Karadeniz Pet

12 günlük Muhabbet kuşu yavruları bacakları neden böyle? Anormal bir durum mu?

5 yumurtadan 2 yavru çıktı, yavruların biri 12 diğeri 10 günlük ama bacakları ayrık duruyor bu normal mi yoksa çarpık bacak denilen rahatsızlık mı var? Ne yapmalıyım çok acill?

IMG_20210119_142752_N~2.jpg
bu şekilde duruyorlar eğer çarpık bacak durumu varsa erkenden müdahale etmek istiyorum.

benim en küçük yavrum da böyleydi bende çarpık bacak olacak diye korktum ama büyüyünce düzeldi şuan sağlıklı tecrübeli arkadaşlar yinede bir yorum yapsın

Yuvalıkta mısır granülü yada talaş kullanmazsanız çarpık bacak durumuna kapı açmış olursunuz. Yuvalığa mısır granülü yada çam talaşı koyun bacaklarda toparlama olmaz ise profesyonel çarpık bacak kelepçesi alın, yavruluk dönemi geçmeden kullanmanız lazım aksi halde daha sonra düzelmez.
Aslında biz koyduk talaş ama dişi kuş istemedi ve yuvadan attı, yuva için iplikler oluyor onlardan da almıştık onları da istemedi, kendi tüyleriyle hazırladı. Görünen folluğu bile yerinden söküp attı bu yeni bir yuva olduğu için orda duruyor folluk. Fotoğrafta yuvanın boş olma sebebi dün yuvayı temizlemek amaçlı değiştirdim o yüzden.

Kuşların her ikisine de uyguladım kelepçeyi ama ikisi de çok rahatsız oldu , o yüzden çıkartıp lastik toka taktık hafif bol gelecek şekilde, yavrunun teki düzelme göstermeye başladı lastik toka takınca ama diğeri ne takarsak takalım istemiyor bir şekilde kurtuluyor ayağındakinden kelepçe dışında , kelepçe de iz yapıyor ve yavrular çok rahatsız oluyor. Ne yapmalıyım bu diğer yavru için? Bir sürü yol denedim ama olmuyor. Pes etmek istemiyorum. Yumuşak bir örgü örüp onu da denedim ondan da kurtuldu, lastik tokayı da kıpırdayarak bir şekilde atıyor, sünger kullandım onu da çıkarttı annesi de çıkartmış olabilir, kelepçeyi de istemiyor ötmeye başlıyor takar takmaz. Başka ne gibi yöntem kullanabilirim lütfen tavsiye verin. Kuşların biri 18 diğeri 16 günlük oldu.

Kuşların her ikisine de uyguladım kelepçeyi ama ikisi de çok rahatsız oldu , o yüzden çıkartıp lastik toka taktık hafif bol gelecek şekilde, yavrunun teki düzelme göstermeye başladı lastik toka takınca ama diğeri ne takarsak takalım istemiyor bir şekilde kurtuluyor ayağındakinden kelepçe dışında , kelepçe de iz yapıyor ve yavrular çok rahatsız oluyor. Ne yapmalıyım bu diğer yavru için? Bir sürü yol denedim ama olmuyor. Pes etmek istemiyorum. Yumuşak bir örgü örüp onu da denedim ondan da kurtuldu, lastik tokayı da kıpırdayarak bir şekilde atıyor, sünger kullandım onu da çıkarttı annesi de çıkartmış olabilir, kelepçeyi de istemiyor ötmeye başlıyor takar takmaz. Başka ne gibi yöntem kullanabilirim lütfen tavsiye verin. Kuşların biri 18 diğeri 16 günlük oldu.
Diğeri bu saatten sonra düzelmez ama umudunu kaybetme sünger falan dene kelepçe ayağını sıkıyorsa büyük boy al belki de büyük boy olduğu için kurtuluyor küçük boy ay dene her yolu

Diğeri bu saatten sonra düzelmez ama umudunu kaybetme sünger falan dene kelepçe ayağını sıkıyorsa büyük boy al belki de büyük boy olduğu için kurtuluyor küçük boy ay dene her yolu
Kelepçeden kurtulamıyor ama iz yapıyor ve küçük geldiği için istemiyor , 4mm bulabildim en büyük . Daha büyüğünü bulamadım. Kelepçeden önce sünger denedim süngeri annesi çıkartıyordu. Lastik ve o örgü ipi kendisi çıkarttı. Araştırdığım bütün yolları denemiş sayılırım ve başka yöntem bulamıyorum. Bildiğiniz başka bir yöntem varsa uygulamak istiyorum çünkü süreç gecikmeye başladı

Kelepçeden kurtulamıyor ama iz yapıyor ve küçük geldiği için istemiyor , 4mm bulabildim en büyük . Daha büyüğünü bulamadım. Kelepçeden önce sünger denedim süngeri annesi çıkartıyordu. Lastik ve o örgü ipi kendisi çıkarttı. Araştırdığım bütün yolları denemiş sayılırım ve başka yöntem bulamıyorum. Bildiğiniz başka bir yöntem varsa uygulamak istiyorum çünkü süreç gecikmeye başladı
Eğer küçük geliyorsa bulamıyorsanız kelepçeyi ısıt ateşe yakın tutma ama kuşun ayağından biraz daha kalın tahta demir birşeyle genişlet başka çare gelmiyor aklıma ama dene kelepçeyi büyütmeye çalış

Ayağı düzelen yavrunun fotoğrafını atar mısın

Eğer küçük geliyorsa bulamıyorsanız kelepçeyi ısıt ateşe yakın tutma ama kuşun ayağından biraz daha kalın tahta demir birşeyle genişlet başka çare gelmiyor aklıma ama dene kelepçeyi büyü

Ayağı düzelen yavrunun fotoğrafını atar mısın
Bugün biraz fazla uğraştığım için anneyi daha fazla rahatsız etmek istemiyorum ama yarın atabilirim

Ekli dosyayı görüntüle 51192bu şekilde duruyorlar eğer çarpık bacak durumu varsa erkenden müdahale etmek istiyorum.

Bu şekilde dik durabilmeye başladı şuan yatar pozisyonda , ama diğer mavili olan yavru her şekilde çözüyor çözüm arıyorum birazdan yine tokayı deneyeceğim
Anne ayağında bir şey istemeyen yavruyu beslemiyor ama diğer yavruyu tıka basa doyuruyor nasıl bir yol izlemem lazım

Geri