Karadeniz Pet

10 Yıllık Kuşumda İlk defa bir anormallik var Yardım Edin Arkadaşlar

mrtank50

Yeni Üye
Arkadaşlar En kötü 10 yıl belki 12 yıldır baktığımız aileden biri olan muhabbet kuşum yaklaşık 10-15 gündür bir sıkıntısı var.
Çok şükür bu güne kadar hiç hastalanmadı.
Ama şimdi korkuyorum bir anormallik var.
Veteriner olsa yaşadığım şehirde götüreceğim ama hep büyükbaş ile ilgiili bilgiye sahipler.

Arkadaşlar kuşumdaki sıkıntılar.
1-Dışkıda yem öğütülmemiş tüm olarak çıkıyor.
2-Kuş yemlikten yiyor ama nedendir bilmiyorum kafesin altındaki yem artıklarına iniyor ya da kafesin dışındaki yem kabından yemek istiyor.
3-Yem de sorun olabileceğini düşündüğüm için pet's family adlı yem ve asılan ballı yemlerden aldım.
4-Kuş kafeste kalmıyor zaten çok nadir girerdi sadece yem yemek ve su içmek için girerdi. Şimdi girse bile 2 dk durup geliyor üzerime koluma konuyor uyuyor.Bugun kolumda uyurken düşüyordu :)
5-Kuş halsiz biraz eskiye nazaran(1 ay) %30-40 oranında halsiz
6-Kuş kafese girdiğinde sürekli uyuyor.Belki normal diyebilirsiniz ama bizim kuş ışıklar açıkken hiç uyumazdı gece 1-2 gezerdi.Ama şimdi zorla sokarsam uyuyor kapısı acık kalırsa da kafesten çıkıyor benım üzerimde veya başka bir cismin üzerinde uyumaya çalışıyor.

Notlar:
1-Arkadaşlar bugune kadar hiç bir ilaç vitamin takviyesi vs. yapmadım.Kuş'u sadece özgür bıraktık.Bizle yattı bizle kalktı bizle yemek yedi.
2-Kafesinde kuş kumu yoktu çünkü bilmiyordum işe yaradığını .Sadece bu yuvarlak mineralli taşlardan vardı.
3-Kendimce bugün aldığım önlemler: Yeni tunekler aldım. Yeni yem aldım. Mürekkeb balığı kemiği ve kumlu tüneklerden aldım. Mineralli yuvarlak kum kayalarından aldım.
4-Çok fazla kaşınıyor Biz Yılda 1 kere yıkardık şampuanla bu sene yıkamadık sizce yıkamalımıyız.
5-Kuruma hastalıgı olabilir mi?

Arkadaşlar fotoğraf ve videoları biraz önce çektim yarın ekliyeceğim ama çekerken dikkatimi çekti. Topraklı tünekten baya kum yedi.
Belki kuruntu yapıyorum belki bir şeyi yok ama araştırmak zorundayım acı çekiyorsa çekmesini istemiyorum.

Biraz fazla yazdım herkes hakkını helal etsin. Gerekli bilgileri verebilmeniz için her bilgiyi vermeye çalıştım.

Kuş kumu olmazsa sindirim problemleri yaşayabilir hayvan. Kuşlardaki taşlık mekanizması yediği şeyleri kumlarla sıkıştıra sıkıştıra öğütmesini sağlar eğer kum olmazsa düzgün öğütemez. Kuş kumu almanı tavsiye ederim.

Ayrıca kuşun çok yaşlı belki yaştan kaynaklı bir problem olabilir. İnşallah kuş kumuyla düzelebilecek bir sorundur.

Ayni sorunu bende yasiyorum suan yemlikten yiyor sonra kafes tabanina inip attiklarini yiyor bende ilk defa karsilastim. Koksidiyoz denildi benimkine diskisina bakilarak tedavisini uyguluyoruz halsiz biraz uyuyor bizimkide devamli disari cikmak istiyor

Uzun bir süreç olduğu için megabakteri olabilir , dışkı fotoğrafı çekmeniz gerekiyor birde acilen hassas tartı alınız.Ağırlığını kontrol etmek gerekiyor.

Geri