Karadeniz Pet

3-4 Haftalık Kuş Bakımı Sorunu

ShiroKun

Yeni Üye
Merhabalar , dün eve yeni bir kuş sahiplendik durumu oldukça kötü. Sonradan sahiplendik annesinden ayırıp çocukların eline vermişler.Şuan evde üç tane kuşumuz var.Diğer kuşlar biraz ılımlı yaklaştı ama sonuç olarak anlayacağınız durumu kötü, kurtardık bir biçimde şimdi asıl sorun şu bu kuş oldukça küçük yemi iyi kötü yiyor. Ballı kraker yiyemiyor, ısırma konusunda da gagası oldukça güçsüz. Evde de fazla duran birisi değilim sabah 7 akşam 4 arası yokum. Bu süre zarfında ek olarak ne bırakabilirim? Büyümesine ek olarak rahat olması, huzurlu bir ortamda olması için ne yapabilirim?

gagsını güçlemdirmek adına kafesine havuç asabilirsiniz bir süre. eğer yiyemiyorsa da rendeleyip yem kutusuna koyabilirsiniz.en azından vitamini alır. zaman içerisinde kendi ayarladığınız aralıklarla meyve ve sebze takabilirsiniz. ve beslenmesine ek olarak aspur ve yulaf verebilirsiniz. ancak bu ikisi yağ yapan besinlerdir. düzenli ayarlanmalı kuşun yağ bağlanmasına engel olunmalıdır.

Yavru anlaşılan baya küçük. Aspurla besleyin yağ yapsa da gagası güçlendiğinde yağı atabiliriz vücuttan başka yöntemlerle.
Kafesini yukarıya asın ki kendini güvende hissetsin. Kafesin içini fazla doldurmayın. Rahat hareket etsin. Dal darı asın kafes tellerine. Kuşlara ballı kraker verilmesini zaten doğru bulmuyoruz çünkü çeşitli kimyasallar bulunduruyor. Suluğuna çay kaşığının ucuyla çok az olacak şekilde bal koyup karıştırın. Bir gün sonra alın suluğu ama fazla vermeyeceksiniz balı hemen kaşığın ucuyla.

Yavru anlaşılan baya küçük. Aspurla besleyin yağ yapsa da gagası güçlendiğinde yağı atabiliriz vücuttan başka yöntemlerle.
Kafesini yukarıya asın ki kendini güvende hissetsin. Kafesin içini fazla doldurmayın. Rahat hareket etsin. Dal darı asın kafes tellerine. Kuşlara ballı kraker verilmesini zaten doğru bulmuyoruz çünkü çeşitli kimyasallar bulunduruyor. Suluğuna çay kaşığının ucuyla çok az olacak şekilde bal koyup karıştırın. Bir gün sonra alın suluğu ama fazla vermeyeceksiniz balı hemen kaşığın ucuyla.
Yemi kafesin yerine döktüğüm zaman rahatça yiyor. Aspura aşırı sıcak bakamıyorum bu yüzden normal yem verme taraftarı olarak yaklaştım. Ballı krakeri de biraz vitamin alsın diye koydum. Bugüne kadar çoğu kuşum meraklıydı, diğer iki kuşum da öyle. Yine de yavrunun kafesinden çıkarmalıyım sanırım. Blogta gezinirken,internete de baktığımda ılık bitki çayı öneriyorlardı başka bir suluğa bunu öneriyor musunuz?

Yemi kafesin yerine döktüğüm zaman rahatça yiyor. Aspura aşırı sıcak bakamıyorum bu yüzden normal yem verme taraftarı olarak yaklaştım. Ballı krakeri de biraz vitamin alsın diye koydum. Bugüne kadar çoğu kuşum meraklıydı, diğer iki kuşum da öyle. Yine de yavrunun kafesinden çıkarmalıyım sanırım. Blogta gezinirken,internete de baktığımda ılık bitki çayı öneriyorlardı başka bir suluğa bunu öneriyor musunuz?

Açıkçası ben beslediğim kuşlara bitki çayı vermezdim. Vereni de hiç görmedim ne arkadaşlardan ne de tanıdıklardan. Ama şunu biliyorum ve uyguluyorum o da sularına sarımsak. Hastalıklara karşı direnç kazandırıyor tabi belli bir oranı var rastgele sularına sarımsak koymuyorum. Vitamin ihtiyaçlarını kraker yerine suluklarına ekleyerek yapabilirsiniz ya da meyve sebzeden karşılayabilirsiniz. Saygılar...

Geri