Karadeniz Pet

Rhymcuk

Yeni Üye
Merhabalar, benim 2 çift muhabbet kuşum var. İlk çiftim normal yeşil erkek (fıstık) ve kobalt mavi dişi(paşa evet paşa) diğer çiftim ise gökkuşağı erkek(pastel) ve zeytin yeşili dişi(bonibon). Öncelikle söyleyeyim 2 dişi kuşum da erkeklerden büyük. İki çiftim de kafeslerine odalarına ve kafeslerinin yerlerine alışkınlar kafesler rüzgar almayacak şekilde yerden yaklaşık 1,5 metre yukarıda. İlk çiftim fıstık ve paşa yuvalığa giriyorlarlar, yem kusuyorlar, fıstık paşayı hiç ellettirmiyor, çok kıskanıyor, hiç ısırmayan kuş kanatmaya başladı, çiftleşme girişimlerini gördüm. Kafesleri en büyük boy kafes. Bu çiftimden kızıştırıcı yem takviyesi ve çiftleşme sesi ile kesin yavru alabileceğimi düşünüyorum. Şimdi sorun diğer çiftimde, bonibon tek büyüdü ve stres yumurtası yaptı, sahiplendim ve yanına eş aldım. Bu çiftimde de çiftleşme girişimi gördüm, yem kusmaya şahit olmadım ama birbirlerini karşıdıklarını gördüm. Erkek kuşum pastel ele alışkın değil, kafesin içine elimi soktuğumda bile yuvalığa kaçıyor, diğer her kuşum ele, insana, omza alışkın. Bonibon'u kıskandığını görmedim, ilk çiftimde erkek dişiyi aldığımızda dışarı çıksak peşimizden gelip saldırıyor. Acaba bu çiftimden nasıl yavru alabilirim, eş tutmuşlar mıdır? Beni aydınlatır mısınız?