruyor 1 hafta döküm kaşıntı başlıyor bazen resimdeki ufak tüyler dışında büyük tüylerde görüyorum sebebi ne olabilir? Yemi değişmedi, aralık sonu eşi öldü 2 gün önce yavru bir dişi aldım henüz yanyana koymadım kafesinden çıkıp dişinin kafesine gidip onu izliyor vs. Stres yada değişen havalar buna sebepmidir ve öyleyse ne yapılmalı? Röhnfried amin forte ve yulaf kullanımı bu süreçte nasıl olmalı? Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 5743604B-2B91-4B4C-A14C-248F8BE5632B.jpeg
    5743604B-2B91-4B4C-A14C-248F8BE5632B.jpeg
    496.9 KB · Görüntüleme: 17
  • 9C43C749-D2EB-4FCD-B144-A3576D036F8D.jpeg
    9C43C749-D2EB-4FCD-B144-A3576D036F8D.jpeg
    341.6 KB · Görüntüleme: 17
  • 5EFFC334-A39C-4400-A49F-9D775EB550E5.jpeg
    5EFFC334-A39C-4400-A49F-9D775EB550E5.jpeg
    319.1 KB · Görüntüleme: 17
Erkekten max 1 yıl sonra gelmişti yine 6 seneyi devirdiler birlikte. Stres kaynaklı olduğunu bende düşündüm bu sebeple yeni arkadaş alma olayına gittim. Ama bahsettiğim gibi erkek kuş doğuştan sakat uçmuyor yürüyor zıplıyor ama çok sakin bir kuş dişi yavruda olsa ona zarar verir diye bir araya getiremiyorum. Stres kaynaklı dökümler için tavsiyeniz nedir?

Erkekten max 1 yıl sonra gelmişti yine 6 seneyi devirdiler birlikte. Stres kaynaklı olduğunu bende düşündüm bu sebeple yeni arkadaş alma olayına gittim. Ama bahsettiğim gibi erkek kuş doğuştan sakat uçmuyor yürüyor zıplıyor ama çok sakin bir kuş dişi yavruda olsa ona zarar verir diye bir araya getiremiyorum. Stres kaynaklı dökümler için tavsiyeniz nedir?
Kuşu rahatlatmak dışında yapılabilecek pek bir şey yok.

Ortam ısısını sabit tutmaya çalışın.
Yem karışımı nasıl? Yulaf, Nijer oranı nasıl?
Yulaf bir tık fazla nijer ve keten tohumu fazla yok aspur ak darı sarı darı yulaftan sonra fazla olanlar. Oranlar yüzde olarak değil göz kararı karıştırıyorum. Bir miktarda gold wings premium yumurta mamasından koyuyorum arada.

Ortam ısısnı ayarlamakta çok zorlanıyorum gece kalorifer kapanıyor ortam soğuyor ısıtıcı açıyorum biraz ısınınca kapıyorum ama sırf bunun için derece alıcam çünkü gerçekten farkındayım bazen çok ısıtıyorum kaçırıp hele dışkıyı hafif sulu görünce. Havada bir acayip bir gün başka bir gün başka

Ağırlığı 34 gr korkutuyor beni, biraz durgunlaşınca diyorum bişeymi var yemiyormu acaba diye yulaf sevdiğinden yulafı arttırıyorum. Ya fazla yulaf ya ayarını yapamadığım sıcaklık döküyor tüyü okuduklarımdan anladığım.. dışkıda arada sulanıyor bazende gece birikiyor mesela taş gibi oluyor sabah ayağıyla fırlatıyor

Geri