Karadeniz Pet

2 kusumdan genc olanin tuy sorunu

Bycuba

Yeni Üye
Merhabalar
2 muhabbet kusu besliyorum, ayni kafeste kalmaktaydilar fakat birinin tuylerinin cok sik dokuldugunu ve bazende kirildigini farkedince belki digerinin siddetine maruz kaliyor diye ayirdim.
sorunlu olan kusuma gerekli b vitamini takviyesi yaptim fakat daha bir farklilik goremedim. su anda malesef ucma yeteginide kaybetti.
Bir kac fotogref ekliyecegim, yardim olabilecek bilgisi olan guzel insanlara simdiden tesekkurler.
full

full

full

french molt bazı kuşlarda kuyruk ve uçma tüyleri en başta ne zaman uzasa dökülür kendi kendine tedavisi yok bildiğim

French Molt'a benziyor fakat hava almayan üretimhanelerde doğan yavrularda tüy dibi çürümesine de rastlanılabiliyor. Fotoğraftan yaşını anlayamadım, eğer 3-4 aylık civarında bir kuş ise tüy dipleri çürüyor olabilir. Dökülen tüylerin diplerinde siyahlık var mı? Tedavisi B vitamini takviyesi, yulaf ve içeriğinde çeşitli sebzeler barındıran vitaminli yumurta mamaları.

French Molt'a benziyor fakat hava almayan üretimhanelerde doğan yavrularda tüy dibi çürümesine de rastlanılabiliyor. Fotoğraftan yaşını anlayamadım, eğer 3-4 aylık civarında bir kuş ise tüy dipleri çürüyor olabilir. Dökülen tüylerin diplerinde siyahlık var mı? Tedavisi B vitamini takviyesi, yulaf ve içeriğinde çeşitli sebzeler barındıran vitaminli yumurta mamaları.
Yok hocam dokulen tuy koklerinde curume veya kararma yoktu.

O halde kuşunuzda French Molt var, diğer tüylerin de dökülmemesi için kuşunuza çok iyi bakmanız gerekiyor.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yok, ilk başladığı zamanlarda fark edilirse vitamin ve mama takviyeleri ile düzeltilebiliyor.

Aşağıya, forumdaki bir arkadaşın kuşunu iyileştirdiğini belirterek paylaştığı tedavi yönteminin linkini ekledim. İsterseniz siz de deneyebilirsiniz.

French molt'un henüz bilinen net bir tedavisi bulunmamakta, kimi deri altı enjeksiyonla düzelttim diyor, kimi b vitamini ile kimi destekleyici spreyleme ile...

Anaçların tüylerini yolduğu yavrularda french molta benzer tüy sorunu olabiliyor ve 5-6 ay gibi uzun bir süre tüy sorunu devam edilebiliyor bu süreçte yapılan uygulamalar destekleyici olabiliyor fakat bu tür yolunmalara french molt diyemeyiz. Aynı zamanda ben kuşumu şu yöntem ile french molt'tan kurtardım diyen üyelerin önerileri diğer bir kuşta işe yaramayabiliyor.

Sağlıklı olan; Kanat kökleri, kanat altı gölgelerinde açık yada kapalı yaralar yok ise tüy destekleyici vitamin takviyeleri kullanarak tüy gelişimini desteklemek olacaktır. Açık yara, kanama gibi durumlarda öncelik o bölgenin doğru ilaç kullanımı ile düzeltilmesi olacaktır.

Geri