Karadeniz Pet

1 yaşında muhabbet kuşu evcilleştirme

culsuzbatman

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar, elime ortalama 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşu geçti. Biraz araştırma yaptım da yavruluktan sonra evcilleştirmeye çoğu kişi imkansız falan diyor. Bunun bir çözümü var mıdır ? Yani bana az da olsa alışması için yapabileceğim herhangi bir şey var mıdır ? Kuş evine sordum adam direk bunun yanında erkek kuş al çiftleşsinler sonra yavrusunu evcilleştirirsin falan dedi. Bir de hayvan su içmiyor. Yem yiyor fakat suyuna hiç ellemiyor. Bunun sebebi nedir ? İlk eve geldiğinde kafesin tellerinden inmiyordu daha yeni alıştı tünemeye falan. Yavaş yavaş alışır falan diyorum ama su içmemesi beni biraz korkuttu açıkçası.

Iciyodur sen denk gelmemissindir 1 gun su icmese sıkıntı yasar zaten. Sulugun seviyesine bakarak anlaman zor. 1 yasinda disinin sana alismasi cok zor yanina es alman iyi olur. Imkansiz diye bisey yok tabi ama guvenini kazanmak icin cok vakit gecirmen lazim.

Iciyodur sen denk gelmemissindir 1 gun su icmese sıkıntı yasar zaten. Sulugun seviyesine bakarak anlaman zor. 1 yasinda disinin sana alismasi cok zor yanina es alman iyi olur. Imkansiz diye bisey yok tabi ama guvenini kazanmak icin cok vakit gecirmen lazim.
güvenini kazanmak için onunla sadece konuşmam mı gerekiyor yoksa elimle temas etmesi gerekiyor mu ? Çok ürkek bir hayvan hemen korkup kaçıyor.

Once sure tani kafesin yerini hic degistirme eve ve kafesine alissin. Bu alisma suresince bol bol konusun. Siz onu izlerken yem yiyebilir su icebilir hale geldiginde size gorsel olarak alismis demektir uzun surebilir bu durum. Bu noktadan sonra kafesin icine elinizi sokmadan tellerin arasindan sevdigi meyve, sebze veya yulaf yedirmeye calisin. Elinizden bunlari korkmadan yemege basladiginda bu sefer kafesin icinden verin bi sure sonra avucunuzun icine koydugunuzda elinize konup yemeye baslayacak. Elle temas kurmayin, parmaginiza konmasi icin caba sarfetmeyin. Elinize konup biseyler yemege baslamissa artik insiyatif kustadir baglanirsa size aliskin bi erkek kustan daha fazla ilgi gosterir bunaltir hatta. Bu cok uzun surec baya sabirli olmaniz ona o haliyle katlanabilmeniz ve uzaktan sevebilmeniz lazim.

Alışmaz kesin diyen varsa hata eder. Gereken ilgi ve sevgi ile alışır. Yukarda önerilenleri yapın.

Arkadaşlar merhabalar, elime ortalama 1 yaşında dişi bir muhabbet kuşu geçti. Biraz araştırma yaptım da yavruluktan sonra evcilleştirmeye çoğu kişi imkansız falan diyor. Bunun bir çözümü var mıdır ? Yani bana az da olsa alışması için yapabileceğim herhangi bir şey var mıdır ? Kuş evine sordum adam direk bunun yanında erkek kuş al çiftleşsinler sonra yavrusunu evcilleştirirsin falan dedi. Bir de hayvan su içmiyor. Yem yiyor fakat suyuna hiç ellemiyor. Bunun sebebi nedir ? İlk eve geldiğinde kafesin tellerinden inmiyordu daha yeni alıştı tünemeye falan. Yavaş yavaş alışır falan diyorum ama su içmemesi beni biraz korkuttu açıkçası.
Benim kuşum da eve ilk geldiğinde su içmiyordu çok korkmuştum, neden içmiyor bir sıkıntı mı var acaba suyun nerede olduğunu mu anlayamadı diye ama daha sonradan bir kere denk geldim su içtiğine. Sizin kuşunuz da içmiştir denk gelmemişsinizdir. Ben de nadiren görüyorum su içtiğini.

Benim kuşum da eve ilk geldiğinde su içmiyordu çok korkmuştum, neden içmiyor bir sıkıntı mı var acaba suyun nerede olduğunu mu anlayamadı diye ama daha sonradan bir kere denk geldim su içtiğine. Sizin kuşunuz da içmiştir denk gelmemişsinizdir. Ben de nadiren görüyorum su içtiğini.
Ben de aynı şeyi düşündüm. Acaba suyun yerini mi bilmiyor diye endişelendim ama demek ki ben bakmıyorken falan içiyor.

Alışması imkansızmı diyolar :) kaç yaşında olursa olsun alışır ;) Bende 2-3 hafta kalsın öyle 1 alıştırırımki tanıyamazsın kuşu, bu aynı kuşmu dersin ;)

Alışması imkansızmı diyolar :) kaç yaşında olursa olsun alışır ;) Bende 2-3 hafta kalsın öyle 1 alıştırırımki tanıyamazsın kuşu, bu aynı kuşmu dersin ;)
Aynen kuş evine sormuştum o da hiç uğraşma alışmaz falan dedi. O yüzden üzülmüştüm açıkçası :) Ama yavaş yavaş ısınıyor galiba su içmiyor diye üzülüyordum az önce bir baktım kana kana içiyor. Meyve taktım kafesine onu falan da az da olsa yedi.

Geri