Karadeniz Pet

15 günlük yavrulara yazık olmasın

ibrahim_var

Yeni Üye
merhaba, kuşlarımın 15 günlük yavruları varken şimdi tekrardan çiftleşmeye başladılar, erkek kuşu ayırayım mı ne yapayım bilemedim
Dişi kuş aklamaları dışarıda kalmaya başladı gündüzleri yavrularını gözlemlediğim kadarıyla besliyor
Yardım edin lütfen

Değişmeli yapabilirsiniz erkek de besliyorsa. Şimdilik bir süre erkeği ayırın dişi beslesin.

Erkeği başka kafesle koyabilirim, başka tavsiyesi olan var mı?
Eve 4 saat sonra gideceğim

Kuşları besleyen kuşlarla kalsın diğerini ayırın bir müddet. Elma gibi besinler yedirin kızışmayı azaltır hem de vitamin kaynağıdır.

Sıra ile bir gün erkeği bir gün dişiyi alin kafesden bakın hangisi daha iyi besliyor yavruyu ona gore birisini bırakın lakin bazı kuşlar yuvada yavru varken de kulucka yapabiliyor bunuda dikkate alın derim ama garanti olsun derseniz dedigimi yapın ayırdığınız kusa herhangi bir şey vermeyin bırakın kızışsın yavru bakan ise elma yedirin veya banyo verin sakinleşir azar azar da yulaf verin kusu serinletir yavrular tamamen yeme düşünce birleşir ler gene
merhaba, kuşlarımın 15 günlük yavruları varken şimdi tekrardan çiftleşmeye başladılar, erkek kuşu ayırayım mı ne yapayım bilemedim
Dişi kuş aklamaları dışarıda kalmaya başladı gündüzleri yavrularını gözlemlediğim kadarıyla besliyor
Yardım edin lütfen

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

Dün gece ,kafese el sürmek istemedim, kuşlar sitrese girer diye.
mama, su ve yavruların kontrolü Harici kafese yaklaşmıyorum bunlar benim 10 sene sonra ilk yavrularım
Bu halde ilken iki günde bir banyo versem, günlük mamalarına elma ve yulaf eklesem saçma bi şey mi yapmış olurum yok sa olabilir mi?

Dün gece ,kafese el sürmek istemedim, kuşlar sitrese girer diye.
mama, su ve yavruların kontrolü Harici kafese yaklaşmıyorum bunlar benim 10 sene sonra ilk yavrularım
Bu halde ilken iki günde bir banyo versem, günlük mamalarına elma ve yulaf eklesem saçma bi şey mi yapmış olurum yok sa olabilir mi?
Olmaz ama erkeği sakinleştirme çalışana kadar ayırmayı deneyin

upload_2018-10-7_16-57-2.jpeg

Son halleri bu şekilde

Normalde yeni çiftleşmeye başlardılarsa ise yavrular 15 günlük dersek 1 hafta 10 güne normalde ilk yumurta gelir o zamana kadar da yavrular baya toparlanmış olur ama dişi erkenden yavruya ilgiyi keser ve baba da ilgil3nmezse tehlike şimdi sizin atamanız gerekn baba yavruları besliyor mu anne ilgiyi keserse yavruya bakar mi bunu kontrol edin bu arada mamalara elma katın kafese elma asin tarcın havuç ve nijer içerikli kizistirilar vermeyin

Son 5 saat cameranın önüne geçtim filim izler gibi kuşları izliyorum
erkek dişiyi devamlı rahatsız ediyor bi lokma veriyor sonra hemen üstüne çıkmaya çalışıyor , anne garibim bi içeri bi dışarı
gündüz iki defa çiftleştiler, gördüğüm yavrularla pek işi Yok erkeğin

Son 5 saat cameranın önüne geçtim filim izler gibi kuşları izliyorum
erkek dişiyi devamlı rahatsız ediyor bi lokma veriyor sonra hemen üstüne çıkmaya çalışıyor , anne garibim bi içeri bi dışarı
gündüz iki defa çiftleştiler, gördüğüm yavrularla pek işi Yok erkeğin
O zaman erkeği aklı fikri diside diside iki arada bir derede kalmış 2 3 gündür çiftleşme devam ediyorsa hafta sonuna ilk yumurtanın gelmesi yakındır tahminim.bu sürede kuşlar baya buyur takipte kalın

Arkadaşlar yavrularım son durumu bu şekilde, dişi kuşun kuyruk yine aşağı yukarı haraketlere başladı kanıtlar düştü, yumurtlarsa yavrulara bakmayı tamamen keser mi? Ne önerirsiniz

Ekli dosyalar

• 15920508-3D11-48D8-AD2C-820096007D38.jpeg
    15920508-3D11-48D8-AD2C-820096007D38.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 73
Yavrulara bakıp bakmaması kuşun karakteri ve bakıcılığı ile ilgili, bazı kuş bakar bazı kuş bakmaz, bazıları dövüp öldürebilir bile.
Yuvalığa dal darı koyun yavrular yem kırmayı öğrenir didikliye didikliye.
Zaten yakında yuvadan atlarlar.
Kuyruklarını ve anüs bölgesindeki tüyleri tamamlayınca yem kırmayı da öğrenmişse ayırın kafesten.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kuşlarım, kefeni yırttı inşallah

Ekli dosyalar

• AAE1EF83-A3DF-4F58-9010-E4FFB85C00CD.jpeg
    AAE1EF83-A3DF-4F58-9010-E4FFB85C00CD.jpeg
    951.6 KB · Görüntüleme: 68
Ya bir şey söyleyeceğim konuyu okudum da herkes neden yavruları doğal büyümesine bırakmıyor ki. Kuş çiftleşir ciftlesmez yumurtlamayor ve yavru da hemen gelmiyor. Nereden baksan 15 günlük bir süreç, e yavrular zaten 2 haftalık. Bırakın akışına arkadaş.

Çifti dinlendirmek ise derdin anlarım ama yavrulara bakmaz diye boşuna düşünüyorsunuz.

Yavrular ilk yavru çıkar çıkmaz alırsınız yuvaliktan
Baktın beslenemiyor. Elle besleme ile 3-5 gün idare eder, yem kırmasını elbet öğrenir.

Doğal bir süreç bu..

mobil uygulama ile gönderildi.

Kafesimin son durumu bu şekilde
Kafesin tabanına yem koydum yavrulardan biri atladı diğerleride yakında çıkacak gibi
Şu saatten sonra önerileriniz nedir arkadaşlar
Yerdeki kuş, yavru kuşum
sarı olan anne
teldeki ise baba

Ekli dosyalar

• 23DCF6AF-6F6A-4A1E-A000-59FEC7F38A97.png
    23DCF6AF-6F6A-4A1E-A000-59FEC7F38A97.png
    3.4 MB · Görüntüleme: 62
Kafesin tabanına yem koydum yavrulardan biri atladı diğerleride yakında çıkacak gibi
Yerdeki kuş, yavru kuşum
sarı olan anne
teldeki ise baba
Yavrunun yem kirdigindan emin olunca ayırın anne baba zarar verebilir

Yerdeki kuş, yavru kuşum
sarı olan anne
teldeki ise baba

Yem kırmayı çabuk öğrenmesi için dal darının yanında aspur da verebilirsiniz.
Yavru kuşun da mama yiyebilmesi için eğer tüneklere çıkamıyorsa mamayı yerden başka bir kapta servis edin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri