Karadeniz Pet

3-4 aylık yavru muhabbet kuşu alışma süreci

EtkiTepki

Meraklı Üye
Merhaba,

Merhaba 1,5 ay önce bir yavru muhabbet kuşu aldım şuan yaklaşık 3-4 aylık. Aldığımdan bu yana kafesin içinde çok iyi anlaştığımız zamanlarda oluyor birden sanki en başa döndüğümüz sürekli elimden kaçtığı zamanlarda oluyor. Elimden yem yiyor. Her türlü meyve sebze yemeye başladı ayırt etmiyor resmen muz canavarı gördüğünde deliriyor. Yıkanma kabı var koyduğumda ilgilenmiyorsam anca duşa giriyor ya da ordan su içiyor. Her akşam en az 2 saatimi onunla geçiriyorum kafesteyken onunla konuşuyorum, parmağımı tünek yapıp konmasını sağlıyorum. Haftada 2 kez uçurmaya çalışıyorum. Ama dışarıya çıktığında perdeye asılı kalıyor. Çok sakin bir şekilde gidersem parmağıma geliyor aksi halde kaçıp tekrar perdeye dönüyor arada duvara çarpıyor. Uzun bir süre ses çıkarmadan izledim sadece rahatsız etmedim fakat perdede kaldı inmedi. Her denememde bu sonuçla karşılaşıyorum ben parmağıma alıp götürmezsem kafesine girmiyor. Hafta sonları izinli olduğumda nerdeyse bütün gün benim yanımda duruyor beni izliyor sessiz duruyor arada birşeyler fısıldıyor. Konuşma eğitimi için bir kaç kelime söylüyorum kafası karışmaması için genelde cicikuş demesi için uğraşıyorum ama daha başarıya ulaşamadım. Değişken ruh hali ve dışarıda perde dışında uçması için ne yapmalıyım. Sonuçta ben uçsun diye salıyorum o yine sabit kalmayı tercih ediyor.

Kuşuna zaman ayır günde şimdilik 1 saat yeterli olur ama ayırmaktan kastım kuşu salma , perdeye gidince eline al omzuna koy , uçarsa hemen git ve yavaşça tekrar al 1,2 hafta içinde büyük ilerleme kaydedersin sonra ona bir birey gibi davran , yemek yerken mesela onuda yanına getir ve muz ver , vs. Bunları yaptıktan sonra kuş artık kaçmıyorda veya daha canlısya onu sevmeye okşamaya arada elinle tutarak banyo yaptırmaya ve bir sonraki aşama olan uzaktan çağırma eğitimine başlayabilirsin , bende 2 hafta önce bir kuş aldım ve bunları yaparak büyük ilerleme kaydettim ( fazla muhabbet kuşu duymassa iyi olur sana olan ilgisi artar kuş sesi duymassa )

Kuşuna zaman ayır günde şimdilik 1 saat yeterli olur ama ayırmaktan kastım kuşu salma , perdeye gidince eline al omzuna koy , uçarsa hemen git ve yavaşça tekrar al 1,2 hafta içinde büyük ilerleme kaydedersin sonra ona bir birey gibi davran , yemek yerken mesela onuda yanına getir ve muz ver , vs. Bunları yaptıktan sonra kuş artık kaçmıyorda veya daha canlısya onu sevmeye okşamaya arada elinle tutarak banyo yaptırmaya ve bir sonraki aşama olan uzaktan çağırma eğitimine başlayabilirsin , bende 2 hafta önce bir kuş aldım ve bunları yaparak büyük ilerleme kaydettim ( fazla muhabbet kuşu duymassa iyi olur sana olan ilgisi artar kuş sesi duymassa )

Her gün ilgileniyorum evet. Perdeye gittiğinde elime geliyor fakat omuzuma gelmiyor şimdilik kaçıyor öyle öyle alışacaktır diye düşünüyorum. Televizyon izlerken, yemek yerken hep yanımda. Kafes içerisinde okşamama izin veriyor sağ tarafına sadece sol tarafını ve başını okşatmıyor ısırmaya başlıyor. Ele alınmaya yani avuç içine alınmayı sevmiyor o yüzden duşu o şekilde yapmayı sevmiyor duş kabinine sokuyorum parmağımla sadece. Kuş sesi açmıyorum yabanileşiyor ciyaklıyor heyecanlanıp zaten binada başkasında kuşta yok o konuda rahatım. Şarkı açtığımda deliriyor kafesten çıkmak için kapısına geliyor bacağı ile kapıya vuruyor. Dediklerini yapmaya çalışmama rağmen seninki kadar uysal değil sanırım. Olacak gibi ama biraz uğraştırıcak bu :)

Her gün ilgileniyorum evet. Perdeye gittiğinde elime geliyor fakat omuzuma gelmiyor şimdilik kaçıyor öyle öyle alışacaktır diye düşünüyorum. Televizyon izlerken, yemek yerken hep yanımda. Kafes içerisinde okşamama izin veriyor sağ tarafına sadece sol tarafını ve başını okşatmıyor ısırmaya başlıyor. Ele alınmaya yani avuç içine alınmayı sevmiyor o yüzden duşu o şekilde yapmayı sevmiyor duş kabinine sokuyorum parmağımla sadece. Kuş sesi açmıyorum yabanileşiyor ciyaklıyor heyecanlanıp zaten binada başkasında kuşta yok o konuda rahatım. Şarkı açtığımda deliriyor kafesten çıkmak için kapısına geliyor bacağı ile kapıya vuruyor. Dediklerini yapmaya çalışmama rağmen seninki kadar uysal değil sanırım. Olacak gibi ama biraz uğraştırıcak bu :)
Emin ol alışacaktır , youtube de sakinleştirici müzikler var her kuşta işe yararmı bilmem ama o müziği kısık sesle açıp okşarsan belki sakin olduğu için eline olan güveni artar , muhabbet kuşları sosyal varlıklar onla bol bol konuşman sana olan ilgisini arttırır , kuşunun sapında veya direk üstünde durabilceği bir bitki varsa onun ile camın önüne koyabilirsin onu mutlu eder güneş ışığı ve manzara , ama dışarda büyük kuşlar olmamasına dikkat et bazı kuşlar avlanma korkusu ile telaşlanıp korkabiliyor , ama en önemlisi sabır , bu işler hemen olmaz bazen ,3 ay sürebiliyor tam anlamıyla eline alışması ve avuç içinde bile korkmaması

Ben 3 aylık bir kuş almayı düşünüyorum. Daha küçük olsaydı alıştırmak kolaydı . Sizce 3 aylık bir kuş ele alışır mi.

Ne demek hortlatmak. Birsey soramayacak miyiz. Yeni konu açsam niye açtın. Eski konuya yazsam niye yazdın. Ugrasamicam. Bir daha da yazmam birsey.

Ne demek hortlatmak. Birsey soramayacak miyiz. Yeni konu açsam niye açtın. Eski konuya yazsam niye yazdın. Ugrasamicam. Bir daha da yazmam birsey.
Saygılı olur musunuz, aynı konudan ikinciye açmadığınız sürece kimse size niye konu açtınız demez. Ayrıca öncesinde açtığınız konulara bende dahil olmak üzere insanlar cevap vermiş, yardımcı olmuşlar. Bu tavrınız hiç hoş değil. Bu tavırla mümkünse bir daha da yazmayın zaten.

Benim tavrimda hiçbir problem yok. Siz nasıl cevap verdiğinize bakın isterseniz. Rica minnet cevap istemiyoruz ki burada. Bu amaçla kurmussunuz siteyi biz de amacına uygun kullanıyoruz. Ben saygısızca birsey söylemedim siz kırıcı bir cevap verdiniz. Neyse uzatmaya değmez. Bir daha yazmayız... üyelikten çıkılıyorsa da çıkarız.

Benim tavrimda hiçbir problem yok. Siz nasıl cevap verdiğinize bakın isterseniz. Rica minnet cevap istemiyoruz ki burada. Bu amaçla kurmussunuz siteyi biz de amacına uygun kullanıyoruz. Ben saygısızca birsey söylemedim siz kırıcı bir cevap verdiniz. Neyse uzatmaya değmez. Bir daha yazmayız... üyelikten çıkılıyorsa da çıkarız.
Ben ne yazdığımı gayet iyi biliyorum merak etmeyin. "Hortlatmak" kelimesi oldukça nüktedandır yani espirili bir dille yazmıştım.

Ayrıca önceki konularınızda öyle memnun ayrılmışsınız ki, aynı kişi olduğunuza şüphe ettim. Evet sitenin ne amaçla kurulduğunu siz çok daha iyi bilirsiniz. Görmek isterseniz diye ekliyorum. Üyelik sildirmek isterseniz yöneticimizle iletişime geçebilirsiniz. Hoşçakalın
IMG_20230805_004348.jpg

Ben zaten memnun olduğum için yazıyorum buraya. Internette türlü türlü bilgi var. Sizin nükteli yazdığınızi anlayamazdim. Herhangi bir emoji olmadigi için azar yediğimi düşündürdü. Bana kendimi kötü hissettirdi. Neyse bende o his ile biraz tepki verdim kusura bakmayın. Yönetici ile görüşürüm tesekkur ederim. Iyi geceler.

Ben zaten memnun olduğum için yazıyorum buraya. Internette türlü türlü bilgi var. Sizin nükteli yazdığınızi anlayamazdim. Herhangi bir emoji olmadigi için azar yediğimi düşündürdü. Bana kendimi kötü hissettirdi. Neyse bende o his ile biraz tepki verdim kusura bakmayın. Yönetici ile görüşürüm tesekkur ederim. Iyi geceler.
Şu an bilgisayardan yazdığım için emoji kullanmak zor oluyor. Hepimiz insanız olur böyle yanlış anlaşılmalar.
Size de iyi geceler. Kalmak isterseniz de iyi forumlar dilerim...

Geri