Karadeniz Pet

3 adet yumurta var ancak erkek kuş dişiyi beslemiyor (resimli)

sanane900

Yeni Üye
Herkese tekrar merhaba;
Daha önceden hiç yavru alamadığım 2 çift muhabbet kuşlarımla ilgili konu açmıştım. Çiftlerden biri yılbaşı hediyesi vererek yumurtasını yaptı. Daha sonra günaşırı 2 tane daha yumurta yaparak, bugün 3. yumurtasını da yumurtladı. Dişi yumurtaların üzerinde sürekli yatıyor ancak erkek kuş dişiye yem falan kusmuyor hiç. Dişi arada sırada yemlikten 30 saniye yem yiyip hızlıca kuluçkaya geri dönüyor. Yumurtalar gelmeden önce birkaç sefer çiftleşme teşebbüslerine şahit oldum. Erkek yumurtalara çok düşkün ve sürekli yuvalığa dalıyor heyecandan. Ama dediğim gibi, dişiye yem kusma durumu yok. Bu durumda yavru alabilir miyiz bu yumurtalardan acaba?
Yumurtladıktan sonra uysallaşmış olsa bile bizim kız fazlasıyla çatlak olduğu için, yumurtalarına hiç temas etme teşebbüsünde dahi bulunmadım. Boş mu dolu mu bilmiyorum yumurtları o yüzden

Bundan sonrası için yuvalığa aşırı derecede fazla olmuycak şekilde talaş serpiştirin koyun ki yumurtalar sert zeminle temas etmesin. Ayrıca daha sıcak tutar. Belki bu seferlik dişiyi kızdırmamak için yabancı cisim koyulmayabilir ama önleminizi alın.Ayrıca elinize bir eldiven giyerek yumurtaları ortada ki çukara yerleştirirseniz daha iyi olabilir. Ama kokunuz yumurtalara sinmesin mümkünse. Karar size kalmış kolay gelsin. İnşallah çok güzel mubişleriniz olur..

Bundan sonrası için yuvalığa aşırı derecede fazla olmuycak şekilde talaş serpiştirin koyun ki yumurtalar sert zeminle temas etmesin. Ayrıca daha sıcak tutar. Belki bu seferlik dişiyi kızdırmamak için yabancı cisim koyulmayabilir ama önleminizi alın.Ayrıca elinize bir eldiven giyerek yumurtaları ortada ki çukara yerleştirirseniz daha iyi olabilir. Ama kokunuz yumurtalara sinmesin mümkünse. Karar size kalmış kolay gelsin. İnşallah çok güzel mubişleriniz olur..
Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkürler :)
Dişi, koyulan talaşları dışarı atıyor. Yumurtlamadan önce 3 gün boyunca gece gündüz yuvayı kazıyıp kendine göre ayarladı. Ayrıca nedenini bilmediğim bir şekilde yeni yumurta yapacağı günlerde yumurtalarını ortadaki çukurun dışına çekiyor. Diğer zamanlarda yumurtaları geri o çukura yerleştiriyor. Ben bu çatlak kızı hiç çözemedim zaten :)

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkürler :)
Dişi, koyulan talaşları dışarı atıyor. Yumurtlamadan önce 3 gün boyunca gece gündüz yuvayı kazıyıp kendine göre ayarladı. Ayrıca nedenini bilmediğim bir şekilde yeni yumurta yapacağı günlerde yumurtalarını ortadaki çukurun dışına çekiyor. Diğer zamanlarda yumurtaları geri o çukura yerleştiriyor. Ben bu çatlak kızı hiç çözemedim zaten :)

Dişinize çatlak diyorsunuz ama çok akıllıymış maşallah. Demek ki yeni gelen yumurtaların kırılmasını istemiyor ve akıllıca yuvalığı düzenliyor. Yumurtladıktan sonra sıcak kalmaları içinde çukura geri yerleştiriyor. Böylece yavruların ezilmesini veya altta kalarak ölmesini de engellemiş olucak inşallah.

Dişinize çatlak diyorsunuz ama çok akıllıymış maşallah. Demek ki yeni gelen yumurtaların kırılmasını istemiyor ve akıllıca yuvalığı düzenliyor. Yumurtladıktan sonra sıcak kalmaları içinde çukura geri yerleştiriyor. Böylece yavruların ezilmesini veya altta kalarak ölmesini de engellemiş olucak inşallah.
Zaten zekasına şaşırdığım için ''çatlak'' diyorum hocam :) .Önceki açtığım konuda da belirtmiştim ''gördüğüm en zeki muhabbet kuşu'' diye. Yine beni haksız çıkarmamış anlaşılan... :)

Geri