Karadeniz Pet

Ağızdan gelen beyaz renkli salya...

OktayZ

Yeni Üye
Merhaba, kuşum 1.5 yaşında. iki gün önce kafasını birkaç kez ileri geri hareket ettirdikten sonra ağzından beyaz salya ile birlikte yem çıkardığını farkettim. Tam o anda silkelendiği için de çıkardığı yemler ve salyaların hepsi etrafa saçılıyordu. Forumda benzer konuları okuduğumda @Selçuk YÜKSEL ve @ayhan OTCUOĞLU hocanın önerilerinden yola çıkarak Mikostatin uygulamaya başladım. Ağzına sabah akşam 1 er damla ve suluğuna 10 damla olacak şekilde vermeye başladım. bugün ikinci gün. ilk başta ki yem çıkarması ve beyaz salya durdu fakat o hareketi gün içerisinde bir kaç kere de olsa yapıyor. Dışkı rengi mikositatinden sonra koyulaştı. Bazen koyu nefti yeşil bazen siyaha yakın bir renk. Hatta bugün ilk kez poposuna da bulaşan bir dışkılaması oldu. Genellikle kafası arkada uyuyor, keyifsiz, ayakları biraz soğuk ve kabarık duruyor. Flagyl de aldım eczaneden her ihtimale karşı ama henüz vermedim. vermeli miyim bilemedim, Yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20180303_132223.jpg
    IMG_20180303_132223.jpg
    906.2 KB · Görüntüleme: 354
  • IMG_20180303_142050.jpg
    IMG_20180303_142050.jpg
    835.7 KB · Görüntüleme: 330
  • IMG_20180303_185709.jpg
    IMG_20180303_185709.jpg
    687.4 KB · Görüntüleme: 316
  • IMG_20180303_194402.jpg
    IMG_20180303_194402.jpg
    591.4 KB · Görüntüleme: 309
Bu hastalıktan bir kuşumu kaybetmiştim salyası ileri seviyelerde çok artıyor her tarafı salya oluyor. Tedaviye devam edin. Ustaların önerdiği şekliyle. Geçmiş olsun.

Bugün 3. Gün. Mikostatine devam ediyorum. Dışkı rengi hala siyaha yakın. Çok sulu değil. normale göre daha çok uyuyor. Yem konusunda sıkıntımız var. Bugun neredeyse hiç yemedi.Kabuğunu çıkarsa da içini de atıyor, yemiyor. Kizil dal darı dahil ki onu çok sever. Ustalardan yardım rica ediyorum.

Bugün 3. Gün. Mikostatine devam ediyorum. Dışkı rengi hala siyaha yakın. Çok sulu değil. normale göre daha çok uyuyor. Yem konusunda sıkıntımız var. Bugun neredeyse hiç yemedi.Kabuğunu çıkarsa da içini de atıyor, yemiyor. Kizil dal darı dahil ki onu çok sever. Ustalardan yardım rica ediyorum.
Benimkinde açık yeşil ishal vardı ama belirtileri benziyor bir anda kuş hastalandı yem yemeyi bıraktı.Başta mikostatin ile tedavi denedim ama sonuç alamadım yem yemeği kestiği için bağışıklık sistemi çöktü.Hastalığı yeşil ishal ve boğulur gibi hareketler kusması ile başladı 2 gün sonrada maalesef öldü.Hayla da hastalığını tam olarak anlamış değilim salmonella,trichomanisis gibi hastalıklar olma ihtimalini yüksek görüyorum.Yem yemede güçlük çekiyorsa bence flagyle kısa zamanda başlayın.Selçuk hocamıda etiketliyim oda bir baksın. @Selçuk YÜKSEL

Ben de flagyl' e başlamayı düşünüyorum ama teyit almadan yapmak istemedim. Agzina 1 damla damlatmanin haricinde suyuna da koymalı miyim ilaçtan? Bu arada beslenemedigi için bulgur suyu damlattim biraz ağzına. Başka da ne yapabilirim bilmiyorum. Yemediği için üzülüyorum.

Bulabilirseniz cocsigeel etkili ve pratik çözümdür. Yoksa flagyle alıp mikostatinle birlikte sabah akşam birer damla damlatın. 5 gün devam edin. Flagyle alana kadar mikostatine devam edin.

Tesekkur ederim Selçuk Bey, 3 gündür mikostatini sabah akşam verdim bu akşam flagyl' den de ilk damlayı verdim. Bahsettiğiniz cocsigeel' e yarın bakacağım. Sanirim eczaneden değil petshoptan bakmam lazim. Bulursam sadece onu mu kullanmalıyım bu ikisine de devam mi etmeliyim? Bir de bu yem yememesi ile ilgili bir öneriniz olabilir mi?

Tesekkur ederim Selçuk Bey, 3 gündür mikostatini sabah akşam verdim bu akşam flagyl' den de ilk damlayı verdim. Bahsettiğiniz cocsigeel' e yarın bakacağım. Sanirim eczaneden değil petshoptan bakmam lazim. Bulursam sadece onu mu kullanmalıyım bu ikisine de devam mi etmeliyim? Bir de bu yem yememesi ile ilgili bir öneriniz olabilir mi?
Kardesim eger aparatla besleme durumuna gelirsen mamayi verirken tecrubeli biri versin ben bir kusumu mama verirken kaybetim

Umarım gerek kalmaz çünkü öyle biri yok çevremde.

Bugün 5. Gün. Keyfi yerinde şarkılar, oyunlar ne ararsanız var. Flagyl sanırım iyi geldi. Sabah akşam ağzına 1 damla damlattim. Yem yemeye de basladi. Dışkısı resimdeki gibi şu an. O sümüksü yapısı yok, normal renkte değil ama siyah yada çok koyu da değil ve genellikle susuz bir dışkı. Kafesi yemlikleri sterilize ettim. Flagyl damlatmiyorum artik suyuna. Zaten bilirmiş gibi pek içmedi ilacli suyu. Şimdi suyu probiyotik ve vitaminli veriyorum (Diazyme 256+Gervit W). Yeni suluk bile aldım kaç gündür hep ilaçlı kaldı diye.

Sormak istediğim şey çok kaşınmaya başladı. Bir sağ ayak bir sol ayak otomatiğe bağlamış gibi kafasını yanaklarını uzun uzun kaşıyıp duruyor. Parmağımın yanına gelip kafasını çeviriyor burayı da kaşı der gibi ki hiç yaptığı birşey değildi şaşırdım. Ben keyifle kaşıdım ama çok kaşınma isteğinde olduğunu görünce de üzüldüm. Bu kaşınma durumu ilaçlarla ilgili bir yan etki olabilir mi? Şu aşamada yapabileceğim birşey var mı? Flagly 'i ne zaman kesmeliyim?

Ekli dosyalar

• InShot_20180306_213908957.jpg
    InShot_20180306_213908957.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 317
Geri