Karadeniz Pet

7 Yumurta var hepsi bos?

Mursel

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba,

Uzun yillar yalniz yasayan erkek muhabbet kusumun yanina 3 veya 4 ay oncesi bir disi kus koyduk. Gayet birbirlerini kasiyor, erkek yem tasiyor vs. Ama gel gor ki erkek kusum disiye yanastigi vakit disi saldiriyor. Diger durumlarda cok iyi anlasiyorlar. Ama ciftlesme bir turlu gozlemlenmedi. Buna istinaden disi muhabbet kusum 7 yumurta verdi ve hepsi bos. Yumurta sayimizin yarin 8 olmasini bekliyorum. Mama yaptim. Hem disi kusum hem erkek kusum yiyor. Yemliklerin icine nijer tohumuda attim. Gaga taslarida var. Sizce ne yapmaliyim. Yillardir kuslarla ilgilenen bir akrabam disi kus kalkar bos yumurtalarin uzerinden bekle biraz gibi soylemleri oldu. Sizlerde yardimci olabilirseniz mutlu olurum. Simdiden tesekkurler. Resimlerde de kuslarimi gorebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• IMG-20170502-WA0012.jpg
    IMG-20170502-WA0012.jpg
    69.7 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG-20170502-WA0009.jpg
    IMG-20170502-WA0009.jpg
    102 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG-20170502-WA0014.jpg
    IMG-20170502-WA0014.jpg
    146.3 KB · Görüntüleme: 38
Boş olduğundan kesin emin olduğunuz yumurtaları alıp dişinin boşuna yatmasını engelleyebilirsiniz. Yumurtaların dolu olmamasının birçok nedeni olabilir. Tüneklerin sağlam olmaması, çiftlerin ilk tecrübeleri olması, alt kısımdaki tüylerin fazla uzun olması vs.

Tünekleri kafes tavanına yakın tutmayın. Kuşlara multi vitamin ve Amino asit takviyesi yapın. Onlar çiftleşmiştir siz görmeden. Yoksa dişi Erkeğe zarar verirdi.

Boş olduğundan kesin emin olduğunuz yumurtaları alıp dişinin boşuna yatmasını engelleyebilirsiniz. Yumurtaların dolu olmamasının birçok nedeni olabilir. Tüneklerin sağlam olmaması, çiftlerin ilk tecrübeleri olması, alt kısımdaki tüylerin fazla uzun olması vs.

Hepsini alayim o zaman :) Neredeyse 3 hafta oldu. Bu hafta 4 olacak sanirim. Dun aksam emin oldugum bi yumurtayi aldim kirdim. Bir sey cikmadi. Pismis yumurta gibiydi. Uzuluyorum da aldigimda yumurtalari

Tünekleri kafes tavanına yakın tutmayın. Kuşlara multi vitamin ve Amino asit takviyesi yapın. Onlar çiftleşmiştir siz görmeden. Yoksa dişi Erkeğe zarar verirdi.

Tesekkur ederim yorumlariniz icin. Aksam bi dizayn yenilemesi yapayim o zaman. Bi de gun asiri mama veriyorum kuslara. Bu sureyi uzatmalimiyim yag baglamamasi icin?

Kuşların durumuna göre ayarlayın eğer şişmanlamışlarsa uzatın arayı.

Ben kusumun yanina bir hafta önce dişi aldim anlasdilar öpüşmeye başladılar ve yuva takdim dişi yuvaya giriyor ve gagaliyor etrsfi erkek kuş dişi kusun agzina kusuor ama ciftlestiklerini görmedim kaç güne yumurta alabiliriz?

Resmi

Ekli dosyalar

• 1493845729884-1795205265.jpg
    1493845729884-1795205265.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
S

Ekli dosyalar

• 1493845805191416191432.jpg
    1493845805191416191432.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
Hocam iyi aksamlar,

8 tane yumurtamin 8inide kirdim. Yumurta kontrolunde gozlemledigim gibi hepsi bos cikti. Yuvaligi cikardim simdi. Poposu biraz sis disi kusumun. Ama erkek kovaliyor. Disi yuvaliga girdigi icin erkek ile disi ciftlesemiyordu. Simdi erkek israrci, boylelikle ciftleseceklerini umuyorum. Yumurta mamasi yapip koyacagim simdi yine. Bu konuda yardimci olur musunuz?