Karadeniz Pet

6 yaşındaki oğlumun kuşu 4 aydır tüyde

Salih.

Yeni Üye
Ölürse 6 yaşındaki oğlum çok üzülür. Dikkatli okuyup gerekliyse ilaç ismi verebilirmisiniz. Arkadaşlar yerli muhabbet kuşum 4 ay oldu hala tüy değiştiriyor. Aldığımda kuyruğu hiç yoktu 2 haftada çıkmaya başladı. Şuan kanatlarının uç uzun tüylerini örten kısa tüyler eksik çıplak kısım yok hiç. Göz çevresi hala daha tam uzmadı. Yem yemesi uçması neşesi yerinde. Ara sıra dışkısı leke bırakıyor ve beyaz kısmı çok az oluyor ama arasıra. Nefes alıp verirken kuyruğu ve göğsü çok hareket ediyor ama ağzından nefes almıyor burundan hep.
Yem yemesi neşesi yerinde olunca hastamı değilmi net anlayamıyorum.
4 ay sürer mi bi tüy değiştirmek hastamı neyapmam lazım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüy değişimi 4 ay sürmez. Besleme rejiminiz nedir ? Ayrıca dışkısının net bir fotografını paylaşın

Tüy değişimi 4 ay sürmez. Besleme rejiminiz nedir ? Ayrıca dışkısının net bir fotografını paylaşın

Akşam 12 gibi altlarındaki kağıt havluyu değiştirmiştim. Kafeste 2 kuş var, kağıt havlu 3 yaprak, sabaha kadar dağılımın fikir vermesi açısından kağıt havlunun tamamı (soldakiler beyaz kuşa ait)
2.jpg

Buda yakından
1.jpg

fazla olmasa da sarımsı yeşil leke bırakıyor. Bu lekeler kağıt havlunun arkasından bile görünebiliyor.

3.jpg

Göz çevresinde hala tüy filizleri var. Kanatlarını gerilmek için açınca uçtaki uzun tüylerin üstünde olması gerek kısa tüyler 4 aydır hala yok kırmızımsı şeklinde görünüyor. Kuşları 4 aydır hiç elimize almadığımızdan kanadını çekemiyorum çift kuş olduğu için elden korkuyorlar. İlla kanadında yakından fotosu lazımsa yakalarım bi şekilde. Kafesi temizlerken 2 günde bir en az 10 15 beyaz tüy oluyor (uzun ve kısa). Zaten gözle görüyorum bölge bölge tüm tüylerini değiştiriyor (yeni filizler görüyorum). Ama süreç 4 aydır tamamlanmadı.

Kuşların akıllı yemlikte sürekli kapalı paket hazır alınmış karışık muhabbet kuşu yemi var. 2 ufak yemlikte sürekli köyden aldığım arpa, buğday, yulaf, çekirdek karışımı var ve kabuklu olmasına rağmen yulaflarını özellikle çok seviyorlar. Kuş kumu, gaga taşı ve yemeselerde kalamar kemiği asılı. Hafta bir iki gün evde ne varsa havuç, çilek, salatalık, kıvırcık, elma (forumdan zararlı olmadığını öğrendiğim şeyleri) rendelemeden bıçakla uzun keserek asıyorum hepsini severek yiyorlar. Suluklarına haftada 1 gün vitamin, haftada bir ufak damla elma sirkesi koyuyorum. Ayda bir falanda kendi karışık yemi ve benim karıştırdığımı çimlendirip veriyorum. 2 güne bir altları temizlenir. Ayda bir gibi herşeylerini kafes tünek vs sirkeli su ile yıkarım. Yani elimden geldiğince ve bilgim dahilinde iyi bakmaya çalışıyoruz. Kuşlar hergün öğlen kafesten çıkar akşam hava kararana kadar odada uçar kafesin üstünde oyun oynar. Bakımım bu şekilde.

Son düzenleme:
Ben de kuş 6 yaşında diye düşünüyorum sabahtan beri.

Geri