Karadeniz Pet

2.yumurta ama hala disi yatmiyor

Hulyaa

Paylaşımcı Üye
Merhaba. Pazar gunu yumurtlayan kusum cahilligim yuzunden pazartesi gunu yumurtasini kirmisti. Bugun cok fazla yuvalikta yatti ve yine yumurtlamis oldugunu dusundum. 1 saat once disi yuvadayken isigi kapattim.(bulunduklari yer gun isigi pek almiyor evin en sessiz yeri diye oradalar) Yarim saat sonra telefonun ekran isigiyla (yani los isik) iceri girdim. Disi hala yuvada mi diye baktim ikisi de tunekte. Yuvaliga bakim dedim. Yine ekran isigiyla baktim yuvaligin en uc kisminda 1 tane yumurta var ciktim disari.tahminim ilk yumurtlama seruveni onun icin. Acaba isik olmadigi icin yatmiyor olabilir mi? Isiklarini her zaman acik mi biraksam?

Merhabalar kafes her zaman oradamıydı yoksa daha sonra mı aldınız odaya

Isıksızda olabilir onemli gece uyumaya ihtiyacları var. Ilk kuluckası nasıl ne kadar yatacagini kimi kus bilir kimi bilmez 2. Yumurtadan sonra veya 3. Yatabilir bunlarda olmazsa.
2 kuluckada kesin yatar ama siz çok karışıyorsunuz anladığım kadarıyla, siz gerekli ihtiyaclarını karsılayıp gerisini onlara birakin çok sık mama vermeyin yumurta surecinde dıskıları degisebilir gunluk yem su tazelemek icin gidin gerekli ihtiyaclari verin bakin cikin.

Yumurtlama döneminde rahatsız etmemelisiniz kendi hallerine bırakmalısınız. Ayrıca kendilerini güvende hissetmeleri için kafesi yüksek yere ve insanların az da olsa göremeyeceği yere koyun. Ancak bazı durumlarda yumurta boş olabilir ve yumurtaya yatmıyabilir kalsiyum alması gerekir harşlanmış yumurta 4 günde bir vermelisiniz, şunlara da neden olabilir dişi kuş strese girmiş olabilir ama bu sorun değil önemli olan yumurtlayabilmesi bazı kuşlar çiftleşmez yumurta vermez. Yumurtlayan kuş istediği zaman yine yumurtlar dert etme. ;)

Hayvanların çoğunda (bazılarında öncelik yavrudur) önce kendi yaşamını devam ettirme güdüsü vardır. Dişi kuşunuz rahatsızlığından dolayı önce kendi sağlığını düşünüyor olabilir, tecrübesizlik, stres veya rahatsız olma gibi durumlar da kuluçkaya yatmamasına sebep olabilir, gelecek yumurtalarda kuluçkaya yatmaya başlayabilir. Beslenmesine özen gösterin. Iki günde bir taze yumurta maması hazırlayıp verin. Probiyotik kullanarak varsa stres azaltılabilir.

Kuslarimi rahatsiz etmiyorum kesinlikle mama su haricinde giriyim de izleyeyim yapmam gozlerinin icine baka baka. genelde kapi arasindan gozlem yaparim kuslarimin hareketini 3 4 dk izlerim yanlarina girmem yani. Sonucta ilk yumurtalamasi yumurta tikanmasi yasamasindan korktugum icin tavirlarini takip ederim oyle bi durumda erken mudahale etmem lazim. Bu sabahta hic yanina girmeden 2 kez kapi arasindan baktim hala tunekte. Kafes yeri hic degismedi ama yuvaligin sirt kismi acikta galiba bu da kusumu rahatsiz ediyo cunki yuvaliktan cikip etrafini kontrol ediyo surekli oralari kapatsam mi

Kuslarimi rahatsiz etmiyorum kesinlikle mama su haricinde giriyim de izleyeyim yapmam gozlerinin icine baka baka. genelde kapi arasindan gozlem yaparim kuslarimin hareketini 3 4 dk izlerim yanlarina girmem yani. Sonucta ilk yumurtalamasi yumurta tikanmasi yasamasindan korktugum icin tavirlarini takip ederim oyle bi durumda erken mudahale etmem lazim. Bu sabahta hic yanina girmeden 2 kez kapi arasindan baktim hala tunekte. Kafes yeri hic degismedi ama yuvaligin sirt kismi acikta galiba bu da kusumu rahatsiz ediyo cunki yuvaliktan cikip etrafini kontrol ediyo surekli oralari kapatsam mi
Bunları yapıyorsanız kapatmanıza gerek yok

( Resim yeni degil ) haliyle kafesin etrafi acik oldugu icin yuvaliga girmeden ustune yanina surekli bakar nicin bakar anlamadim. Tereddutlu surekli kontrol ediyor. Rahatsiz edici birsey de yok orda normal fayans var. Arada kapi arasindan gozetliyorum ciflesiyolar. arada yuvada oluyo yuvadan eselenme sesleri geliyor kumlari saga sola ittiriyor galiba.

