Karadeniz Pet

4 Aydır Süren İshal ve Mantar

GzmV

Yeni Üye
Merhabalar benim sağlıklı 4 muhabbet kuşum vardı. Anne, baba ve 2 de çocuk. Bundan yaklaşık 1 yıl önce petshop a yem almak için gittiğimde orada hasta bir kuş görmüş hemen veterinere götürmüştüm. Fakat veteriner kanatlı hayvanlardan pek anlamadığı için vitamin verip yolladı, bende kanatlılarla da ilgilenen bir veteriner bulup oraya da götürdüm fakat o da aynı şekilde vitamin yazıp geri yolladı. Kuşun başı ayaklarına kadar eğik, nefes alıp verirken kuyruğu neredeyse bir karış sallanıyordu ayrıca tamamen su şeklinde ishali vardı ve sürekli su içiyordu. O zamanlar çok bilgili olmadığım ve veterinere de götürdüğüm için kuşu odam sıcak olduğu için bizimkilerin yanında beslemeye başladım fakat 1 ay geçmeden kuş çırpınarak can verdi. Kuşu artık kuşlar konusunda veterinerlere pek güvenemediğim için kuşçuya götürdüm ve kuşun içini açıp inceledikten sonra kursak mantarı olduğunu söyledi. Kendi kuşlarım için önlem almak için kuşçuya gitmiştim ve bana vitamin ile probiyotik desteği verdi. Şu an üzerinden 1 sene geçti fakat kendi kuşlarımında sadece su yaptığına şahit olduğum için çok korktum ve lab testi yapan ve kanatlılardan anlayan veteriner araştırıp swap örneği aldırttım. En kötü olan ve aynı zamanda kusan kuşumun sonucundan streptokok isimli mantarın olduğunu öğrendim. Öncesinde veteriner tavsiyesiyle Triflucan ın şurubuna başladık, flagy de kullandık. Daha sonra aynı yerdeki başka bir veteriner Amfoterisin B etkili mantar ilacının çözüm olduğunu söyledi ve Türkiye'de fazla bulunmadığı için Fransa'dan Fungizone u getirttik. Bunu da uzunca bir süre kullandım fakat ne zamanki ilaçları kessem bir süre snra ishal tekrar başladı. Kusma için Metpamid de kullandık. Solunum problemi için Baytril de. Anlayacağınız kuşlara girmediğim ilaç kalmadı. Patates püresi, pirinç suyu ve unu ve sirke de kullandım hiç biri kar etmedi. En son Ercefurly geçirir gibi oldu bırakınca yeniden başladı. Bu kadar uzun yazıyorum kusura bakmayın ama tüm hikayeyi aktarmak istedim. Bugün bir kuşum çok kötü, hem zayıfladığını farkettim hem de kustuğunu ve sürekli uyuyor ve su şeklinde ishali var. Yine veteriner tavsiyesiyle Fungizone a tekrar başladım ağızdan ve suyuna biteral kattım ilk defa. Kısaca özetlemek gerekirse SEMPTOMLAR; sürekli tek ayak üzerinde durma ve kaşınma, bunun sonucu tüy dökümü, sırf sudan oluşan ishal, nefes alırken kuyruk sallama, halsizlik ve bazen kusma. Lütfen yardım edin, gitmediğim veteriner kullanmadığım ilaç kalmadı.

Ekli dosyalar

• 22884022_10208343099809639_1384264697_o.jpg
    22884022_10208343099809639_1384264697_o.jpg
    94.1 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Streptokok mantar değil bir gram + bakteridir. Mantar ilaçları ve flagyl gibi anaerob bakteriler ve bazı parazitler karşı etkili metronidazol antibiyotiği de işe yaramaz. Baytril ise bir florokinolon grubu antibiyotik olarak işe yarayabilir, tabii eğer o Streptokok suşu enrofloksasine duyarlıysa. Zira bakterilerde çeşitli antibiyotiklere direnç görülmekte. Bu da kültür antibiyogram ile anlaşılır. İlgili olduğunuz için biraz ayrıntıya girdim.

