Karadeniz Pet

3-4 Yaşındaki Dişi Kuşumu Elime Alıştırmak İstiyorum

Limon&Gümüş

Yeni Üye
Arkadaşlar benim Gümüşüm var. Birkaç aydır bende ama alıştıramadım. İnternette perde yöntemi falan gördüm. Biraz büyük olduğundan işim zor görünüyor maalesef. Öneriniz var mı? Diğer kuşum alışık belki yararı dokunur

Arkadaşlar benim Gümüşüm var. Birkaç aydır bende ama alıştıramadım. İnternette perde yöntemi falan gördüm. Biraz büyük olduğundan işim zor görünüyor maalesef. Öneriniz var mı? Diğer kuşum alışık belki yararı dokunur
yem vermeyi deneyin dal darıyı deneyin.işiniz zor.

Merhabalar.. Bu konuda gerçekten size yardım edebilirim çünkü yıllarımı verdim bunun için çok emek harcadım 😟 Öncelikle asla acele etmeyin 2 aylık iken erkek diye aldığım muhabbet kuşum 1,5 yaşında bana daha yeni alıştı ayrıca dişi çıktı. Gerçekten muhabbet kuşları çok ilgi istiyor. Acele etmeyin onu korkutursanız işiniz çok daha zorlaşır. Çok uzun bir süre onunla kafesin dışından konuşun her gün ilgilenin. Mümkünse en çok bulunduğunuz odada dursun ve kafesin yerini sık sık değiştirmeyin. İlk zamanlar haftada 1 sonradan daha fazla olarak uçmasına izin verin ki size alışsın onunla bol bol vakit geçirin hemen olacak bir şey değil maalesef. Elinizden yemek yedirin ama kafesteki yemlikleri almayın kuşun güvenini kaybedersiniz. Benim kuşum yanına bile yaklaştırmıyordu çırpınıp krizlere giriyordu. İnanılmaz zor alıştı bana. Alıştıktan sonrada güvenini kaybettirecek bir şey yapmayın. Bu konu hayatımda inanılmaz emek verdiğim şeylerden biri. İsterseniz soru sorabilirsiniz. Daha detaylıda konuşabiliriz.

Bu arada yaşı ilerlemiş kuşlar daha zor alışır deniliyor. Eğer onu korkutacak bir şey yapmadıysanız alıştırabilirsiniz.

Bazı kuşlar karakter gereği ürkek olabiliyor. Benim erkek kuşum benim elimden yem yiyip, omzuma gelir ama hep biraz ürkek davranır. Bu işin öyle bir yöntemi, pratiği yok. Kuşu sev, kuş ile ilgilen ve pes etme. Eninde sonunda mecburi olarak alışır. Özendirmek de baya iş görüyor. Dişi kuşum küçük yaşından beri bendeydi, ona öğrettim hareketleri diğer kuşum görünce bana alışması çok kolay oldu. Şuan yavruları var hatta en büyüğü 10 günlük.

Geri