Ekli dosyalar

• 20180707_160729.jpg
    20180707_160729.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 16
Bu kadar araliktan 2 karis mesafeden nefes almadan bakiyorum :D yeter ki rahatsiz olmasinlar.
20180711_154729.jpg

( Resim yeni degil ) haliyle kafesin etrafi acik oldugu icin yuvaliga girmeden ustune yanina surekli bakar nicin bakar anlamadim. Tereddutlu surekli kontrol ediyor. Rahatsiz edici birsey de yok orda normal fayans var. Arada kapi arasindan gozetliyorum ciflesiyolar. arada yuvada oluyo yuvadan eselenme sesleri geliyor kumlari saga sola ittiriyor galiba.
Tereddüt edebilir kuş sonuçta kuşlar yavrusu veya çift olurken rahatsız etmeyin ve kendilerini güvende hissetmeleri için kafesi mümkünse üstlerde olsun ayrıca yem ve suyu haricinde birşey verme ve koymamanı öneririm

Kafes elimden geldigince yuksekte. Bulundugu yere de benden baskasi asla girmiyor. Kullanilmayan yerdeler. Gunluk su tazelemeye giriyorum genelde saat 11 gibi. 2 gunde bir de mama vermeye. su tazelerken onu da koyuyorum. Hep kapi arasindan rontgenci gibi gozetler oldum :D

Kafes elimden geldigince yuksekte. Bulundugu yere de benden baskasi asla girmiyor. Kullanilmayan yerdeler. Gunluk su tazelemeye giriyorum genelde saat 11 gibi. 2 gunde bir de mama vermeye. su tazelerken onu da koyuyorum. Hep kapi arasindan rontgenci gibi gozetler oldum :D
Benim kuşlarım da odam da maalesef göz gözeyiz ama yeni sayılırlar 1 yaşlarındalar akşam karanlıkta korkuyorlar sanırım kafese tırmanıyorlar bende gün ışığında yatıyorum :D

Bende cift olucaklarini tahmin etmedim. Daha dogrusu cift yapma gibi bi dusuncem olmamisti hic. farkli zamanlarda baskasindan sahiplendim. Bi sure ayri kafeste durdular. baktim birbirlerine ilgileri var disinin yanina erkegi saldim seninkiler gibi az kavga oldu disi kiziyodu sonradan sohbetleri ilerlemis :D yuvaligi takinca daha da samimi oldular

Benimkiler de yumurta olmasina ragmen isiklari kapatinca tunekte telde uyuyo. Butun gece orda duruyosa yumurtadan yavru cikar mi? sonradan yatar mi? Gordum ama huyu kotude onuda kirmis olabilir mi? aklimda deli sorular ya sabir diye diye geziyorum evde :D

Ben de direk dişi kuşu içine sakdım ayırmadım biraz gagalarıyla didiştiler sonra alıştılar ama bazen panik ses gürültü olunca kaçışıyorlar bu da kavgaya sebep oluyor ama çokta uzun sürmüyor :) yumurta varsa ve içi boşsa oturmaz bu yüzden 4 günde bir harşlanmış yumurta ver yesinler kalsiyum içerdiği için yumurta kırılmaz ve yumurta boş olmaz ;) ayrıca şuan benim kuşlar uyuyorlar tünekte seninkiler şu an öyle mi ?

Daha dun yumurtladi ikinciyi bos mu dolu mu bence suan kusumda bilmiyodur :D daha ilk kuluckalari bundan pek umutlu da degilim kendimi hazirliyorum :) yavru cikmasi konusundan anca tecrube edinicekler bundan. Az once gecerken baktim kenardan disi yuvada sesi solugu yok erkek kendi kendine konusuyo suluga :D

Daha dun yumurtladi ikinciyi bos mu dolu mu bence suan kusumda bilmiyodur :D daha ilk kuluckalari bundan pek umutlu da degilim kendimi hazirliyorum :) yavru cikmasi konusundan anca tecrube edinicekler bundan. Az once gecerken baktim kenardan disi yuvada sesi solugu yok erkek kendi kendine konusuyo suluga :D
Dolu yumurta beyaz boş yumurta tavuk yumurtasının zarı gibi açık beyaz olur ama yumurtlamadan önce dişi kuş iyice beslenmesi gerek o yüzden kalsiyum önemli onun için ;) ben yuva almadım :)

Yumurtasi beyazdi gordugum kadariyla. Tahminim bu sefer dokunmadi cok sukur. Mamasi eksik olmaz 2 gunde bir hazirlarim afiyetle de yerler.. simdiden yuvalik al derim kimi kusun alismasi zaman alirmis benimkiler dunden merakli gibi hemen benimsemislerdi. :D

Yumurtasi beyazdi gordugum kadariyla. Tahminim bu sefer dokunmadi cok sukur. Mamasi eksik olmaz 2 gunde bir hazirlarim afiyetle de yerler.. simdiden yuvalik al derim kimi kusun alismasi zaman alirmis benimkiler dunden merakli gibi hemen benimsemislerdi. :D
Benim erkek kuşuma dişi kuş alırken yuva almaya gerek var mı demiştim daha erken demişti önermedi kafes küçük ama almak istiyorum çifthaneli rahat etsinler :) ben yemi jungle vitaminli kullanıyorum ayrıca kuşum pencereye yakın acaba birşey olur mu hava sıcak