Kuşunuzun durumu ciddi görünüyor anlattıklarınıza göre. Mama ile elle beslemek gerekiyor gibi. Besin takviyesi ve doğru ilaçla kuşunuz umarım kurtulur.

Streptokok mantar değil bir gram + bakteridir. Mantar ilaçları ve flagyl gibi anaerob bakteriler ve bazı parazitler karşı etkili metronidazol antibiyotiği de işe yaramaz. Baytril ise bir florokinolon grubu antibiyotik olarak işe yarayabilir, tabii eğer o Streptokok suşu enrofloksasine duyarlıysa. Zira bakterilerde çeşitli antibiyotiklere direnç görülmekte. Bu da kültür antibiyogram ile anlaşılır. İlgili olduğunuz için biraz ayrıntıya girdim.
bende bir yerde bakteri diye geçer ama mantardır diye okumuştum ama size direkt lab sonucunu göndereyim ben. Bu lab sonucu 4 ay önce kusmaya başlayan ishal olan kuşumun swap yani boğazdan alınan örneğin sonucu. Bir de ben o kuşum da yalnızca bir gün baytil kullanabildim çünkü sanırım alerji gibi bir durumu var kanatlarını çırpıp kaşınmaya başlayınca kestim. Şu anda doğru bir tedavi mi izliyorum acaba biteral ve fungizone ile.

Ekli dosyalar

• IMG-20170728-WA0015.jpg
    IMG-20170728-WA0015.jpg
    105.5 KB · Görüntüleme: 72
bende bir yerde bakteri diye geçer ama mantardır diye okumuştum ama size direkt lab sonucunu göndereyim ben. Bu lab sonucu 4 ay önce kusmaya başlayan ishal olan kuşumun swap yani boğazdan alınan örneğin sonucu. Bir de ben o kuşum da yalnızca bir gün baytil kullanabildim çünkü sanırım alerji gibi bir durumu var kanatlarını çırpıp kaşınmaya başlayınca kestim. Şu anda doğru bir tedavi mi izliyorum acaba biteral ve fungizone ile.

kusma olunca vet tekrar mantar ilacına başlattı

Streptokok kesin olarak bakteridir p konuda şüpheniz olmasın :). Mantar diye yazan kitabı çöpe atabilirsiniz. Gönderdiğiniz kültür antibiyogram sonucuna göre florfenikole en fazla duyarlılık olmakla birlikte, enrofloksasine (baytrile) de duyarlı olduğu görülüyor. Dolayısıyla kuşta çok geç kalınmadıysa baytril işe yarayabilirdi. Tabii bu 4 ay önceki durum. Acaba şimdiki kuşlarınızda da aynı mikrop mu var tam bilemeyiz. Ancak benzer belirtiler varsa öncelikle baytril kullanmanız mantıklı olabilir. Şu anki tedaviniz olan biteral + fungizone mantar, bazı sık görülen parazitler ve anaerob bakteri grubuna etkili geniş bir tedavi lakin streptokoka etki alamazsınız.

Streptokok kesin olarak bakteridir p konuda şüpheniz olmasın :). Mantar diye yazan kitabı çöpe atabilirsiniz. Gönderdiğiniz kültür antibiyogram sonucuna göre florfenikole en fazla duyarlılık olmakla birlikte, enrofloksasine (baytrile) de duyarlı olduğu görülüyor. Dolayısıyla kuşta çok geç kalınmadıysa baytril işe yarayabilirdi. Tabii bu 4 ay önceki durum. Acaba şimdiki kuşlarınızda da aynı mikrop mu var tam bilemeyiz. Ancak benzer belirtiler varsa öncelikle baytril kullanmanız mantıklı olabilir. Şu anki tedaviniz olan biteral + fungizone mantar, bazı sık görülen parazitler ve anaerob bakteri grubuna etkili geniş bir tedavi lakin streptokoka etki alamazsınız.
Baytril evde hala var fakat yüzdeliğini bilmiyorum birkaç çeşidi var sanırım. Suyuna mı katmak gerekiyor? Ayrıca verdiğim diğer iki ilaçla etkileşime girer mi?

Baytril evde hala var fakat yüzdeliğini bilmiyorum birkaç çeşidi var sanırım. Suyuna mı katmak gerekiyor? Ayrıca verdiğim diğer iki ilaçla etkileşime girer mi?
yüzde 5 likmiş şimdi öğrendim aldığım yerden ayrıca bir sorum daha olacak, beni korkutan sırf su şeklinde ishal, baytril ishale iyi geliyor mu?

Etkileşime gitmeyecektir ama üç ayrı antimikrobiyal vermiş olacaksınız ve karaciğeri ciddi zorlanacaktır. O nedenle bence tekrar veteriner görse iyi olur. Hikayenizi bu şekilde anlatırsınız. Ben bir hekimim, mikrobiyoloji bilgim var ancak hayvan kliniği bilgim çok az.

yüzde 5 likmiş şimdi öğrendim aldığım yerden ayrıca bir sorum daha olacak, beni korkutan sırf su şeklinde ishal, baytril ishale iyi geliyor mu?

İshalin birçok nedeni var, eğer bakteriyel ise işe yarar.

Etkileşime gitmeyecektir ama üç ayrı antimikrobiyal vermiş olacaksınız ve karaciğeri ciddi zorlanacaktır. O nedenle bence tekrar veteriner görse iyi olur. Hikayenizi bu şekilde anlatırsınız. Ben bir hekimim, mikrobiyoloji bilgim var ancak hayvan kliniği bilgim çok az.
Bu dediklerimin hepsini veterinerimin tavsiyesiyle yapıyorum fakat çok korktuğum için başka kişilere de danışıyorum, o demeden hiçbir ilaca başlamıyorum ama ilk göz ağrımı da bu şekilde görmek bana çok acı veriyor, yardımınız için çok teşekkürler yine de

İshalin birçok nedeni var, eğer bakteriyel ise işe yarar.
Bu foruma üye olmamın nedeni de Ceren S. isimli bir kullanıcının benim kuşlarımla benzer semptomlara sahip kuşunu en sonunda suyuna 2 damla çamaşır suyu katarak çözmesiydi. İshalini bu şekilde geçirmiş fakat ben henüz cesaret edemedim.

Bu foruma üye olmamın nedeni de Ceren S. isimli bir kullanıcının benim kuşlarımla benzer semptomlara sahip kuşunu en sonunda suyuna 2 damla çamaşır suyu katarak çözmesiydi. İshalini bu şekilde geçirmiş fakat ben henüz cesaret edemedim.

2 damla çamaşır suyu belki suluktaki suyu dezenfekte eder ama kuşun barsaklarında işe yaramayacaktır.

Hikayeye bakılınca, bunca ilaç kullanılmasına rağmen iyilelmemesinin, veya ilaçları kestikten sonra hastalığın tekrar nülsetmesinin sebebi olarak ilk aklıma gelen, dezenfeksiyonun yeterli yapılmaması. Güçlü bir dezenfektan kullanmanızı öneririm. Yaklaşık iki yıldır Virkon S kullanıyorum, zaman zaman çok düşük dozda kuşların üzerine de spreyleme yapıyorum, gayet de memnunum, hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Hikayeye bakılınca, bunca ilaç kullanılmasına rağmen iyilelmemesinin, veya ilaçları kestikten sonra hastalığın tekrar nülsetmesinin sebebi olarak ilk aklıma gelen, dezenfeksiyonun yeterli yapılmaması. Güçlü bir dezenfektan kullanmanızı öneririm. Yaklaşık iki yıldır Virkon S kullanıyorum, zaman zaman çok düşük dozda kuşların üzerine de spreyleme yapıyorum, gayet de memnunum, hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.
her seferinde kafeslerini kaynar su ve sabunla yıkıyorum bazı zamanlar sirke de ekliyorum ama virkon s yi aldım iki gün önce şimdi onunla da dezenfekte edeceğim çok teşekkürler.

Kaynar su, sirke her zaman etkili olmayabilir. En azından dezenfektan temin edene kadar çamaşır suyu kullansaydınız, bunlar başınıza gelmeyebilirdi.

Dezanfektan olarak hangi markayı tavsiye edersiniz

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yukarıda yazmıştım, Virkon S, birçok virüs, bakteri ve mantar üzerinde etkili

Geri